bugün

oğlunun oğlununyerineçocuğununyazmak isterdim ancak zalım karakter sınırlandırması, iki tuşa daha basmama izin vermedi.
*
çocuğunun sigara içmesinden şüphelenen annedir.
çocuğun bu duruma alıştığını ve eve kokuyu kamufle ederek geldiğini varsayarsak, büyük ihtimal nane kokusuyla karşılacak annedir.
oğlunun sağlığını ve maddiyatını düşünen annedir.
'' sen mi osurdun ulan '' diyerek çocuğunun götünü koklayarak kontrol eden anne örneklerinin yanında, yaptığı çokta abest olmayan anne modelidir.
çocuk sigarayı değilde sarımsağı seviyorsa kafası milyon olacak annedir...
yeni nesil gençler de ise bu pek yeni olmayan tane büyük ihtimalle miktarı her tane sakız gibi 10 kuruş olan, happydent marka sakızlar moda olmuş durumdadır. annenin "fazla sakız çiğniyor bugünlerde kesin bir şeyleri gizlemeye çalışıyor?" düşüncesine sebebiyet durumlara yol açar.

fakat bazı çakallar ne yapmakta?* eve girer girmez kapı ile banyo arasında nefes almamak üzere koşar adımlarla banyoya gidip diş macunundan bir parça ağıza atıp ağzında gargara yaparak tükürmektedirler.. bu da işin pintiliğinden kaynaklanmakta.
naneli sakızla tedbir alınırsa hiçbirşey olmaz.
bunu direk ona belli ederek değil de,çaktırmadan yapanları daha sevimlidir.
esrar kokusunu alınca allak bullak olacak annedir.
tatillerde ailemin yanına gittiğimde annemin sürekli kardeşime yaptığını gördüğüm eylem. aralarında geçen muhabbetse her gün hiç değişmeden aynen şöyle:

kardeşim okuldan gelmiştir. annem hemen yanına gidip:

anne: ağzını aç. hoh yap. koklıcam.
kardeş: hoh!?
anne: sigara mı içtin yine?
kardeş: hayır.
anne: ağzını aç yine. hoh yapmana gerek yok sıçıcam ağzına bu sefer.
kardeş: ya anne valla içmedim.
anne: sus yalan söyleme anneye. içiyosan bırak daha fazla alışmadan.
kardeş: tamam bi tane içtim bugün. içmicem söz bundan sonra.

en sonunda kardeşimin canına tak ettiği bi gün:

anne: ağzını aç. hoh yap. koklıcam.
kardeş: hoh
anne: sigara mı içtin yine?
kardeş: evet içtim lan. yeter her gün aynı muhabbet. anlamadın mı içiyorum sigara?
anne: sus yalan söyleme anneye. (gözleri dolmuştur)
ardından üzülen anneye kıyılamaz gidip kardeş bi güzel dövülür. sonra özür dilemek için bi paket sigara alınır. nasıl sigara içildiğini çaktırılmıcağı öğretilir. vazifesini yapmanın haklı gururuyla okunulan şehre geri dönülür.
durduk yere sarılan, can ciğer koklaşan annedir.
(bkz: bir duman avcısı olarak anne)
oğluna vakit ayıramadığı çin pek fazla ilgilenemediği durumlarda, oğluna söz geçiremediği durumlarda, oğlunun kötü arkadaş edindiği ve eve geç geldiği durumlarda yapmış olduğu gecikmiş bir önlemdir.
oğluna güvenmeyen annedir.
(bkz: sıçıyor mu diye güzel kızın götünü koklayan genç)
genellikle doğrudan gel bakayım ağzını koklayayım şeklinde değil de, ay canım oğlum gel bakalım sarılayım sana şeklinde repliklerle davranışını kamufle eden annedir.
fbı ajancılığı oynayıp bağırınmak yerine insan gibi sormayı denese daha iyi sonuç alır.
yetiştirme arkadaşım çoluğunu çocuğunu böyle baskı altında. pısırık, sümsük oluyor sonra.
otu yeni bıraktım diyerek durumu aleyhinize çevirmek mümkündür. olayları terazide tartınca aslında hafif şeye kızdığını anlayan anne.
kendisi de sigara içtiği için oğlunu sigara içmiyor zannedecek olan annedir.
yanlış yapıyordur. parmaklarını koklaması lazım. ağız kokusu parmaklara sinen kokuya rağmen daha kolay çıkıyor.
değeri ilerleyen yaşlarda anlaşılabilecek güzel insandır.
sabahları erken kalkan garibim annelerin bir sürü işi dışında, bir de yeni ergen oğlunun dişleri, elleri, ağzınıda koklamam gerek diyerek bir gorev daha edinen annelerdir.