bugün

Gerceği ve en iyi eğitim vereni ankarada olan, istanbuldakinin yalan oldugu ve 2 sene mi orda harcadıgım okul. Fakat sosyal branşlarda çok iyiler. ögrencının yetenekleriniini ortaya cıkarmada cok buyuk rol oynuyorlar.
ted; bir çok şubesi bulunan pastahane&cafe tarzı bir mekandır. çapa'da da ayrıca bir şubesi bulunmakta.
tamı tamına 9 sene okuduğum okul. derslere girmekten çok sanat aktivitelerinde vakit geçirmiştim, özellikle lisede. hocaları sayesinde çok iyi bir eğitim verir ve öğrencinin genellikle doğru mesleği seçmesine önayak olur bu okul. ancak şöyle bir gerçek vardır ki, ünlü olmayan mezunlarına hiçbir zaman değer vermemektedir. hocalar sizi hatırlarlar, severler, arayıp sorarlar ama idare malesef bundan acizdir. hatta öylesine acizdir ki, yapılan 75. yıl kutlamalarına mezunlar davet bile edilmemiştir. orda gecenin sunumundan söylenecek şarkılara kadar bu işi mezunların yapması gerekirken,* elinde mezun korosu gibi bir topluluk varken oraya lise korosunu çıkartıp şarkı çığırtmanın ve bunca mezunun kalbini kırmanın ne alemi vardır????

malesef hocaları dışında ted bir ticaret yuvasına dönmüştür. o allahın s.ktirettiği yerde olan kampüs ise uğursuz olarak nitelendirilmektedir ve kolej ruhuna ait hiçbir şey taşımamaktadır. o binaya taşınıldığından beri ted'in 3 öğrencisi vefat etmiş, biri de kolundan olmuştur. para kazanacağız diye kolejler sınavıyla öğrenci kabul edilmeye başlanması, öğrenci profilini zayıflatmış, dışarıya sadece parası olanların çocuklarını okutabileceği bir yer izlenimi vermeye başlamıştır. bütün bunlara rağmen türkiyenin en iyi eğitim veren kolejidir. umarım eski haline döner her şey ve ben de tekrar gönül rahatlığıyla ted'den okulum diye bahsedebilirim..
Herşey geçmişte güzeldi ted için.. basketbol takımı 1. ligde fırtınalar kopartırdı.. Kızılayın göbeginde kendi ruhunu yansıtmıştı.. Gene gururla söylerim Ted mezunuyum diye ama artık ne ruhu kalmış ne de bir anlamı
Kampüs aslında kızılaydan daha güvenli fakat sagolsun servis şöförleri ve güneşin batışını seyretmek için çatıya çıkan ve dengesini kaybedip hayatını kaybeden bir gerizekalı sayesinde okulun adı kirlenmiştir.. Elbette okul idaresi de suçludur hatta Okul idaresinin mallıklarını yazsak destan olur ama bal tutan parmagını yalar demek bence daha dogrudur..Ted hakkında su an söyleyebilecegim tek olumlu şey diger liselerdeki gibi okula polat alemdar jr. gibi girip de dehşet saçan ögrenciler yok. En azından şimdilik
(ing.) theodore isminin kisaltilmis versiyonu.
aynı zamanda bir özel dershanedir ve bana üniversiteyi kazanma yolunda çok şey vermiştir.piyasa olmaması ve kaliteli hocalarıyla gerçekten iyidir.**
(bkz: ted aliağa koleji)
edward ismi icin en cok kullanilan kisaltma.
tenis eskrim dağcılık kulübü.
(bkz: türkiye de tenis)
yıl itibariyle * işi çok fazla ticarete dökmüş olduğunu düşündüğüm okul.
samsun'a da kolej açmış eğitim kurumu.
ks. technology, entertainment, design.

ayrıca,

(bkz: ideas worth spreading)
Türkiye PEN Merkezi ile birlikte israil devletinin Filistin'e ve Gazze'ye saldırısını protesto etmek ve Filistin halkıyla dayanışmak amacıyla Suriye'ye gidecek dernek.
insana ana dili gibi ingilizce öğreten yegane güzel kurum.
bu seneki ted konferansına (bkz: #3663758) türkiye'den bir yazar, elif şafak da katılmıştır.

http://www.ted.com/talks/..._politics_of_fiction.html
kuzey kıbrıs ta okul açan dernek.
--spoiler--
bozkırda yeşil bir yuva bilgi yuvası, orda gönüllere dolar dostluk havası. kız, erkek bütün çocuklar vermiş el ele. yarın hepsi de yurt için birer meşale.
--spoiler--
(bkz: canım okulum)
ilkokul yıllarımı kayseri kolejinde geçirdiğim eğitim kurumları derneği. aynı zamanda ailemden üyelerin uzun yıllar öğretmenlik yaptığı, o yüzden öğretmenler odası ve daha ziyade departmanda geçirdiğim uzun yılların öğretmen kadrosu ve yönetim kısmına tanıklık etmeme olan katkısı sayesinde kayserideki okulu artıları ve eksileriyle tanımış ve onun içinde yaşamış oldum.

yeri gelir herkesten önce orda olur, çoğu zaman da son ders bitiminden uzun saatler sonra okulu terk ederdim. okuduğum yıllarda içerisinde ufak bir hayvanat bahçesi barındırırdu, kayseri için pek yadsınasıydı tabi o zamanlar. herkes gidince bahçenin ve lojman önündeki parkın tadı farklı olurdu. sakince kampüsün tüm noktalarını keşfederdik kuzenimle.

sayesinde ilkokul 3ten itibaren yabancı öğretmenlerden ingilizce eğitimi alabilmiş, uluslararası olabilmenin ne demek olduğunu o aslında bahçesi pek ufak duvarlarla* çevrili, sonradan gittiğimde elbet gözüme ufacık görünen binalarda hissedebilmiştim. A blok ve B blok vardı, bir de C yani lise. geçen gittim, yanındaki ayakkabıcıda ayakkabımı yaptırdım. cemal usta. sordum, kolej aynı kolej mi diye. aynı hocam dedi. sevindim.

şimdiki yönetimine dair duyduğum tüm çirkinliklere rağmen ted kayseri koleji'nin aklımda hep güzel kalmasını isteyerek, cemal ustanın elini sıkarak ordan uzaklaştım. bu kez içine girmeye cesaret edemedim.
eğitim kadrosunun, öğrencilerle ebeveynlerinden fazla ilgilendikleri, öğretimden çok eğitimi baz alan, çağdaş kurum.
Dışardan bakan insanların 'zengin zuppe' olarak gördüğü ogrencilerin yetiştiği okuldur. Ama herkes bilmez ki TED'li olmak ayricaliktir.
televizyonda oynayan reklem filminde f16uçakları, uzaydaki uyduları, boğaz köprüsü'nüfilan gösterip maalesef bunları bizim çocuklarımız yapmadı deyip bunun tek nedenini eğitim olanaksızlığına bağlıyor...

ha yani onca kolajler, paralı kaliteli eğitim veren okullar yok sanki hiç memlekette?...
onlardan çıkaymış bir tanede köprü, uydu, uçak yapan?... ee ona kalırsa bizimde okul bitirmiş türk mühendislerimizin bir yağmurda kavşakları, alt geçitlerin hatta otoyolların göl haline gelmesini sağlayan beceri ve yetenekleri var...

japonlar'da, amerikalılar'da var mı böyle üstün yetenekli mühendisler haciii?...
maddi amaç gütmeyen, harika bilgilerin olduğu bir "konferans, konuşma" platformudur. ünlü/ünsüz isimlerin kısa konferansları; bilim, sanat, teknooji, spor, eğlence vs. konularında olduğu bir site. sitenin bir diğer güzelliği vidyolara türkçe altyazı eklentisi var diğer dillerin de olduğu gibi. benim gibi ultra süper ingilizce bilenler isterlerse ingilizce izlerler, orta dereceler isterlerse türkçe altyazı eklerler hemen alt fonksiyonda. mutlaka ziyaret edin derim. genel kültür dostudur.

http://www.ted.com/
http://www.haberturk.com/...z-ve-kapimizda-kuyruk-var
amerika'da bugün gösterime giren film.

bir arkadaş youtube'da şu yorumu yapmaktan kendini alıkoyamamış:

"Stewie and Rupert 30 year later"
zamanında ankara'daki ilk metro daki durağa "kolej" olarak ismini verdikten sonra incek'e taşınmış olan eğitim ve öğretimde ankara birincisi, atatürkçü, gurur duyulacak okul.