bugün

(bkz: tamagotchi)
sürekli ölen oyuncaktı. ulan her sabah haç işareti görmekten bıkmıştım lan ama zevkliydi.
90ların sonunda moda olmuş o zamanlar her ergenin babasından istediği anahtarlık halindeki elekronik alet.
bende kullandım evet, fakat ölünce noluyo acaba diyerekten aç bıraktım ve gözleri x haline geldi, öldü.
sonra reset dugmesine kürdanla bastım, dirildi.
teknolojinin hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladığı dönemde tanıştığımız, 90'ların gözde oyuncağı.
(bkz: 90 larda çocuk olmak)
her defasında obezite yapıp ölüm sinyalleri gelir gelmez spora verip , zayıflıktan öldürürdüğüm can dostum. uyumasından nefret ediyordum , sadece ben uyurken uyumalıydı.* *

toplu iğneyle diriltmekse mutluluktan yataktan düşmeme sebebiyet veriyordu.
zamanında bende de vardı bundan . babama zorla aldırmıştım bir de. ben baba olsam almam oğluma böyle bir şey , ister zırlasın ister evi yıksın başıma erkek adama alınır mı lan böyle bir şey. velhasıl alındı işte bana da sanal bebek.24 saat geçmeden bebeği öldürüverdim . sonra tekrar oyun başlayacak diye bekle allah bekle , yok tık yok. makina bozuluyormuş bebek ölünce . babayı üzdüğüne mi yanarsın , paranın boşa gittiğine mi yanarsın , böyle bir tecrübe yaşadığına mı yanarsın . yana yana unutamadım zaten bu olayı .
ortaokulda modaydı. hatırlarım müdür herkesin sanal bebeğini toplamıştı iki gün..
tek hayalim sanal bebek almaktı küçükken. sonra para biriktirip almıştım bitane. baya büyüttükten sonra fazla eğitimden ölmüştü hayvancık. eğitim şart değilmiş o zaman öğrendim. ilkokul 4 tü yanlış hatırlamıyorsam. sınıftan bi kızda da aynı sanal bebekten vardı. ama o çok büyütmüş. ben dedim eğitim yapınca ölüyo bunlar. kız da hayır ben yapıyorum ölmüyo dedi. bende inanmıosan ver yapıyım da gör dedim. o da inanmadı verdi. bastım eğitimi bebeğe. öldü... sonra sınıfın bütün kızları hemen organize olup beni kovalamışlardı. erkekler tuvaletine kaçmıştım. kızlardan kaçarken erkekler tuvaletine ilk sığınışım oldu. kızlardan her kaçışımda hep erkekler tuvaletine kaçarım o günden beri. ne zaman bir kız beni üzse, erkekler tuvaletinin duvarında cenin pozisyonunu alıp sessiz sessiz ağlarım...
Doğmadan feysbuk hesabı alınan bebektir.
altına filan sıçardı çok pis meretti. uğraşamadım, varlıklı bir ailenin kapısına bıraktım.
geçenlerde nostalji amaçlı aldım, götürdüm eve, biraz oynadım da sıkıldım lan. biz çocukken nasıl eğleniyormuşuz bunla.
çekmecede duruyor hala, kapağını açınca zırlıyor, ağlamasın diye uzun zamandır dokunmadım bile.
ha tanıma gelince, küçük kız çocuklarının biricik, saçma oyuncağı. *
ilkokullu kızların vazgeçilmezi.
çiş kaka yapardı, hasta olurdu.

geçen seneye kadar hala vardı bende ama kim bilir nerede şuan.
ebeveynleri kandırmak için "çocuğunuzun sorumluluk bilinci kazanmasına yardımcı" diyen uzmanlarca* tavsiye edilerek satılmış elektronik oyuncaktı. benimse sahip olmak için haftalarca harçlıklarımı biriktirmeme neden olmuştu.

bir de benim sanal hayvan, yeni yaşına tam okul servisinin dönüş yolunda giriyordu, bir sürü kişi sabırsızlıkla "bakalım bugün neye dönüşecek*" diye beklerdik. sanki ne olmasını bekliyorsak, alt tarafı yeşil ekran üzerine birkaç yüz piksellik siyah noktalarla çizilmiş hayvanımsı figürler. düşünüyorum da "beslemeyi unutum, ölmesine neden oldum" diye ağlayan arkadaşlarla aynı ortamda büyüdüm ben. neyse ki ordan sonra iyi toparlanmışım.*

sonu tabi hevesi alınan her oyuncak gibi evin tozlu köşelerinde oldu. olan bizim harçlıklara oldu.
geçende bakkalda gördüm vay be hala var demek hala oynayan minikler var özledim o günleri birbirimize hiç bir kötü niyet barındırmayan hava atardık küçükken bunlarla ne garip şey şu çocukluk bir yandan masum bir yandan her şeyin net olduğu ya iyiydi ya da kötüydü bir şeyler bizim için.
çocukken sıkılıp sıkılıp çöpe attıktan sonra 2 haftada tekrar özleyip koşa koşa kırtasiyeden yenisini aldığımız oyuncak. nasıl özledim belli değil, acıkır mamasını yedirirsin, hasta olur iğne vurursun filan, ey gidi eski zamanlar.
yarın gidip kırtasiyeden alacağım bebektir, tabii hala satıyorlarsa. O değil de ne çok oynardık, zevkliydi de. Kapaklı olanları daha makbuldu. bir mazeret sebebiyle arkadaşımıza 2-3 günlüğüne baksın diye verdiğimiz olurdu falan. ne varsa eskilerde var.
Annelik içgüdüsünün çocuklukta da varolduğunu kanıtlayan oyuncak. gece ben uyurdum bu uyumazdı. Saati kurup düzenli aralıklarla ihtiyaçlarını giderirdim. Ne özverilerde büyütürdüm de o bi düşmeye ölürdü.
Daha minikken Gerçekten o minik canlıları ekrana nasıl yapıştırdıklarını düşündüğüm alet. Annelik iç güdülerimi arttıran adeta bir yavru bakıyormuşçasına özenli davrandığım küçük kutu.
4 günde üçüncü kez öldürdüğüm bebek. ulan başlıyorum, yediriyorum sıçırttırıyorum, bokunu temizliyorum. sonra koyuyorum dolaba, unutuyorum. gidip bakıyorum, kaçmış gitmiş bebe, ölmüş.

benden baba falan olmaz.
Sanal seksin meyvesi, korunmazsaniz sahip olabilirsiniz.
bu sanal bebekler ilk çıktığında hepimizin elinde bik bik bik sürekli oynardık. ama o zamanlar okula falan götürmeye cesaret edemezdik biz, yasaktı. öğretmenlerden hala çekinilen seneler.

bir gün okuldan annem aldı beni, çarşıdaki işimizi hallettik eve dönüyoruz annemle. dolmuştayız. dolmuşa bir çocuk bindi elinde sanal bebek. ilgileniyor, besliyor filan. ben de çatlamak üzereyim o sırada. bende de var ama o an yanımda yok ya. yüksek sesle "ağnnee sanal bebeğimm ölmemiştir dimii" gibi sözler sarf ediyorum ki duysun, anlasın benim de var. ne olacaksa duyunca. hala aklıma geldikçe en utandıran şeylerdendir beni.
yıllar sonra zikir matik olarak ergenlerin eline musallat olmuştur.
Yıllardan sonra ankara sakaryada ulaşabildiğim, bağımlılık yapan , çin yapımı , her çocuğun bir kere eline geçmesi gereken zimbırtı.
zemine sıfır bir tane reset düğmesi vardır. zaten reset düğmeleri eliniz çarpmasın diye hep öyle olur. bu sebepten eline toplu iğneyi alan canım çocuğu o düğmeye basmakla tehdit eder. bu da sanal bebeğin yaşadığı gün sayısına doğru orantılı olarak artan bir korkudur, önemli bir tehdittir çocuk için. çocuklarınıza sanal bebek alın ama onları böyle şöbelekçe korkutmayın bırakın oynasın çocuk. manyak mısınız siz ?
ayrıca şimdilerde kapaklı yumurta şekilli olanından başkası satılmıyor. her yerde ondan görüyorum. o da dandik. alacağımdan değil de bunların geliştirilmesi lazım. sanal bebek önemli bi şey.

edit: elim çarptı düğmeye.