bugün

pekde bir işe yaramayan hayatım boyunca iki defa gittiğim yinede ehliyet alabildiğim yozlaşmış halimizi gösteren kurumlar
enteresen bir yer toplam 5 saat sürücülük dersi verilir...ama tırafiğe çıkan bir kişiye motorun iç dizaynı ve pompalama sistemi hakında eksiksiz bilgi verilir bu bilgi ...5 saat sonra havaya uçar...
hergün,
-bak bugün müfettişler gelicek, kaydın silinebilir, gelmen lazım
denilen; fakat
-müfettişin işi gücü yok mu da bugün gelecek
dedirten, 21 yıl öncesine göre düzenlenen yanlış ve eski bilgilerin öğretildiği işyerleri
arabanın icine girilip kendinizi biri bizi gozetliyor evine giriyormuş gibi hissedip yola koyulup kasıldıgınız bir kurstur.
yapacak işim olmadığından gittiğim kurstur.aptalca soruların,doğru cevap şıkkını kocaman kocaman insanlar topluca haykırmakta ve bu durum beni çok eğlendirmektedir.
yaptıkları sınavla insana aptal muamelesi yapan,ancak trafik dersleri nispeten yararlı olan kurs.
parayla ehliyet veren kuruluşlar. sınavla mı? ne sınavı lan?
ehliyet vermeyi garanti eden kurumlardır...başarı oranı oss dersanelerine göre kat be kat daha fazladır...
sadece kızların kitap kullandığı erkeklerinse özellikle motor dersinde resmen hocayla yarıştıkları kurslardır. anlatılanlar kişiye faydalıdır, ancak sınavda, anlatılanların ölçülmemesi, soruların son derece basit olması, kursa gitmeyi işkenceye dönüştürmekte, insanların kursa gitmemeyi tercih etmesine neden olmaktadır.
kurs içinde yapılan önemsiz sınavlarda bile bana kopya ver diyen teyzelerin -ki bunlar aynı zamanda tenefüste örgü de örerler-,40 yaşına gelmiş ehliyete yeni ihtiyaç duymuş amcaların,18ini doldurmuş ehliyetini alınca sana araba alıcaz vaatleriyle kandırılmış yeni yetmelerin,defalarca girmesine rağmen yazılı sınavda geçemeyenlerin,araba kullanmayı çocukken öğrenmiş derslere babasının arabasıyla gelip cikslik yapan cinslerin ve bunun gibi birbirinden farklı tiplerin mevcut olduğu kurstur.
dallama hocaların buluşma mekanı.
bugün ilk kez gittiğim, sanırım bir daha gitmeyeceğim kitaptan çalışacağım.

olay: 5. soruya geçtik; ancak oradakilerden biri 4. soruyu yüksek sesle okuyor, hoca ise 3. sorunun cevabını veriyor.
sürücü kursuna gidildiğinde önce teorik sonra da pratik eğitim alınır bilindiği üzere. bu eğitimin her iki aşaması da gözlerden yaş getirecek kadar gülünç sahnelere gebedir.kafası 2 kere 2 'yi basmayan vitrin bebeklerinin motor dersindeki çabaları görülmeye değerdir. işin "gülerim ağlanacak halime" tarafı ise 5. dersini almasına rağmen debriyajın yerini bilmeyen, fren ile gaz pedallarını ayırt edemeyen insanların olmasıdır. vitese hiç değinmiyorum bile. o tam bir faciadır. ne yazıktır ki bu ülkede arabayı stop ettirmeden çalıştıramayan sürücü adayları da sınavları alabilmektedir!?!?!
sağlık raporu isterken sadece göz muyenesini isteyen kurumlardır. ha o muayeneyi de danışmadaki hatun yaptı orası ayrı.
Kurs hocalarının arabayı ben icad ettim dercesine gezdikleri yer. Fazla bir şey öğretilmez. arabayı kaldırmayı öğretirler, kişinin kendini geliştirmesi için ya özel olarak direksiyon dersi alması ya da kendi* arabası ile deneme yanılma yapması gerekir.
direksiyon derslerinin rezalet ve kısa olduğu kurslardır. yarım saatlik derslerde pratiklik kapıp sınavdan geçmenizi beklerler. teorik dersleri zaten ilkokul düzeyidir.

ek olarak: (bkz: sözlük bana direksiyon dersi ver allahsız)
boş yere para harcamak istenildiğinde başvurulan kurs.
Milli eğitime bağlı farklı bir öğrenci yolma yeridir.
Kurstan kursa değişir mi bilmiyorum ama, b sınıfı ehliyet için 850 lira deyip pazarlıkla 350 liraya düşürdüğüm yerdir.

Bu 350 liranın içinde ; harç parası, sağlık kartı da vardır.

tahtakale esnafıyız biz efendim.
500-600 gibi paralar isteyip 12 saat direksiyon dersi dahilinde millete, * kazık atan kurslardır.

teorik konular ezbere dayalı, pratiğe nasıl geçicek merak ediyorum.
fakat derslerin tırt olduğu kesin.
sadece başvururken ve sertifikayı alırken uğranan kurslardır.
türkiye'deki en gereksiz ve denetimsiz kurslardır. bu sikko kurslar bir sürü para alırlar ama, ne pratik ne teorik derslerden bir bok anlamazsınız. hatta kursa hiç gitmeseniz bile olur. büyük ihtimal sınavdaki şifreyi bir yerden bulursunuz ve siz de bir trafik canavarı olarak piyasaya çıkabilir, piç kasa bmw nizle ya da şahin doğanınızla sokakta her türlü itliği yapabilirsiniz.

edit: tdk
kullanmayı bilmeyen birisine tek seferde ehliyet aldırabilir midir emin olamadığım yer.
bir ay gibi kısa sürede kişiye ve bayanlara trafik, ilk yardım ve motor dahil her şeyi öğretmeye arffetmiş kuruluşlardır. bu kuruluşlarda paralı eğitime dahildir.
Belgeleri eksi verdiğim için sınava girememiştim sonraki sınavı beklemiştim. Zaten ilk gün bi trafik dersine gidip 2 hafta hiç uğramamıştım. Sonra bi de motora gideyim demiştim gittiğimde öğrendim ki hiç uğramadığım ilk yardım dersleri bitmiş. Böyle şaka gibi bişeydi hoca konuyu anlatmayı bitirmeden ben bunu anlamadım diyen tipler vardı. Araba insan vücuduna benzer diyen hocaya arabanın kalbi neresi diye soran da tabi yanıt silecekler olunca baya gülmüştük.
mevcut eğitim kalitesi ve sınav sistemiyle potansiyel trafik canavarı yetiştirme kurslarıdır. yazılı ve direksiyon sınavının basitliğiyle doğru orantılı olarak verilen trafik, motor ve ilkyardım bilgisi derslerinin kalitesi de azalmış oluyor. gittiğiniz kursun kalitesine bağlı olarak da değişebiliyor tabiki. bu sistem içerisinde ehliyet alabilmek iş değil. ve böyle bir sistem içerisinde ehliyet almış abbas arkadaşımız birkaç yıl içerisinde trafik terörü estirmeye başlıyor. ve ölüm sebeplerinin üst sıralarında trafik kazaları yer alıyor.

nitekim ülkemizde trafik kazalarının sebebinin %99 oranında insan kaynaklı olduğunu göz önüne alırsak trafik eğitiminin önemi daha da somut bir şekilde ortaya çıkıyor.
kurslar denetlenmeli, kaliteli eğitim vermeli, sınavlar zorlaştırılmalı, her parayı bastıran ehliyet alamamalı.