bugün

bu kadar çok paranın bile yenemediği bir illet olan kanseri ölümüyle yeniden hatırladım.

lanet olsun bu hastalığa.

kendisine de Allah rahmet etsin.
an itibarıyla google ana sayfasının altında ismi yazmaktadır. doodle yetişmedi herhal.
yani sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı dizeleri sanki bu adama yazılmış.
bak,elma da kurtaramıyor para da.
toprağın bol olsun.
Adem elmayı ısırdı cezalandırıldık biz ısırdık bakın bişey olmadı diyen dahi insandır.
eskilerin deyimiyle "dinince dinlensin" http://galeri.uludagsozluk.com/g/steve-jobs/
Apple ın kurucusu Steve Jobs'ın ölümüne gerçekten üzüldüm. Hayatı filmlere konu olacak şekilde ki oldu da zaten.

inanıyorum yakında apple, steve jobs'un anısına bir ürün çıkartıcaktır.

ne ezikler var ya. buna bile eksi koymuslar. historyler sizi...
üç elma insanların hayatını değiştirdi: adem'in elması, newton'un elması ve steve jobs'ın elması.
Cenazesinde helva yerine iphone dağıtsalar neegaddar güzel olur.
bazı insanlar da ölerek çağ açıp çağ kapatırlar. umarım çırağını yetiştirerek gitmiştir.
ölümüyle, bizim yeni nesil özenti gençliğin ne kadar mal olduğunu bir kez daha görmemizi sağlamıştır.

ulan elin amerikalı dolar milyarderi öldü diye bi ağıt yakmadığı kaldı, "parasız eğitim" dedi diye 18 aydır içerde yatan ve bugün duruşması olan ülkesinin gençleri, yaşıtları sikinde değil. bi de 20 yıl içinde türkiye süper güç olacakmış da bilmem neymiş de bik bik bik... bu kafayla bi bok olamayız biz... yazık.
saygısız insanlara espri konusu olan insan..
adam öldü! gidin ağıt yakın demiyorum. ama bir insan öldü. en azından biraz saygı gösterip dalga geçmeyin!
hakkında bu kadar entry girilince şehit olduğunu sandığım elin adamı!
steve jobs'ın ölümü için amma abarttın yeaa akraban mıydı şehit miydi yeaaa diyen dallamalar şu anda sahip oldukları kaliteli, enfes tasarımlı ürünlerin ilk yaratıcısı ve sonradan tasarlayan kişilerin ilham kaynağı olan kişinin steve olduğunu miniminicik beyinlerine sokup, steve jobs'ın hayat hikayesinden birazcık da olsa haberdar olsalar, teknoloji tanrısına saygılarını sunar, dünyanın bu büyük kaybına gerçekten üzülür, en azından salakça yorumlarını kendilerine saklarlardı..
nedensiz şekilde üzülmüşümdür ölümüne. tanıdığım da değildir, hatta bir iphone'um bile yok. ama iyi adamdı işte, tatlıydı, dünyada yaşamaması gereken dallamalar dipçik gibi yaşarken dahileri kaybetmemiz çok sinirlerimi bozuyor.
kanseri ölerek yenmiş başarılı şahsiyet. kimse kanseri konuşmuyor.
''şehitler öldüğünde bu kadar üzülmüyorsunuz.'' geyiği yapmayın allah aşkına bu adam için de.bir insan,hangi milletten olursa olsun,insanlığa bir yarar sağlamışsa,o adam arkasından üzünülmelidir bence.adam az şey yapmamış,apple gibi güzel bir şirket kurmuş,mac'ler yapmış,ayfonlar yapmış.dokunmatik teknolojisini ünlü etmiş - icat etmiş değil tabii.sonuçta güzel bi abimiz,ve bu kadar genç bi yaşta ölmesi üzücü.evet,onun için de üzülüyorum,şehitlerimiz için de.
sayısız insana ilham vermiş adamdır. muhtemelen vermeye de devam edecektir. içinde ticari beklentiler olsa dahi, insanlığa sunduğu katkılar bir şekilde hepimizi etkilemiştir çünkü. 2005 yılında stanford üniversitesinde yaptığı üç kısa öyküden oluşan ibretlik konuşması, hayatım boyunca duyduğum en etkileyici konuşmalardan biriydi. düşündüklerinin ne kadarını anlatabildi bilemem ama pek çok insan için etkileyici bulunduğu kesin.
(bkz: rest in peace)
her ne kadar benim için Apple Forrest Gump'ın olsa da, huzur içinde yat sen Steve Jobs.
steveJobs için 1dakikalık iphone'la aynadan çekilmiş profil resmi / olması beklenen.

twitter:
gökten 3 elma düştü; biri Adem'e biri Newton'a biri de Steve Jobs'a ve üç elma da hayatımızı değiştirdi.
steve jobs'ı sadece iphone ve ipod ile anan insanlar gerçekten onu hiç tanımıyor ve bence arkasındanda konuşmayı hak etmiyorlar, o pixar ve apple'ın kurucusu, o gerek tasarımlarıyla, virüssüz sarjı 10 saat giden ve adi windows ürünlerine kafa tutan macintoshların başında ki isimdi, yıllardır tabletler piyasada sürünürken çıkardığı ipadler ile insanlar tablet tanıdı, ipod lar ile mp3 çalar'ın resmen çapı değişti iphone a gelince piyasadaki tüm telefonlar birer iphone kopyası ama sadece görünüşte ve evet steve jobs belki şehit değil ama teknoloji dünyasında ki ve silikon vadisindeki dahiilerden biriydi başında olduğu firmanın ürünleriyle insanların hayatına girdi ve kaliteli ürünlerle buluşturdu ama herşeyden önce o bir babaydı ve insandı huzur içinde yatsın ama ne mutlu ona ki çoğu insana nasip olamayacak şekilde arkasında asla yıkılmayacak bir dünya bıraktı.
kendisine allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. hiçbir apple ürünü satın almadığım ve servetine katkıda bulunmadığım için ayrıca çok mutlu hissediyorum kendimi. asıl casio'nun sahibi öldüğü zaman haber verin. onun için çok büyük methiyeler hazırladım, düzeceğim. steve beni o kadar da ilgilendirmiyor. casio saatim 20 yıldır kolumda... hiç çıkarmadım. kayışının altını koklamak, ölü bir kangurunun götünü koklamakla eşdeğer. duşta, denizde, kerhanede her yerde kolumdaydı bu saat ve hala bozulmadı.
büyük bir bir zeka. eyvallah. mekanı da cennet olsun. lakin her zaman olduğu gibi elinde iphone ile gezerken yıllardır adını bir kez ağzına almamış kimseler sanal alemde (twitter facebook vs. vs.) arkasından geveliyorlar ya hani götümle gülüyorum. her zaman böyle oldu bu mj için falan mesela. yapmayın şunu işte.
Yıllar sonra teknoloji kitaplarında belki kendisine yer bulamayacak (bkz: malumunuz her geçen gün teknolojik bir gelişme oluyor). Fakat ekonomi kitaplarındaki yerini her daim tutacaktır.
RIP' dir.
Ayrı yazılması gereken bir de'dir kendisi. *
software engineering ile uğraşan çoğu kişinin örnek aldığı kişidir.
üretken bir adamdı.
nasıl bir insan olduğunu bilemeyiz karakter olarak.
ama teknoloji dünyasının kilometre taşlarından biridir bu açık ve net.
(bkz: allah ın rahmeti sonsuzdur)
apple'ın patronu steve jobs öldü. her tarafta jobs'la ilgili haberler var. ama bir de, bu haberlerde hiç bahsedilmeyenler var. biz de onları haberleştirelim dedik:

- jobs'un ardından en fazla iphone'un mucidi olması belirtiliyor. gerçekten de apple'ın ürünleri arasında dünya piyasasını bu denli ele geçiren az ürün olmuştu. fakat "mucit" denilen jobs'un "icadı" iphone, hiç de bilim ve teknolojide niteliksel bir sıçrama değildi. jobs'un başarısı, gelinen teknolojik seviyede kullanım bakımından üstün bir ürün sunmuş olmasıydı. fakat bu teknoloji, gerçekten dünyada önemli değişiklikleri beraberinde getiren buluşlardan biri değildi. bunu anlamak için, iphone sahibi olanlar ile olmayanların hayatında nasıl "derin" farklılıklar olduğuna bakılabilir.

- ayrıca, steve jobs evinde oturup mucitlik yapan biri hiç değildi. dünyanın dev şirketlerinden birinin kurucusu, patronuydu. şirketin bulduğu, tasarladığı, ürettiği her şeyde, bu şirkete çalışan sayısız kişinin emeği var, "jobs'un zekası" değil.

- jobs'un zekası hiç yok muydu peki? olmaz mı! iphone ve türevleri, kapitalist tüketim çılgınlığının en parlak metalarından biri olarak tam bir tutku nesnesi halini almıştı. jobs'un başarısı, tüm dünyaya sattığı ürün etrafında böyle bir hava yaratmayı başarmış olmasıydı. bu tutku nesnesine sahip olma arzusu o raddedeydi ki, 3 haziran'da çin'de 17 yaşında bir genç, ipad 2 almak için bir böbreğini satmıştı!

- çin demişken, şirketin çalışanlarına dönmek gerek. apple'ın ürünlerini, çin ve diğer üçüncü dünya ülkelerindeki tedarikçi firmalarda çalışanlar üretiyordu aslında. bu seneki raporda apple'ın, bu şekilde 100'e yakın çocuk işçi çalıştırdığı anlaşılmıştı. çalışma saatleri insani koşulların çok üzerindeydi. gerekli sağlık önlemleri dahi alınmıyordu. apple'ın çin'de bulunan tedarikçi firmalarında işçiler sürekli zehirleniyordu.

- bu kadarla kalsa iyi. şirketin çin'deki en büyük tedarikçilerinden foxconn'da işçiler, insanlık dışı çalışma koşullarından o kadar bunalmıştı ki, sürekli şirket binasının camlarından atlayarak intihar ediyorlardı. şirket, buna çözüm olarak "iki bina arasına ağ germeyi" buldu! sonra da imajlarını tazelemek için zam yapacağını duyurdu. yalnız ufak bir şartı vardı bu zammın: 4 ay boyunca hiçbir işçinin intihar etmemesi!

- steve jobs'a ithaf edilen teknolojinin kullanımındaki etik ve güvenlik sorunları ise saymakla bitmez. şirkete yöneltilmiş olan eleştiriler, vikipedi'de kocaman bir madde oluşturacak kadar uzun. bazı örneklerde şirket, kullanıcıların mahremiyetini zedelediği için cezalar da aldı. örneğin güney kore'de "locationgate" olarak bilinen skandalda apple'ın ios 4.0 ya da daha üstün sürümler kullanan ürünlerinin, kullanıcının her adımını, bulunduğu her yeri takip edip kaydettiği anlaşılınca devlet şirkete ceza vermişti. şirket, açık yazılım gereklerini de ihlal ediyordu.
Sol haber