bugün

ayrıca satın almacıların havalarından geçilmez şirketlerde.
eline geçici güç geçen insanların, diğer personeli "öttürme" çabaları mantıklı bünyeler tarafından anlaşılamaz.

bu tip insanlara şu kitap tavsiye olunur;

(bkz: dinle küçük adam)
şu an yaptığım iştir. dört yıl mühendislik* okduktan sonra, yapmak zorunda kaldığım, yaptığın işte malzeme bazında elektronik bilgisinin önemi olmasına rağmen, tüm arkadaşlarım tarafından " sen o zaman bir nevi bakkalsın bilader" diyerek beni yerin dibine soktuğu işimdir.

evet insanlara teknik anlamda çok şey katmasa da yarı mba yapmış kadar işletme bilgisi kazandıran bir meslektir. parayla çalışmanın zorluğu ve riskini bilmeyen tüm firma çalışanları tarafından yatan elemanlar olarak adlandırırlar. firmaya kazandırdığın bin dolarları kimse görmez. ama herhangi bir mal geç geldiğinde " satınalmacı işte, yatıyolar a.q." denir. üvey evlattırlar anlayacağınız.

(bkz: satın alma mühendisliği)
Satın alma; adı üstünde derler ya, yani bir satın almacı ne yaptığını nasıl anlatırsa anlatsın bu iki kelimeden daha öte bişey anlatamaz. Kendini gizleyemez, işini saklıyamaz, ortamda işinin önemi varmışcasına millete hava atamaz, dünyada önemli bir yeri varmış; dünya onsuz olmazmış triplerine giremez.
Örneğin….
-Ne iş yapıyorsun?
+ pisayadan, mal ve hizmet teklifleri toplayarak, bu teklifler arasında zaman, para, geri verim ve kalite adına karşılaştırmalar yapıp, kendim ve firmam için en ideal ürünü tercih etme hizmeti veriyorum...
-satın almasın yani….
+hee, kurban öle...
satışın tam ters'dir burada müşteri sizsinizdir. firmalar size mal satabilmek için türlü taklalar atarlar. ballı bir bölümdür.
satıştansa satınalma çok daha karizmadır, satıştaki insanlar sizden randevu almak isterler sürekli ürünlerini tanıtmak için. fevkaladenin fevkinde olmasa da iyi bir departmandır.
işini çok iyi yapan bir satın almacı göremedim henüz. 5-6 sene çok daha iyiydi, o kultuktakiler. Olmadı gençler, teyzelerin, amcaların yerini dolduramıyorsunuz. Ya da gözünüz çok mu tok? bilemedim şimdi.
ilgili bölümle iletişime geçildiğinde takılmayan hatta hiç takılmayan birimdir.