bugün

güzel bir anadolu yemeği.
limonsuz ve bol karabibersiz asla yenmez.
içinde küçük yuvarlak köfteler ile çeşitli sebzeler (patatez, havuç, bezelye..) bulunan yemek. salçasız yapıldığını da gördüm ama yemeği salça...
köfte çorbasıdır.
sevilesi yemektir.
niğde'nin meşhur yemeği.
kuresel ısınmaya karsi alinan tedbirler neticesinde yapilmasi siddetle yasaklanacak olan köfte cesitidir.

(bkz: demedi demeyin)
supper bir yemektir efendim. tarifini vereyim de tam olsun.
yemegimiz iki kisimdan olusuyor
birinci kismi sulu dedigimiz kisim, diger kismi da kofte olan kismi. birinci kizimdan baslamak gerekirse
oncelikle yagsiz dana kiymasi alinir, icerisine bir adet onceden kiyilmis sogan konur ve yogrulmaya baslanir. galeta unu varsa ondan, degilse de ekmek ici konularak yogrulmaya devam edilir. akabinde ve detayinda bir adet yumurta aki da karisim icerisine konur ve arada az az islatmak suretiyle kofte yogrulur. yogurma islemi sirasinda kiymayi dove dove yogurmak esastir ki iyice kivamini bulsun. yeterince yogurduktan sonra ufak ufak parcalar alinarak avuc icerisinde yuvarlanarak top top kofteler olusturulur ve kenara konur.
sulu olan kisim icin ise salca yagda kavrulur, uzerine su eklenip kaynamaya birakilir, sonrasinda kup kup dogranmis patates ve havuc konur,hafif karistirilir. bunlarin hep beraber bir sure harmoni icerisinde kaynamasinin ardindan onceden hazirladigimiz kofte toplari tek tek kaynayan suya atilir, paldir kuldur atmayiniz zira birbirlerine yapisirlar. sonracigima kepce ile cevrilip pismeye birakilir. peki ne zaman pisecek diye soranlara ise zamani gelince tatmalarini, ancak oruclu iseler patatese catal batirmak suretiyle yemegin pistigini anlamalarini salik veririz. sevgili dostlar yemegimiz pisti diye seviniyorsunuz ancak daha bitmedi. bu yemek terbiyesiz bir durumda, yani onu terbiyeli yapmamiz lazim. peki ya nasil? kofteyi hazirlarken kullandigimiz yumurta akinin sari olan kismini umarim atmadiniz, iste simdi ise yarayacak o. sulu koftemiz pistikten sonra ayri bir kapta cirptigimiz yumurta sarisini alip birkac kasik yemegin suyu ile ve yarim limon ile karistiriyoruz ve karisimi tum tencereye bosaltip karistiriyoruz, alin size terbiyeli misler gibi sulu kofte. afiyet olsun.
nefis sulu yemek.

(bkz: olsa da yesek)

edit: başlık hangi ara başa kalmış, bilinmemektedir a dostlar.
köfteler küçük küçük toplar haline getirilir. içinde havuç ve patates de bulunan bir yemektir.
bir annenin evladına verebileceği en lezetli armağanlardan biri.
suyu köftesinden daha lezzetlidir.
piknikte meydana gelmişse hoş değildir. su şişesi ve pişmiş köfteler yan yana konmamalıdır.
içinde köfte olan sulu bir yemektir.
ayrıca annemin her okul çayına * giderken yaptığı ve benim asla sevmediğim yemek.
umarım eşim benden yapmamı istemez, hadi istedi diyelim umarım yememi istemez.*
mümkünse terbiyeli yapılsındır.
terbiyeli ahlaksız farketmez. yenilesidir.
köftesini normal kuru köfte baharatları ile hazırladığım, yoğurduğum, yuvarladığım, yuvarladıklarımı un da gezdirdiğim, köftelerini harlı ateşte 1-2 dk pişirdiğim, salçasını su ile karıştırıp içine sarmısak koyduğum, suyunun içine kızartılmış patates ve maydonuz ilave ettiğim, pişirmesi bittiğinde biraz nane eklediğim, severek yaptığım, en sevdiğim, muhteşem yemek.

not: yağ kullanmayınız. köfteleri az yağ ve harlı ateşte pişiriniz. patatesin ve köftelerin yağı yetiyor zaten. yetiyor dedim diye de patates ve köftelerin yağını süzmemezlik etmeyiniz. iyice süzdürün. toplam pişirme süresi için ise 15 dk kafidir. afiyet olsun.

(bkz: bolulu mehmet usta)
görsel
ekmeği bandıra bandıra yenmesi gereken yemek.
Pirinç pilavıyla yerseniz zevkten uçacağınız bir yemek.
köfte önce yağda kızartıldıktan sonra salçalı su ile kavuşturulursa lezzeti daha bir enfes olan yemek. ha kızartmadan yapacağım diyorsan köftenin harcına az bulgur yahut ekmek kat, yoksa çamurumsu bir şey olur. ve tabi ki iki üç diş sarımsağı doğrayıp yemeğin içine katmak da ayrı bir lezzet katar.
anadolu mutfağının önemli yemeklerindendir.

görüntüsü bile insanın iştahını açar; http://www.yemektarifleri...s/2013/07/sulu-kofte2.jpg
çok sevdiğim ama her yedikten sonra midemde yanma yapan yemek.

edit : bunu bile eksileyen oldu sözlükte.pes yani diyecek bir şey bulamıyorum ama belkide sulu köftedeki patates veya köftelerden birisidir eksileyen yazar.
Köfteyi ziyan ediyormuş hissi veren yemek. Köfte ya fırında ya da kızartma olursa yiyebiliyorum. Sulu yemegini sevmem ve yemem.
Pirinc pilavının badisidir. Sulu koftenin suyula bir miktar pilavi ıslatıp o şekilde yemek lezzetini artirir.