bugün

çin yapımı Japonların nanking'i işgalini anlatan christian bale abimizin oynadığı, çinli bilmem kimin yönettiği izlenebilirliği olan kimi sahneleri güzel lakin, Japonlar Çin'i garılarımızı sikmek için feth ettiden öteye gitmeyen basitliğiyle ortaya çıkmış film.

Nitekim asya sinemasını seven biri olarak bu filme pek ısınamadım. Ama filmin görselliği güzel ve kaliteli. Fetih 1453 ü çekiyoruz ne güzel laaacılar Çin'in ürettiği bu filmin görselliğinden ders alıp aza razı olmamaları gerektiklerini anlamaları lazım.

Bu arada amerikan sinemasındaki Rus karşıtlığı üzerine kurulu klişeleri bir çırpıda çözüp bu amerikalılar cozuttu yeaaa diyen zerzevat da Bu ve benzeri çin filmlerindeki Japon karşıtlığının "garılarımızı siktiler" bayağılığında yansıtılmasını çözmeyip "japonlar da Asya'nın almanyasıymış" demeleri (ki alman askerlerinin tecavüz olaylar münferitten öteye gitmez asıl tecavüzcüler rus askerleridir) Sinemaya bakışlarının esasında ideolojik duruşlarının bayağılığından nasıl etkilendiğinin yansımasıdır. Amerikalı yapınca klişe, Çinli yapınca gerçek, Macar çok daha azını yapınca amerikan destekli klişe değil mi?

(bkz: Szabadsag szerelem)

ha bir de finli örneği verelim

(bkz: talvisota)

ayrıca leh örneği

(bkz: katyn)
yine christian abimizin bu sefer seneler önce (1987), 2. Dünya Savaşı'nda ailesini kaybederek Japonya'da yalnız kalan ingiliz çocuğu rolü oynadığı hatta bu filmle meşhur olduğu bir başka film:
(bkz: Empire Of The Sun)
son zamanlarda izlediğim en güzel film. filmdeki ismi "yu mo" olan ablamızın gerçek adının "ni ni" olması komik tabi ama kendisinin önünde tazimle eğiliyorum. bütün bunların dışında o küçük öğrenci kızlar gerçekten de içimi dağlarcasına başarılı rol yapmışlar. gözlerinden öperim kendilerini, tabi bulursam.
(bkz: nanking katliamı)
1937 yılında japonların çinlilere yaptığı katliamı anlatan bir film. Filmin gerçekçiliği ve oyunculuklar o kadar net ki kesinlikle izlenmesi gereken bir yapıt.
tesadüfen duyduğum, indirdiğim ve az önce izlediğim film.

konusu başlı başına müthiş bir çıkış noktası zaten. ama filmin öyle bir havası var ki, insanın tüm keyfini kaçırıyor. bir grup askerin son anları, bir grup kız öğrencinin hayatta kalma savaşı, bir grup hayat kadınının hayatlarından vazgeçişi...

hem mutlu hem mutsuz sonla biten bir film. insanın moralini bozacak kadar gerçekçi bir anlatım..

mutlaka izleyin.
kesinlikle izlenilmesi gereken bir film.
Çinlilerin caponları yerden yere vurdukları film.

Olum hepiniz japonsunuz lan niye birbirinizi öldürüyorsunuz?
christian bale nin bu film de oynaması güzel olmuş. Bu adam amerikanin asya ya açılan aktörü ve gözü dür.
Call of duty gibi sahneleri bayağı yoğun olup şümul bir tarafı vardır. Lakin sahneler çok gerçekçidir.
Film gerçekten uyarlama olmasının tesiri insanlara tarihi şuur aşılaması açısından iyidir. 1937 nin japon siyasi iradesi çin i işgal etmek istemesini konu alır, çin sineması bu tarihsel gerçekliği ise 74 sene sonra halkına ve dünya haklarına aktarmıştır.
Filmi yorumlamaya devam edelim.
Intihar bombaciları tankın altına kendilerini atıyor, çinin intihar kültürü.
Şöyle bi mizah da var. Savaş esnasında çin li ve japon lar nasıl biliyorlar birbirini. Savaş da kim kime dum duma.
Çin li genelev kadınları da bir kiliseye sığınıyor. Bu doğulular bi harika dostum.
bir city of life and death ayarında olmamakla birlikte, nanking'de japon çin savaşı sırasında 1937-1938'de yaşanan fecaatleri bir kilisede sığınan kilise öğrencisi kızlar (ve bir oğlan), hayat kadınları ve o keşmekeşte kendini rahip kılığında bulup onları kollamaya çalışan cenaze levazımatçısı amerikalı (christian bale oynuyor) üzerinden anlatmaya çalışan bir film. hero filminin o filmde patlayan yönetmeni zhang yimou bu filmde aynı derece başarılı olamamışsa da yine de izlemeye değer bir çalışma ortaya koymuş denebilir.
2011 çin/hong kong yapımı 146 dakikalık yimou zhang filmi. Dram/tarih/savaş türünün bana göre en güzel örneği, malesef hak ettiği değeri görmemiştir. 7.6 imdb puanına sahip, 1 golden globe adaylığı ve 5 ödülü var görsel

christian bale'in her zamanki gibi performasına bayılmıştım, bir gece yarısı izleyip nerdeyse her sahnesinde dakikalarca ağlamıştım. Yimou zhang'ın filmlerini çok severim, özellikle ying xiong (hero) filmini ama bu filmi başka bir güzel olmuş. defalarca izledim Bıkmadım, normalde savaş temalı filmleri pek sevmediğim için arşivime eklemem fakat bu film büyük bir istisna.

kurgusu/anlatımı/müzikleri/oyunculukları harikadır, kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biridir.

(bkz: jin ling shi san chai)