bugün

bir tür kişisel dolmuş.
genelde sarı renkte olur.
ihtiyaç olduğunda kesinlikle bulunamayan ya da dolu olan araç.
(bkz: ben bunu bugün gördüm)
yağmurlu havalarda bulamadığınız ya da kısa mesafe için ikna edemediğiniz ya da bin dereden su getirdiğiniz ulaşım aracı.

ayrıca küçük yerleşim birimlerinde binmek asla akıl karı değil bilginize.
eskiden kanal d de yayınlanmış olan,şu anda eski bölümleri d max kanalında yayınlanan eğlence programı.
emrah'in bir sarkisina konu olan arac. *
mobil kazıklama aracı.
(bir öğrenci için)
kızıltoprak ta iş çıkış saatlerinde toplu taşıma araçlarının bulunamamsı sonucunda kullanılmak zorunda olan araç.eğer şansınız varsa "-dolmuş taksi yapalım mı ?!" sözünüz havaya gitmez.
"taksi kime kurdele" seklinde tekerlemeye konu olmus arac.
havalaanına bağlı olanlar koyu sarı renktedirler.
gecenin geç saatlerinde göze beyaz atlı şovalye ,hızır acil servis, zor zaman dostu gibi görünen araçtır.
yer: kaygisizlar dizisi. eleman, taksi durdurmak icin seslenir:

- taksiiiii...
+ yolcuuuuu...
Tek hücreli canlılarda uyarıcının yönüne bağlı olarak yapılan hareketlere verilen isimdir.
ankara'da, kızılay'da, karanfil pasajının altında satılan fransızca ders kitabı.***
çeşitli ebatlarda yapılmış tekerlekleri olan insanların ulaşım için kullandıkları araç.
(bkz: ırganım)
Uçağın yerde yaptığı hareket anlamına da gelir.
genellikle sarı renkte olan, binbir umutla binilip, kazıklandıktan sonra gerekli mevkilere söverek inilen araç.
otobuslerdeki gibi guzergah tabelasi asmasi gereken ticari aractir. yok kisa mesafe gitmem, yok trafik var oraya gitmem, yok karsiya gecmem. ne ise yararsiniz.
bir de metresi vardır. ( ilkokul düzeyinde bir cümleye örnek olsun diye verdim)
az oturgaçlı götürgeç.
(bkz: ford crown victoria)
yunanca'da sınıf. *
şahsi otoya oranla daha faydalı bir araçtır. Şimdi gidip bir araba alsanız ortalama 15 bin tl olsa. bütün masraflarını, benzinini, muayenesini falan çıksanız. sadece 15000 tl'yi hesaba katın. her gün 20 tl taksi parası verseniz. aynı paraya 750 gün taksiye binersiniz. hem de özel şöförünüzle... tamamen masrafsız. yok hırsız girdi mi, ulan bu arabayı şimdi kim yıkayacak, kontrol zamanı ne zamandı, aküsü var mı, benzin kaç para? vb.. gibi sorulardan tamamen muaf kalırsınız. sizi istediğiniz yere götüren şöförlü bir aracınız olur. hele bizim gibi büyük şehirlerde yaşayanlar için müthiş bir avantajdır. gireceksin beşiktaş'a ya da şişli'ye araki park yeri bulasın! sosyal statü basamaklarından yükselmek adına araç almak saçma gibi geliyor bana.
90'lardan kalma, küçük emrah'ın akıllara zarar veren şarkılarından birisi.
luc besson'un harika sinema filmi serisi.