bugün

sürrealist ressam.
Salvador Dalí 11 Mayıs 1904'de Figueras'ın (ispanya'nın Kuzeyinde Pirienelere yakın bir kasaba) bir köyünde doğdu. 6 yaşındayken menenjitten ölen erkek kardeşinden 3 sene sonra dünyaya gelmişti. 1973 de şöyle yazacaktı: 'Doğar doğmaz tapınılan bir ölünün ayak izlerinden yürümeye başladım. Beni severken hala onu seviyorlardı aslında. Belki de benden çok onu.. Babamın sevgisinin bu sınırları yaşamımın ilk günlerinde itibaren çok büyük bir yara oldu benim için.' daha fazla bilgi için .http://www.kimkimdir.gen.tr
"bir deli ile aramdaki tek fark benim deli olmamamdır." lafının sahibi dahi ressam.
insan beyninin sınırlarını zorlayan, sağlam bir zeka ve yaratıcılık ürünü eserlerin sahibi çılgın ressam.
Salvador Dalí 11 Mayıs 1904'de Figueras'ın (ispanya'nın Kuzeyinde Pirienelere yakın bir kasaba) bir köyünde doğdu. 6 yaşındayken menenjitten ölen erkek kardeşinden 3 sene sonra dünyaya gelmişti. 1973 de şöyle yazacaktı: 'Doğar doğmaz tapınılan bir ölünün ayak izlerinden yürümeye başladım. Beni severken hala onu seviyorlardı aslında. Belki de benden çok onu.. Babamın sevgisinin bu sınırları yaşamımın ilk günlerinde itibaren çok büyük bir yara oldu benim için.' Hasta çocuk; 10 yaşında yaptığı ilk self-portresinin ismiydi. Bir süre sonra ilk resim kursuna başladı. Öğretmeni Juan Núñez iyi bir ressamdı; ondan karakalem çalışmayı öğrendi. Daha sonra Catalan (ispanyanın Kuzey doğusunda yaşayan Catalanca adında farklı bir dil konuşan insanlara verilen isim) empresyonist ve realistlerini tanıdı. Daha sonra Kübizm ve Juan Gris'i keşfetti. 20'li yılların başında Madrid San Fernando Akademisine başladı. Ancak anarşist hareketleri nedeniyle okuldan atıldı ve bir süre Girona'da tutuklu kaldı. (1923) Daha sonra tekrar okula kabul edilse bile 1926'da tamamen atıldı. Bunu takip eden yıl Paris'te Picasso'yla tanıştı. 10 yıl sonra Londra'da Stefan Zweig onu Sigmund Freud'a tanıttı. 1923'te Madrid'de Luis Buñuel ve García Lorca ile tanıştı. ilk önce ispanya iç Savaşı’ndan daha sonra Dünya Savaşından kaçmak için tüm dünyayı gezdiler. Dali şöyle açıklar düşüncesini: 'Her zaman anarşist ve aynı zamanda da monarşisttim. Her zaman burjuvaziye karşıydım ve hala da öyleyim. Gerçek kültürel devrim monarşist prensiplerin restoresiyle mümkündür.'

Ama 1934'te beş yıllık aktif bir işbirliğinden sonra artık eski sürrealist arkadaşlarından ayrılmış ve küçük burjuvaya dönüşmekle suçlanır olmuştu. Çünkü politikadan kaçıyordu: 'Beni ne marksizm bir parça bile ilgilendirmiyordu. Politika bir kansere benziyordu.' Newyork'a yerleşti, ama arada sırada geri dönüyordu. Örneğin faşistler arkadaşı Garcia Lorca'yı öldürdükten ya da Nazilerin istilasından sonra. Mamafi, Kuzey Amerikalılar tarafından aranılan, sevilen, iyi ücret ödenen biriydi. 1966'da Newyork modern sanatlar müzesinde 1966'de ona bir retrospektif adadılar. Beuborg'daki bir diğer sergi için 1979'a kadar beklemesi gerekti. 3 sene sonra 1982'de Gala öldü. O zamandan sonra nerdeyse resim yapmayı bıraktı. Dali , Gala'nın mezarının olduğu Pubol'e yerleşti ve son eserlerini verdi.

Pubol Şatosundaki yangından kurtulduktan sonra; 23 Şubat 1989'da Figueras hastanesinde, 84 yaşında öldü. Cesedi ilaçlandı; ve Figueras'daki müzesine hakim olan dev kubbenin altına gömüldü.

edit:
şahıs hakkında ayrıntılı bilgi ve eseleri şuradan görülebilir... http://www.virtualdali.com/
(bkz: tabloya bakip bir sey anlamadigini soyleyememek)
çocukluğunda aşçı olmak isteyen,sonrada aklını napolyonla bozan ispanyolların ona el salvador yani kurtarıcı dedikleri Sürrealist akımın büyük ismi Salvador Dali', 20. yüzyılın en büyük sanatçıları arasında gösterilir, yalnız ressam değil aynı zamanda heykeltıraş, film yapımcısı, yazar ve sahne tasarımcısıydı. 1904-1989 arasında yaşayan Salvador Dali'nin doğumunun 100. yılı anısına 2004 Salvador Dali yılı olarak ilan edilmişti
taksimin en gözde gece cluplerinden birine ismi verilmistir dali isimli gece klübünde ressamın kocaman bir resmi bulunur.
rüya gibi resimlerin sahibi olan ressam. sürrealist.
mastürbatör olan fakat 20.yüzyıla sanatıyla damga vurmuş kişidir.ayrıca anlaşılamayan bir kısa filme sahip olan ressam.sürrealist olduğu söylenebilir
çalışmalarının bulunduğu internet sitesi:http://www.dali-gallery.com
normal olduğuna inanmanın zor olduğu insandır.
(bkz: premonition of civil war)
sürrealist, deli, dahi, modern resimin onculerinden sanat insani. ölümüde enteresan olmuştur bu ressamın. büyük bir aşkla evlendiği(en yakın arkadaşının sevgilisi olan)gala öldükten sonra aslında onun ölmediğini iddia edip kendinin de ölümsüz olduğu varsayımına inanmıştır. gala öldükten sonra kendiside ölümsüz olduğu için yemek yemenin gereksiz olduğunu düşünüp hiç birşey yememeye başlamış kaçınılmaz olarak midesine takılan bir boru yardımıyla beslenmek durumunda kalmıştır ve acı son 89 yılında kalpkrizi geçirmesiyle vuku bulmuştur.
metamorphosis of narcissusadlı eserinden de anlasılacagı uzere yumurta takıntısı vardır. diger resimlerinde karınca, zurefa, ekmek bulmanız olasıdır. takıntılıdır. bir muhabirin uyusturucu kullanıyormusunuz sorusuna ben uyustucuyum demis ilgiyi uzerine cekmeyi her zaman basarmıstır.
bıyıgı muhtesemdir, bu tarzını uzaylılarla iletisim icin kullandıgını soylemistir. buyrun:

http://www.festomuvesz.hu/reisz/kepek/Dali.jpg
her ne kadar dali olsa da, gerçek anlam da deli olan şahsiyettir altın leylek heykelini bir adet somun ekmeğine oturtup sergilemiştir. ve kendisi ofisin de bir adet bengal kaplanı beslemiştir.
--spoiler--
anne ve babasının ikinci oğludur. ki aslında ilki öldükten 9 ay sonra doğmuştur. sevgiye ikame edilesi bi gelişi vardır dünyaya bu nedenle. ölen abisinin nüfus cüzdanı biçilmiştir kendisine aile ortamlarında. bu rol ki..kahramanımızın hayatında belirleyici rol olacaktır. asla kendisi olduğu için sevilmeyen bu insan evladı topluma kin besleyecektir dolu dolu..tuval tuval..ilkokul çağında okul arkadaşı olan kızlarla evlerinin arka yamacındaki ağacın dibinde oynarken onları işerken dikizleyecektir...çok az insanın irdelediği bir evlilik hayatı vardır dalinin.. dali aslında ölümden korkar..abisinin üzerine biçilmiş gömlek rol hep korkutur onu ölümle. hitleri otuzbir çekerken atların arasında tasvir ettiği tablosu onu açıklar aslında.
--spoiler--
''the only difference between the surrealists and me is that i am a surrealist.'' sözünün sahibi, ba$kaldırının ruhu, gercek üstü kurgunun gizemi, dahi.
pablo picasso ile ilgili bir soruya ise şöyle cevap vermiştir:
"picasso is a communist neither i am." picasso ise bu söylediklerini pek sallamamıştır...
(bkz: dollars avida)
1904 - 1989 yılları arasında yaşamış olan ispanyol asıllı ressamdır. Sürrealizm akımının öncülerinden olmuştur. Bazı ünlü eserleri;
Symbiotic Woman 1928
Cubist Self 1923
The Disintegration of Persistence of Memory 1954
Apparatus and Hand 1927
bunalım sebebidir.
biyiklari takdire sayan olan zaat.
gerçeküstücülerin en büyük temsilcilerinden ispanyol ressam. madrid güzel sanatlar akademisi' nde öğrenimini yaptığı sırada izlenimciliğin, daha sonra da kübizmin etkisinde kaldi. 1928' den sonra gerçeküstü yapitlar veren dali, 1939' da amerika' ya yerleşti. new york fuarı eğlence parkı için venüs' ün rüyası adlı kompazisyonu yaptı.
en bilinen eseri ve başyapıtı kabul edilen the persistence of memory de einstein ın izafiyet teorisini destekler simgeler kullanan, eriyen saatler ve zamanın akıp gitmesini, kişiselliğini anlatan imgelerle kafayı bozmuş, akdenizli olması sebebiyle ve tipi itibariyle kafamda türk mü acaba soruları uyandıran deha, sürrealist ressam.