bugün

yaşadıklarını etkisinde çok fazla kalan artık örümcek kafalı olmuş kişidir. yenilik onun için her zaman boştur ve her yeniliğe karşı çıkar. çünkü herkes onun gibi olumsuz olsun ister.
+abi şöyle yapsak nasıl olur?
-yok abi ya. seni almazlar. çok zor. kesinlikle olmaz.
(göt olan her zaman o oluyor ama)
öyle olumsuz düşünenler vardır ki cümle yapısına bile işlemiştir.

- sen bu gidişle kafayı yiyeceksin.
- hayır yiyemem ben. ben hiçbişe yapamam. adam değilim lan ben.
farkında olmadan bunu huy haline getirmişlerdir.
boş yere kendi kendini yiyip bitiren ve biran önce toparlanmasını önereceğim insandır. hayat güzel arkadaşım!
* içi pis insandır.
hiçbir şeyi güzel düşünemez.
pişmanlıklar içinde ölür.
ekleyesim var:
sonsuz alemde bu hayıflanmayı ceza edinecektir.
Desteklediğim ve içinde bulunduğum grup. Her zaman için en kötüsünü düşünen insan. Kaybı en aza indirmenin tek yoludur.
evrenin amk yan insandır.
(bkz: ben) düşünmeyip napayım, sezgiler kuvvetli olumsuz birşeyi hemen çakıyoruz. tanım: tecrübeleri sonucu böyle olmuş insandır.
ileride okb hastası olmaya aday kişidir. çok sürmez 4-5 seneye olur.
olumsuz düşünmeyi , olumsuz düşündüğü an olumlu düşünmeye başlayacağını düşündüğüm insan. *
çoluğuna çocuğuna bağırır, çağırır. 7/24 huzursuzdur.
bir an için bile kendisini salaklığa kaptırmıyordur, çünkü olumlu düşünmek salaklıktır. dünya da olumlu ve adil hiçbir şeyin olmadığının farkındadır, mutlu olduğunu sanan yüzeysel koyunlardan nefret etmektedir.
En büyük zararı kendisi gören insandır aslında.
Her insanın negatif olduğu günler vardır elbette. Her zaman her şey istediğimiz gibi gitmiyor, öyle zamanlar oluyor ki hiçbir şey düzelmeyecekmiş gibi hissediyor insan evet.
Ama bazı insanlar var hiçbir zaman hiçbir şeyden memnun değiller ve en kötüsü, bu insanların bir çoğu hayallerinden de vazgeçmişler, bir çoğu unutmuş küçük şeylerle mutlu olabilmeyi, gülümsemek için neden bulabilmeyi.

Eğer bu yazıyı okuyan, hep olumsuz düşünen bir kişi bile varsa, sana sesleniyorum.
Belki bu negatifliğin için kendince sebeplerin var, belki başından kötü şeyler geçti, belki de güvenini boşa çıkardı o güvendiğin insanlar, her ne yaşadıysan böyle bir olumsuzluğa itti seni. Mutlu olduğunda kötü bir şeylerin olacağından korkar oldun belki de hatta.
Belki de yalnız hissediyorsun kendini, ondan bu olumsuzluğun.
Ama inan bana, olumsuz düşünceler hiçbir şey kazandırmayacak sana ama senden çok şey götürecek, götürdü ve götürmeye devam edecek.

Biliyor musun? Sürekli değil ama, genel olarak olumsuz düşünürdüm ben de eskiden. Olumlu düşünürsem eğer, bir şeye çok inanırsam olmadığında daha çok üzüleceğimi bildiğimdendi sanırım. Başka sebeplerde var gerçi ama asıl sebep buydu.
"Olmazsa üzüleceksin," diyordum hep kendime "olmayacak zaten. imkanı yok."
izninle bir şey anlatmak istiyorum sana şimdi.
Seneler seneler önce, kötü şeylerin hep üst üste geldiği, kış vakti okul zamanında derslerimi düşünmem gerekirken "Nerede kalacağız?" diye düşündüğümüz bir günde sığındığımız bir tanıdıkla dertleşirken o kadar olumlu konuşmuştu ki o kadın, içimden gülmüştüm kadının "Bir gün şöyle şöyle olacak, her şey düzelecek." tarzında kurduğu cümlelere. O an o durumda olan o değildi, oradan konuşması kolaydı, boşuna konuşuyordu. O anki düşüncelerim böyleydi işte. "Söylediklerinden hiçbiri gerçek olmayacak, her zaman böyle yaşamaya devam edeceğiz içimizde bir endişeyle, korkuyla."
içten içe inanmak istiyordum kadına ama olumsuz düşüncelerim devredeydi yine. Olmayacak duaya amin demek boşunaydı, kendimi kandırmanın, beynimi boş boş olumlu düşüncelerle doldurmanın bir anlamı yoktu. Ama tüm o olumsuz düşüncelerime rağmen bunu belli etme lüksüm de yoktu, kimsenin beni üzgün görmesine müsaade edemezdim. Annemin üzülmesine müsaade edemezdim. "Elbette," dedim ben de "her şey bir gün yoluna girecek." Ama söylerken buna inanmıyordum, uzak bir hayaldi sadece.

O uzak görünen, gülüp geçtiğim hayal gerçek oldu birkaç sene önce. Her şeye rağmen annemin çabalamasıyla, birbirimize tutunmamızla.
Her şey kusursuz mu? Harika mı peki? Elbette hayır, kimsenin öyle bir hayatı yok. Ama yine de, hayat o kadar da kötü değil.

En büyük hatam, o hayal sonunda gerçek olduktan sonra bile olumsuz düşünmeye devam etmem oldu bazı konularda. Eskisi kadar olumsuz düşünmüyordum ama başaramayacağıma inandığım şeyler vardı, sürekli ertelediğim "Ben yapamam, başaramam." dediğim, uğruna çabalamam gerekirken çabalamadığım. Eğer olumsuz düşünmek yerine kendime inansaydım, yeterli motivasyona sahip olsaydım "Keşke" ile başlayan cümlelerim yerine "iyi ki" lerim olacaktı. Birkaç senem o olumsuz düşünceler yüzünden gitti, o zamanlarda girdiğim bir yol olsa neredeyse yarılamış olacakken, şimdi o yolun başındayım ama geç olsun güç olmasın diyorum artık. Tüm o olumsuz düşünceler hiçbir şey kazandırmadı bana. Hata etmişim.

Belki bunu okuyup "Ne kadarda uzun yazmış banane senin hayatından." diyeceksin, anlarım.
Ama anlayan biri olarak söylüyorum ki, inan bana, olumsuz düşüncelerle yazık ediyorsun kendine. Yapabileceğin, başarabileceğin çok şey var belki de ama itiyorsun onları kendinden. Mutlu olunacak şeyler var ama göremiyorsun.
Kendini simsiyah bir göle atmış kafanı oradan çıkarmayı reddediyorsun ama bilmiyorsun ki boğulduğun o gölden kafanı bir çıkarsan, masmavi bir gökyüzü bekliyor seni orada. Kabul ediyorum, o gökyüzü hep masmavi olmayacak, ya da her zaman beyaz, güzel bulutlarla kaplı olmayacak. Kararacak gökyüzü, şimşekler çakacak bazen. O şimşeklerle tek başına mücadele etmen gerekecek belki de ama şunu da unutma ki, senden sadece bir tane var, sen o şimşeklerle mücadele edemezsen kimse edemez.
Lütfen ama lütfen. Artık bir şeylerin olumlu taraflarını görmek için n'olur çabala ve lütfen... Vazgeçme.
Psikolojisi bozulmuş, mutsuz bir insandır. Çoğunun Saygısız ve bencil olmaları da cabası.
olumlu düşündükçe aklındakiler gerçekleşmemiş ve tedirgin bir hayat yaşamaya başlamış olabilir.
hayat istediklerimi sunmadı, o zaman ben sunacaklarını isteyeyim insanıdır.
senaryo ne kadar kötü olursa olsun plana sadık kaldıkça kimse dehşete düşmez.
(bkz: v for vendetta)
aşamaları olan insan türüdür.

sürekli olumsuz düşünen, mutsuz hisseden kişilerin aşamaları vardır. ilk aşamadaysa eğer, evet gerçekten bencillik edebilir ve kendisinin olduğunu gibi çevresinin de yaşam enerjisini düşürmeyi hedeflemese de, istemsiz olarak buna yol açabilir.

ancak bunu yalnız kaldığında yapan, çevresiyle birlikte çevresinin enerjisine uyum sağlayan ve sadece ikili ilişkilerinde söz sırası kendisine geldiği zaman üstünkörü geçiştirdiği birkaç kelime edip çok renk vermeyen türleri de vardır.

ikincisi makbuldür. herkes için.
Böyle insanlardan uzak durmak sizin için gerçekten iyi bir seçim olur böyle insanlar kendi hayatlarını mahvetmekle yetinmez sizin de hayatınızı sıkıntılı bir hale getirir bence..
psikolojik problemlidir.
Gerçekci kişidir. Kimse birden böyle olmaz. Çocukluktan beri yeteneksiz olduğunu görmüş yaptığı her işi batırmış kimse tarafından sevilmemiştir. Böyle biri nasıl olumlu düsünsün amk? Bi de uzak durun bunlardan yazmışlar uzak durun da katliam yapsın böyle kişiler
Benimdir. Hayatımda hep olumsuz şeyler oldu, nasıl olumlu düşünebilirim ki?
genel olarak hayatında hazır bir şey bulmamış, elindekini kendi çabasıyla elde etmiş, sırtını maddi-manevi yaslayacağı bir dayanağı bulunmamış ve bu sebeplerle hayatını hep en kötü ihtimalleri göz önünde bulundurarak, her işinde-eyleminde garanti olanı tercih etmeye meyilli olarak yaşamış/yaşamaya devam eden insandır. tabi başka varyasyonları da mevcuttur.
mental sağlığınız için uzak durmanız gereken insan modeli. eğer böyle biriyseniz acilen bir psikoloğa görünün. çevrenizde böyle tipler varsa kendinizden uzak tutun.
(bkz: enerji girdabı)

Kaç kaç kaççç
Fazla hayal kırıklığına uğramaz polyana değildir.
Ay bu ben.