bugün

ilginç bir sorunsaldır.

geçmişte birbirlerini düdükleyen bir kavim helak olurken, dünyayı ele geçirmeye kararlı, sapkınlıkta sınır tanımayan, kızlara tecavüz edip yakan ve sivilleri katleden merhametsiz bir kavim* hala hayattadır.
helak olmalarına gerek yok. kıyamet kopacak zaten.
+ şoför bey müsait bir yerde ine...
- son durak zaten abi.
çok acayip adaptasyonlara sebebiyet veren olaydır. gerçekten kavimlerin yok olduğuna inanan ve tayyip iktidarından beri ortada görmediğimiz türban eylemcileri "7.4 yetmedi mi" şeklinde pankart açarken nereye gönderme yapıyordu? hepimizin bildiği gibi gölcük depremi orada askeriye olduğu için olmuş, birbirlerinin karısıyla dans eden askerler de telef olmuştur. tsunami'nin neden güneydoğu asya'da olduğunu sanıyorsunuz? hep fuhuştan dolayı.
yanisi, artık kavimler yok olmadığı gibi, suçlu kavimlerin yok olacağına, allah'ın onları yeryüzünde cezalandıracağına yönelik düşünceler de yok olmamıştır. o düşünce yapısından da kurtulursak, belki bir adım ileri... ne biliyim.
(bkz: allah amerika yi neden helak etmiyor sorunsali)
olmadığı nerden çıkarılmaktadır? daha geçen mayıs ayının başında, eroinin anavatanı ve zulmani bir diktatörlükle yönetilen burma'da (myanmar) bir kasırga 100 bine yakın kişiyi öldürmedi mi? yine bu diktatörlüğe destek veren çin'de, burma'daki felaketten birkaç gün sonra gerçekleşen deprem 100 bine yakın kişiyi öldürmedi mi? insan bu kadar mı kör olur? kavimler helak olmuyorlarmışş!! *
coğrafya, biyoloji, tarih biliniyorsa cevabı zaten verilmiş olacak bir sorunsal. bir doğa olayının evrelerini, basit düzeyde, lisede okurken öğreniyorsunuz efendim. hatta bunlarla ilgili akademik çalışmalar, konuya yer veren bolca kitaplar, internet var. güzel şeyler bunlar, okuyun, geliştirilebilir zekanın varlığı bir işe yarasın. şimdi üşenmesem, bir volkanın patlamasını, bir fay kırılmasını, dünyanın hâlâ gelişimini sürdürmekte olduğunu, insan ırkının dünya üzerinde çok yeni olduğunu ve bu olayların insanlar aha bu kömik dünyaya gelmeden önce de olduğunu da uzun uzun anlatırdım lakin, başlıkları verdim "gerçek" merak sahibi araştırır.
ha allah kısmına gelince, o konuda ilk insan hücresinin nerden geldiği dışında varolan her soruya cevap bulundu ortaçağdan sonraki dönemde. işte o hücre kısmı çözülene kadar-ki en geç 2 yy içerisinde çözülecek-, ölseniz de yaşasanız da %50 şansınız var. takılın.
Allah'ın "sabır sabır ya sabır belki de akıllanır " şakısnı söylediğine işarettir...
göksel makamlarda giderek popülerliğini kaybeden bir olaydır. önceleri ottan boktan sebeplerle helak (kitlesel imha!) yoluna sıkça başvurulurdu. hatta bir keresinde tüm yeryüzü, ta ağrı dağının tepesine kadar sulara gark olmuştu (beş kilometreyi aşkın!) ancak allah baktı helakla falan akıllanan yok, zamanla olayı gevşetti. şimdilerde minik helaklarla idare edilmektedir.
allah peygamber göndermediği hiçbir kavimi yok etmez. son peygamberde 7. yüzyılda geldiği için bundan sonra hiçbir kavim topluca yok olmayacaktır.