bugün

Sezen ak'su'nun, kürt açılımına karşı çıkanları iki cihanda lekeli ilan etmesinden sonra Ahmet şafak, sezen aksu'ya ithafen yazdığı haram gülü isimli eserle haddini bildirmiştir.

[null http://www.youtube.com/watch?v=MKFb4e7PpC8]
türkiye'nin en büyük sanatçılarından biridir. bu kadar net.
gülümse parçasındaki "tut ki" sözündeki ses tonunu samimi bulduğum kadar hiç bir sözü, hiç bir tonu samimi bulmuyorum.
fizy'de yine sezen çalıyor arkadaş.
geberiyorum askindan.
[http://www.youtube.com/watch?v=0-yAMDZSAf4&NR=1]
eskilerden, en güzellerinden biri.
yakınlarda, bu sene bitmeden en azından gidecekmiş gibi geliyor bu şirin, kocaman,
eski zamanların minik serçesi, yeni zamanların "iki cihanda da lekesiz(!)" sanatçısı.
bestelerine ve güftelerine hayran bırakan, bir duyguyu insana şarkı söylerek bile yaşatabilen gerçek bir "sanatçı".
( not: fakat sanatçının söylediği şarkılardan bir listening sınavı yapıldığı takdirde o dersten kalma ihtimalim çok yüksektir, zira kelimeleri anlaşılır söyleme konusunda ciddi bir sıkıntı söz konusudur.) *
az önce tv de kendisini eski vokalleri sertab erener, levent yüksel ve askin nur yengi ile ayni sahnede izledigim yüce insan, dev kadin, duygu insani.
"uzak diyarlarda evli barkli,mutluluk en cok onun hakki..." demis sezen bi parcasinda,sonrasina " adi bende sakli diye eklemis"..bicok insan bu parcayla cok eskileri hatirlamistir eminim.veya bir baska parcasinda,"gece cok gec,arzular selale..haber etsek o yare,gelse bomontiden,sereflendirse bizi olsak teyyare ... yinemi güzeliz,yinemi cicek,hamd olsun,..."diye serzenislerde bulunup sevdiginin bomontiden gelmesini beklemistir bir sedir üstünde,muhtemelen bir asmanin altinda,ee yanindada her halükarda müzeyyen abla. "beni yak kendini yak,herseyi yak bir kivilcim yeter ben hazirim bak!"diyerek göz kirpar sezen aska * ,asik olasi gelir,aska asik olasi gelir insanin.. baskalasasi,asklasasi gelir ...ateslere yürütür,ask ile büyütür..ve sonra devam eder " Beni yor hasretinle,sevginle yor!,sevgisizlik ayriliktan daha zor..diledigin kadar acit canimi.."ask sarhosu eder,sezen kimini sadist kimini mazosist eder.Sezenin ortasi yok,Hep en yüksek hedefi iskalar."seni kimler aldi,kimler öpüyor seni"diye aglatir giden bi askin ardindan,yada "banane,banane banane beni al beni al onu alma"diyerekten naz yapar,cilve yapar."seni yerler yerler seni hammmm yapar bu zilliler"diyerek cepecevre kusatir begendigi gencin etrafini.bazen "uzanip tutuver elimi birgün,utanir diyemem ne olur geri dön"diye yalvarir adeta.bazense sevdiginin gözyaslarina kiyamaz" sen aglama dayanamam"diye yer bitirir kendini.cogu zaman birinde tutuklu kalir.. kendi hayatindan calir,yedi cihan dolanirda kimse banamisin demez..ask yorar sezeni,yaslandirir...aynaya bakamaz olur sarkilar "...agla agla firuze agla,anlat bir zaman ne dayanilmaz güzellikte oldugunu"der ve teselli eder kendini.bazen bilincinde olur imkansiz sevgisinin cesurca haykirir yüzüne" sende benim kadar gercekleri görüyorsun,beraber olamayiz benim gibi biliyorsun...",kimizaman kendiyle yüzlesir ve aklindan gecirir;"etrafimizi sariverecek,bir boslukki asla,bitmeyecek,hersey biranda anlamsiz gelecek,iste biz o gün,tükenecegiz.."bazen sokaklarda dolasmaya korkar sezen parcalari "lütfen görmeyeyim seni biyerlerde karsima cikma,konusmayalim bakismayalim ne olursun"diye gecirir icinden.Kimizamansa hayatindaki kolay olmayacak düsüncelere dalar"seni sevdigimi unut,sevismelerimiz yalan,unut benide her yalan gibi unut"diye söylenir,oysa kendide unutmamistir. bazen kalbini egede birakir,hayatinda seyirlik degil ömürlük sevgiler ister,sonra gemilerini yakar ve haykirir " ne gemiler yaktim,ne gemiler yaktim,okadar yandiki canim sonunda karsidan baktim,ne göreyim kendime yildizlardan daha uzaktim....."ask göreceli kavramdir,ama belkide askin herhalini yasamis,herhalini kelimelere,melodilere dökmüs sarkilarla anlatmis tek sanatcidir sezen aksu.baskadir.baska olan bircok sanatci vardir elbet ama o bi baskadir...Askin her haline deginebilen,ve süphesiz her insanin mutlak bir yarasi vardir sezenden.kimisi cok sever sezeni,kimisi hic sevmez.kimisi sezenden baska bisiy dinleyemez,kimisi sezen dinleyemez..sezen parcalarinin can yakacagini sezenler,radyoyu veya televizyonu kapatir aniden,firsat vermezler yüreklerine dinlemeyi..damga damga gögüslerine vururlar.yanarlar..en acisida zaten budur..sezen parcalari anilari bir sir gibi saklar.belkide bu yüzden sezen hassas bi konudur.kimi sirri saklayan sarki Ünziledir,kimisinin sirrini kaybolan yillar saklar..en derin izler birakan,ve yakan süphesiz bi cok insan icin belalimdir.en güvenilir parca belkide belalimdir,cünkü iki kisinin sirrini bilmesine ragmen,kimseyle paylasmaz,yanar,tutusur,savurur atesi,onlarida kendinide...
"..el degmemis ormanlarda yittigim sensin,
ömrüme ömür diye,kattigim sensin...
deli deli boranlarda,ac denizlerde..
teninin tuzunu canim,tattigim sensin..
öfke dolu sehirlerde,buldugum sensin..
yer nerede gök nerede,ben neredeyim,diye diye sinirlara geldigim sensin" demis...
ve yanmis....tutusmus,kavurmus atesi,
onlarida..
sarkiyida..
sirrin kendisinide,..
Aski'da..

10 Mart 2011 Perşembe
Sezen'ce...
bi süre önce yasemin pulat sayesinde bu yazim gazetesiz.com'da paylasilmisti.
http://www.gazetesiz.com....yazar/sezence-120085.html
minik serçe lakaplı ve türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi kadın vokallerinden bir tanesi.
yeni albümü "bakarsın umduğundan iyi geçer yaz... öptüm sezen" albümüyle samimiyetin doruklarına çıkmış, beni benden almış efsane sanatçı. her döneme damgasını vuran, yaşadığı her dönemin kuşağına hitap edebilen mükemmel insan. iyi ki varsın sezen...
başbakanın açılımına saçılımına kendini kaptırıp, "bu açılım da ne ola yahu" diyenleri iki cihanda lekeli ilan etmişti..

rte'nin en son yaptığı "kürt sorunu yoktur" açıklamasından sonra ne hissettiğini merak ettiğim eski sanatçı.
öğrencileriyle böyle mükemmel bir şova imza atmıştır.

http://www.dailymotion.co...l-tv-muzik-odulleri_music
(bkz: tutsak)

--spoiler--
ihaneti sende gördüm
Sende şiddeti gördüm aşkı gördüm
Yanarak içinden geçtim aşkın
Kor olmadan küle döndüm
Dokun bana bana dokun ne olur
Hasretinden öldüm
--spoiler--

aynı anda birbirine bu kadar zıt hisleri yaşayan tek insanın ben olmadığımı bilmek güzeldir, her dinleyişte bunu hissettirir.
Üzerine söz söylenilmeyecek derecede kendini kanıtlamış bir sanatçı olsada şu bilgiyi vermeden geçemeyeceğim. ilk albümü olan " Haydi Şansım " ı sadece 50 kişinin aldığını, sahne aldığı yerden de üç gün sonra kovulduğunu biliyor muydunuz? Bugün ise geldiği durum ortada. Türkiye'nin en büyük seslerinden biri haline geldi ve nice sanatçı kendisinden beste alabilmek için kuyruğa girmiş durumda. Sezen Aksu'nun bu durumu bana okuduğum bir kitaptaki şu sözü hatırlattı, şöyle ki: Başarısızlık bir son değil, bir engeldir. Başarısızlık bir çıkmaz sokak değil yoldan biraz sapmaktır. O engeli aşabilirsiniz yada hayatınızın sonuna kadar onun dibinde yaşayabilirsiniz. helal sana Sezen Abla.
şarkıcı. son albümü Öptüm' le yine döktürmüş sanatçımızdır. valla keyifle dinliyorum özellikle " ah felek yordun beni" tam bana göre. Senle büyüdük, hala büyüyoruz.
şarkılarını sevdiğim sanatçı.
not:ögrenci iken tanıştığım, cana yakın sanatçı.
yeni bir albüm çıkartarak bizleri sevindirmiştir. şimdi bu şarkıları sindire sindire dinleme zamanı.
yüzü gözü çok dağılmış kadın. kokainmanlarda olur böyle yüz bozukluğu.
öptüm albümü ile kulakların pasını alan üstad.
son albümüyle yine birilerinin bi yerlerini dagitan duygu kadini. iyi ki varsin, her yerinden öptüm seni.
uludağ sözlük beşinci yıl zirvesine katılacak olan sanatçı.

hayır bu kez bunu ben ayarlamadım. zall ayarladı.
ayrılıkları çekilmez hale getiren, insanı ölüme bir adım daha yaklaştıran ses tanrıçası...

yapma bunu. yapma, yaralama bizi. bu kadar içten söyleme, bu kadar mükemmel olma!
beni çok derin düşüncelere gark ediyor. şuan, ununu elemiş eleğini asmış insanların çocuk sayabileceği bir yaşta, hayatımın baharındayım. yaşadıklarım yaşayacaklarımın çeyreği dahi değil. ne derin aşklar ne unutulmayacak erkekler ne derin sancılar ... biriyle bile tanışmadım. dünya sikine minare götüne yaşamadım elbet, kayıplarım oldu. aileden, dosttan... büyük kayıplar. geçenlerde bir başlık vardı, ben bu yazıyı ölen kankama yazdım diye. okuduğumda çok hüzünlendim fakat düşünmedende edemedim, benim ölmediği halde kaybettiğim dostlarım var diye. işte bu kadın öyle şarkılar yapıyor ki, dinlediğinizde, yarım kalıyor gülüşleriniz. nefesiniz daralıyor, etraftaki renkler siyaha dönmeye çabalıyor sanki. bir huzursuzluk çöküyor ta göğsünüzün üstüne. bir sızı. hiç nedensiz eskiler geliyor aklınıza. yıllar önce yaşadıklarınız, geri döndüremeyecekleriniz. çok, çok derin düşüncelere gark ediyor. duramıyorsunuz olduğunuz yerde. bir yandan camın yanına geçmek, derin derin içinize çekmek istiyorsunuz havayı, sanki temizleyecekmiş içinizdeki zehri gibi. bir yandan eliniz ayağınız düğüm oluyor, mecaliniz kalmıyor. kalıyorsunuz olduğunuz yerde. fotoğraflar beliriyor elinizde birden, gözyaşlarınızla ıslanmak için. kim getirdi bunları?

merak ediyorum, ben bu hisleri yaşıyorsam seni kimler aldı'yı dinlerken, gerçek aşkı ucundan kıyısından tatmış insanlar neler yapıyorlar?

nasıl dinliyorlar bu şarkıları? yahut tüm sevenlerini, ailesini kaybeden, yapayalnız bir adam, neler hissediyor istanbul hatırası 'nı dinlerken.

anlayamıyorum. hiç, hiç iyi değil. hüzünün bu denli somutlaşması, bir şarkının yanıbaşınıza gelip sizi dert havuzuna atması, hiç iyi değil.
çok güzel yazar çok kötü söyler. benim görüşüm budur.