bugün

(bkz: kpss)
tanrının psikologlar için yarattıgı en harika armağandır.
ANALiZLERDE iNSANA KRiZ BiLE GEÇiRTEBiLEN, YA BU ADAMLARIN HiÇ Mi iŞi YOKTU BUNU YAPARKEN DEDiRTTiREN iSTATiSTiK PROGRAMI.. YiNE DE ALLAH RAZI OLSUN...
istatistik kurulum programı, piyasa fiyatı korkunç olduğundan genelde biri alır diğerleri ondan otlanır, sosyal bilimcilerin korkulu rüyası anketlerin yorumu için gereklidir.
microsoft excelin muadili.
istanbul üniversitesinde iktisat bölümünde bir hoca *, spss yerine öğrencilere hem formüllleri unutmasınlar hem de kolaya kaçmasınlar diye excel ile analizleri yaptırır. * *
gazi istatistikte 2.sınıfta alınan dersdir. birinci sınıf 2. dönemde de basic vardır. basicden kalmışsanız bu dersten korkulur. birde dersin hocası aynıysa daha da çok korkulur. *
varyans analizi ve çok değişkenli varyans analizini hemencecik yapıveren pek bir yararlı paket program.
versiyonları bazı bazı birbirine uymayan program. istatistiğin vücuda gelmiş hali. ingilizler hem aptaldır hem zekidir der bu meret için. lakin sınavlarda kendi kendine çalışmayan program bizden değildir.
eskişehir osmangazi tıp fakültesinde 1. sınıfta anlatılarak büyük bir hata yapıldığını düşündüğüm biyoistatistik adlı derste kullanılan programdır. zordur. teoriği de pratiği de kazıktır. teoriğinin bir sürü formülü vardır.
parametrik ve nan-parametrik testleri beni delirten o enterhasan program.
su ana kadar excel'den cok da farklı olmadığını düşündüğüm program.
Excel e de yap iki yama alsana SPSS.
pavyona gittiğinizde çok yaşlı bir teyze gördüğünüzde "seni piyasa süreni si*sinler"in kısaltılmışı olarakta kullanılabilir.
anova, faktör analizi *, hipotez testleri vb. istatistiki yöntemlerde kullanışlı olan ancak zaman serileri analizinde iyi olmayan ve doğrulayıcı faktör analizi yapamayan program. ilki için minitabi, ikincisi için lisrel, eqs, sas, stata ve amos'ı öneririm.
birinin bana anlatması gereken istatistik programıdır.

(kişisel eved!)
türkçesi sosyal bilimler için istatistiki paket olan statistical package for the social sciences'ın kısaltılmış halidir. bu paketi çıkaran şirket 28 eylül 2009'da ibm tarafından 1.2 milyar dolara satın alınmıştır. böylece spss'in amiral gemisinin adı Predictive Analytics SoftWare (PASW) * olmuştur.
sakarya üniversitesi sosyoloji bölümünde öğrencilere işkence yapmak üzere konulmuş uygulamalı istatistik dersinde öğretilen programdır. sebebi ise şudur: ilk dönem normalde zorunlu ders olması gereken uygulamalı istatistik seçmeli dersler arasına konulmuştur. asistanlara ve bölüm başkanına bu konuyu soran öğrenciler şu cevabı almıştır: 'seçmeli işte arkadaşlar isteyen alır isteyen almaz.' bu cevaptan sonra sınıfta 20 kişi dışında kalan 40 küsur kişi canıma minnet diyerek bu dersi almamıştır. vizelerden sonra ise bölüm başkanı gelip: 'aslında zorunlu olacakmış o ders, biz gözden kaçırmışız.' demiştir. bir de itirazlara karşı kızmıştır kendisi. * ikinci dönemde ise uygulamalı istatistik 2 adlı dersi almaktayız ve de çok mutluyuz! ilk dönemle ilgili hiçbir şey bilmeyen bizlere hocamız da: 'kendiniz çalışın, bir daha geri dönemem' diyerek bir darbe vurmuştur ve eklemiştir: 'size yazık ettiler, ama çok çalışmanız lazım, belki o zaman bu dönem bir şeyler yapmayı başarırsınız' buradan sevgili hocalarıma ve öğrenci işlerine, bu işi yapan her kimse ona sevgilerimi yolluyorum. * * * * (bkz: bir öğrencinin dramı) *
açılımı statistical package for the social sciences'dır. psikoloji ve pdr bölümlerinin vazgeçilmez programıdır. yapılan işlem 2 kereden fazla geri alınamadığı için verileri sürekli farklı kaydet yapmaktan kusturur artık.
bilgi ve belge yönetiminde neden öğretildiğini anlamadığım acayip tırstığım program.
istatistik programı. başlarda biraz sıkıntı yaşanır, hele anket verilerini girerken. ancak işin kompetaı olduktan sonra 20-25 lik soruluk bir anketi 10 saniyeden kısa sürede girer hale gelirsiniz.
anket veri giriş ve yorumlama programının ağa babasıdır. daş gibi programdır af buyur...

edit: hala giriyorum hala, bir de yorumu var bunun...
Verileri 1-0-1-0-1-0-1-0-1-0 şeklinde histogram pie charts ile gösterince ne oluyor?Başımız göğe mi eriyor?Evet araştırma yaptığımızı sanıyoruz.Hayatta sanrılardan ibaret zaten!Genellikle sosyal bilimlerin araştırma alanlarında çokça kullanılan istatistik programıdır.
(bkz: statistical software of social science)
mac için olan sürümü kaç olursa olsun aramaktayım sözlük , bilenlerin mesaj ışığımı yakması dileğiyle .. 17 kurulumunu mac için bilen varsa merhaba spss diyeceğim bende diğer arkadaşlarım gibi , dalga konusu oldum . milyarlık bilgisayar ama spss bile çalıştıramıyor diye yardım edin ağalar .
veri toplama yöntemi olarak seçtiğiniz yöntem anket ise seve seve öğreneceğiniz istatistik programıdır. şeref kalaycı'nın "spss uygulamalı çok değişkenli istatistik teknikleri" adlı kitabı da piyasadaki en baba anlatım kitaplarından biridir. çok sevgili bir programdır. iki tık, dökülsün analizler önünüze. şahane.
istatistik dersinde işlenen sikimsonik bişey aynı dersi 4 yıldır alıyorum daha spss işleyen biri çıkmamıştı amına kodumun karısı ödev vermiş .proğramı bulmak bi dert kurmak ayrı bi dert haa yapmak bambaşka bi dert.

50 veri girilerek histogram çizgi bar grafigi çıkarılıcak .çok basit bi iş lakin biz yapmadık.

boş olup da para kazanmak isteyen varsa birinden rica ediyorum.

para dedimse çok değil ama idare eder öğrenciyiz sonuçta.