Neredeyse her düşündüğünüzü yapabilen ; artık daha geliştirilir mi diye düşündüğüm office üyesi.dosyalarının uzantısı xls dir. çok karmaşık işlem,hesap ve tablolari bile anlayıp kısa zamanda iş bitirebilen de bir programdır ayrıca.
(bkz: sürekli büyüyor efendim durduramıyoruz)
yeni bir proje olarak
Google Spreadsheets (Limited Test)
Create, store and share spreadsheets on the web.
ayrıntılar için http://labs.google.com/
bu güne kadar hak ederek kullanan kimseyi görmediğim microsoft ürünüdür...
Office 2007 beta ile yenilenip güzelleştiğini gördüğümüz program.
bütün formül ve özellikklerini bilmenin mümkün olmadığı, mümkün olsa uzaya mekik göndermeyi bile kontrol edebileceğimize inandığım, askerde kardeş gibi olduğum marifetli program.
tum matematiksel ve text islemlerinin yapilabildigi, is hayatinda zamani son derece verimli kullanmayi saglayan muthis bir microsoft programidir. sadece formullerinin kullanimi icin John Walkenbach tarafindan yazilmis olan 862 sayfalik bir kitap vardir. ama yine de database olusturmak icin yeterli bir yazilim olmadigi icin SQL destekli access hepsinden daha basarili bir yazilimdir.
excel için türkçe kaynak arayanlara : http://www.excel.web.tr .
dünyanın en sevimsiz ofis programı. mausu kırdırır adama, ya da kullanımı kolay, ben aptalım. hepsi birer olasılık.
Çok kapsamlı bir programdır.istediğin sürece yapamayacağın işlem yoktur,olamaz.

(bkz: excele tapmak)
imsakiye piyasasının vazgeçilmezi olan yazılımdır. *
visual basic ile çalıştığını bildiğim, çok baba programdır.
çok acil bir program bilgisi için yardıma yana yana ihtiyacımın olduğu program. * *
excel biliyorum diyenlerin bile doğru düzgün bir bk bilmediği herkesin kendince birşeyler yaptığı eşsiz program.
geliştirdiğiniz sistemin çalıştığını görünce insanı mutluluktan uçuran, hiç bir şekilde üretmenizi sınırlamayan, yıllardır kullanan insanların bile bir çok şeyi bilmediği, öğren öğren bitmeyen program.
halk eğitimde 18-64 yaş arası değişken öğrenci grubunda anlatırken adeta boğazımı ağrıtan ofis programı.
her yerden formül çıkaran programdır. kullanmak için iyi bir klavuza ihtiyaç duyulur.

http://www.excelformulleri.com sitesi arada işe yaramaktadır.
iş dünyasının eli kolu bacağı... her geçen gün biraz daha hayran oluyorum uygulamaya.
formülleriyle bilgisayar kullanımını kolaylaştıran programdır. fakat çıkarma özellikle de bir sutundaki verilerin hepsinden tek bir sayıyı cıkarmak mümkün olamamıştır. (bkz: yazar burada yardım bekliyor)
herkes tarafından tam olarak kullanılamayan programdır.
müdür- hemen yanıma gel
işçi -buyrun efendim
müdür-bu niye böyle oldu anlat
işçi-efendim şimdi biz böyle yaptık adet buydu ,onlar bukadar gönderdi, renk...v.s
müdür-hemen bi tablo yap getir
işçi-peki efendim.
vestelde işe girememe nedenim. şöyle ki:

d-excel biliyor musun?
g-biliyorum. (böyle hücreler falan var. tablo oluşturuyorsun:) )
d-pivot tablo oluşturabilir misin?
g-ne tablo??? (o ne ya!!! 40 yıllık olmasa da epey bi uğraşmışlığım vardı excelle ama pivot tablo daha önce hiç duymadım)
tabi vestele giremedik. ondan sonra da vestele savaş açtım. bişiyini almıyorum. siz de almayın.

"pivot tablo"ya gelince "özet tablo" olarak daha yaygın bi ismi varmış. eve döndüğümde 5 dakika bakıp bumuymuş dediğim bi uygulamasıymış excelin. ben o güne kadar formullerle zaten yaptırıyodum onun yaptıklarını. ha tabi o saniyeler içinde yapıyo ben bi yarım saat uğraşıyodum o ayrı. yine de seviyorum seni excel.
Türkiye de en çok biliyorum diyenin sadece yüzde üçünü kullanabildiği kapsamlı bir program.
2000 versiyonunda içinde bir araba yarışı bile bulunduran program. bununla kasılıp çizgi film bile yapılır gibi gelmiştir bana hep. öte yandan ok atıp hedef vurulan bir dart oyunu yapmışlığım var.

yine de excel biliyorum diye piyasaya çıkmam. biliyorum diyene de dönüp bakmam. excel dünya üzerinde tam olarak bilinemeyecek 3-5 şeyden birisidir.

yeni projem de şirketin pazarlama departmanına hangi bayiye nereyi verdiklerini harita üzerinde gösterecek olan bir excel çalışması ki, bunun için microsoft maps le çalışıyorum. bakalım bitince ihtiyacı olana da gönderirim.
excel başkalarının yaptığı, ayrı bir programdı. microsoft bu programı satın alıp kendi geliştirmiş ve paket programlarının içine dahil etmiştir.*