bugün

oturacak birçok güzel yer varken starbucks'a gidip kahveye 10 tl verip " enayi " diye adlandırılan kişidir.
üçü bir arada türü kahvelerden bir koli almak yerine hava basmayı tercih eden tip.
kahveye değil markaya 10 tl veren kişidir. 10 liram olsa gloria jeans'i tercih ederdim.
kız arkadaşını audi Q7sinde bırakıp bir koşu kahve alıp gelen arkadaştır.
iki kahve almış olması muhtemeldir, hafızam beni yanıltmıyorsa starbucks'ta 10 tl'lik kahve bulunmamaktadır çünkü.
(bkz: starbucks ın küresel krizde zor duruma düşmesi)

starbucks'ı kurtarmayı niyet edinmiş kişidir.

bu arada starbucks abd'de 600 şubesini kapatmıştır....
(bkz: starbucks ı kurtarmaya çalışan türk genci)
10 tl lik itibar kazanmış şahıstır. güle güle kullansın.
kısaca enayi
sever verir size ne? senden aldığı borç para ile mi ödedi? kahveyi nerde içeceğini sana mı soracak? starbucks'ta kahve içtim diye hava mı atılır? strabucks'ın kahve sektörünü nasıl canlandırdığının, ona rakip olanların gelişimleri göremeyecek kadar kör müsün? tüm dünya sığır bi sen mi akıllısın? cafe greeko roma'dan istanbul'a taşındı da benim mi haberim yok? ... gibi cümlelerle zevkini yargılayanlara karşılık verilebilecek entrydir.
(bkz: ayaküstü kazıklanmak)
zamanında benimde şiddetle desteklediğim fakat zamanla farkı anladığım olaydır.
herhangi bir cafede bit kadar nescafeye ki üçübir aradaya su katıp yapıyor bir çoğu beş lira vermektense starbuks a gidip adam gibi bir kaveyi koskocaman bardakta daha düzgün bir ortamda içmek gayette mantıklıdır efendim tabi burda kave sevmekte önemli.

genede işin bokunu çıkarıp hergün gitmek yalnışdır varsın arada birde kendimizin efendisi olalım yahu o kadar lüks kimseyi bozmaz.
adam gibi kahve içmek isteyen adamdır. kahve içmek için kahve içen gider 3'ü bir arada alır. adam gibi kahve içmek isteyende starbucks a gider. aradaki farkı bilmeyende gidenleri mal sanar.
3ü bir arada olan kahvelerden hiç bir farkı olmayan kahveye 10 tl vermektir. eğer farklı bir kahve arıyorsanız (bkz: acı kahve) içebilirsiniz.
kadıköyde herhangi bir cafede bulaşık suyu tadında 3ü bir aradaya 5 tl veren malların kendi mallıklarını ,mallık değilmiş gibi gösterme çabasından kaynaklanan bok atma durumudur.
insanları ve eğlence mekanlarını kendi kafasında kurup ona göre yorumlayan ve aklı sıra sosyolojik tesbit yapan ancak ve ancak bir usser söylemi olabilecek sözdür bu. bu salağa göre sanki pahalı olan ayıpmış gibi. alt tarafı bir kahve ise neden insanlar buna bir ortalama üzeri fiyat versinler di mi?

oysa ki, mc donlad's da böyledir. audi de böyledir. neden audi alır bir insan? neden 100.000$ vererek bir araba satın alır 3000$'a satın alabilecekken?. nedeni kalite farkıdır. ya da kaliteliymiş gibi bize sunulan pazarlama başarı parçacıkları.

siz istediğiniz kadar emperyalizm deyin, batı hayranlığı deyin, ne derseniz deyin. özenme deyin. dünyanın tüm kentlerinde kahve içilebilecek yerler vardır ve bunların sunduğu menu ve fiyatlar birbirlerinden çok farklıdır.

giden için zaten problem yok. o eğlencesine baksın.

gitmeyen de gitmesin. ne sebeple olursa olsun. ister para. ister başka duygular. kendi bilir.

ama gitmeyenin gidene laf atılması gayet saçma ve anlamsız. lan sana ne kahvehane mi açtın?
paranin değerini bilmeyen kişidir. Keza diğer tarafta 10 liraya ayni kahveden 10.00/0,25= 40 tane içilmektedir.
ayni kişi "yok ben güzel bir kız kafalicem haci, amacim başka" diyorsa, doğru yoldasin uşağim 2 * kahve sonra tel numarasi kapabiliten yüksek.. **
150 tl ye seni rahat rahat konuşturabiliyorken 700 tl ve daha fazlasını verip cep telefonu alan, bir tişörte 50 ytl den fazla bayılan, evine dev gibi plazma tv kurduran, ev sayısı birken üçe beşe yükselten, belirli aralıklarla üst model araba alıp eskisiyle değiştiren, burger king te bir menüye servet bayılan,herhangi bir bar ortamına girdimi 200 milyondan aşşağısıyla geceyi bitiremeyen insanlarımızla aynı fiili gerçekleştiren kişidir.kınanması söz konusu bile değildir.harcamak için elinde parası varsa kahve için ayırdığı on milyonla gidip tonlarca üçü bir arada da alabilir,starbuckstan kahve de satın alabilir.hem belki ayda yılda bir girip kahve alıyordur ha dostlar? kişinin parasını harcadığı herhangi bir şey için, onu katagorize etmeye, etiketlemeye, yaftalamaya ne hacet? nerden geliyor bu kinin sebebi? hadi ekonomik durum bazen şans, bazen de çok çalışılarak düzelebilen bir şeydir. ya bu kazançlarla ya da kazanılmadan elde edilen ( baba parası )paralarla neyi seçmemiz gerektiğinin bir listesi var mıdır? üstelik starbuckstan 10 ytl ye kahve alan kşinin ne seçimini ne de eğer size zarar vermiyorsa kazancını sorgulamak mümkündür.üzerinde hak iddia etmediğiniz şeyler için kişileri yargılamak kimsenin haddine değildir.raybaniniz gözünüzde aypodunuz kulağınızda starbucks kahveniz elinizde minikupırınız kıçınızın altında olduğu günler diliyerek yazıma burda son veriyorum sevgili yazar insanları..*
kimi zaman bir de utanmadan mutevazi bir ucretle bu isletmelerde calisan avam sinifiyla fingirdesmesi de tam aymazliktir bu kisinin. neyse, 10 tl karsiliginda kaymak gibi kukularla ayni ortamda bulunur. kahveye 10 lira veren vajina makyaji icin kac lira veriyordur, deeel mi.

edit: ne alaaaagasi var? ne alaaaagasi var!!
(bkz: bebek)te keyif sürmenin en ucuz yolu...
starbucks ta içtiği kahvenin fişini gösterip "sıtarbakstaydım da geçende..." şeklinde hava atabilecek kişidir. bunu sırf gösteriş olsun diye yapan kısma dahil edilebilir insandır.
(bkz: ben bunu gördüm)

gerçekten lezzetli ve kaliteli olduğuna inandığı bir şeyi satın almasında sakınca yoktur; ancaaak bazı insanlarca ortaya serilen davranışlar, diğerlerinde* bazı önyargılara neden olmaktadır.
3'ü bir arada adlı bulanık suyu kahve sanan insanların eleştirdiği kişidir.
frappe içiyorsa mantıklı bir kişidir. örneğin benim en sevdiğim içecek olan frappe herhangi bir cafede minimum 4 tldir. starbucksta 7 tlye içeceğiniz frape, hem lezzet hem de yoğunluk olarak o diğer cafelerdeki frappenin bir kaç katıdır. starbucks'ın frappesi 10 dakikada bitmezken diğer frape 1 dakikada bile bitebilir.

öyle zengin çocuğu filan da değilim. hayatımda starbucksa gittiğim de sayılıdır. dolayısıyla diğer kahveleri nasıldır bilemem ama frappe için durum bu kesinlikle.
cebindeki paranın hesabını kimseye vermekle yükümlü olmayan kişidir. ister bir sokak kahvehanesinde çay içer ister starbucks'da kahve içer. kimse kahvehanedeki adama niye bu ucuz yerde oturuyorsun diye hesap soramazsa starbucks'a giden bir insana da hesap sorulamaz. ayrıca convers-starbucks ikilemiyle insanları züppe göstermeye çalışmakla bunu yapanların eline ne geçiyor?
salaktır. çünkü starbucks ta orta mugda filtre kahve (yani kova nerdeyse) 4 tl dir.