bugün

ispanya iç savaşı sırasında faşist franco rejimine yardım etmek amacıyla ispanyada bulunan nazi condor lejyonu tarafından hava saldırısı ile yerle bir edilen guernica kasabasının resmettiği guernica tablosu ile ünlü olan kübist ressam. pipolu çocuk adında bir tanblosu da vardır ki dünyanın en pahalı tablosudur.(106.168.000$).tabloları şu günlerde istanbulda sergilenmektedir ve sergi (yanılmıyorsam) mart ayında sona erecektir.
aslında anlayanlar için ve bu işe gönlünü vermiş insanlar için muhteşem bir fırsat. çünkü o yılda yaşanan olayları insanların bakış açısıyla görsellik ve sıradışı şekilde dile getirmiştir. kübist nedir ? resim sanatında kullanılan bazı öğeler ne ifade ediyor? işte bunları bilmiyorsanız benim gibi adamın dört kadınla ilişkisi olmuş. hatta açık açık ihanetin bile resmini yapmış. olga bence o kadından daha güzelmiş fln diyerek geçiştirir ve sonra Bogaza karşı cayınızı yudumlarsınız...
(bkz: guernica)
(bkz: kubizm)
Salvador Dali ve M.C. Escher in eline su dökemeyeceğini düşündüğüm sanatçı bozması filozoftur. ulan karalıyorum bişiler, şurada sıçan bişey var, şurada su içen öksüz kurbağa şurada da adem in havva ya ilk dokunuşu diyorum, millet de ulan anlamis gibi davranalim ki bize salak gibi davranmasinlar diye her dediğime inanıyo diye ispanyol meyhanesinde konuşmalarına şahit olunmuştur. (bkz: bire bin katmak)
picasso resimlerinde gri ve mavi tonları kullandığı resimlerinde oldukça ilginç bir tarz yakalamış. ona göre mavi melankolikliği temsil ediyor. ayrıca seramik sanatındaki eserleri görülmeye değer. deneme olarak başlamasına rağmen şaşkınlıkla ustalığını konuşturduğunu göreceksiniz.
(picasso'nun karısını aldattığının resmini bile yaptığı bir tablonun önüne gelindiğinde geçen konu)
60 yaşındaki teyze: görüyorsun dimi erkek değil mi picasso, fleming ,sütçü hepsi aynı hepsiiiiii!ah ah nerde leylayla mecnun nerde keremle aslı.
genç çocuk : vay be helal olsun. tabi adamın süksesi var parası var yapar abi, yap anasını satiim.
genç kız: kadın salakmış.ben olga yerinde olsam o zaman aldatmak neymiş görürdün. etme bulma dünyası. ayrıca seni mahkemelerde süründürür donsuz bırakırdım.
önünde saygıyla eğilinesi tablocu pablo
kübizmin babasıdır kendisi
yurdum insanına resim sergisi gezdirmiş önünde kuyruklar oluşmasına sebep olmuş türkiyeye gelmiş en büyük resim sergisinin sahibi. ** *
seda üren gibi gerzeklerin ''picassoyu cok begeniyorum tabi,yurt dısına cıktıgımda kendisi ile tanısmayıda cok isterim''gibi öküzümsü beyanatlar verdigi,yasadıgımız ceyrege damga vurmus sanatcıdır cok yönlüdür.
25 Ekim 1881 yılında ispanya malaga'da doğdu. Babası Jose Ruiz Blasco ve annesi Maria Picasso Lopez'in ilk çocuğudur.
çok fazla kadınla birlikte olmuş,"ama bizi özel hayatı ilgilendirmez,biz sanatına bakalım" denilmesi gereken,hayatında birçok buhranlar yaşamış ve bunu sanatına yansıtmış,sıradan resim kalıplarını yerle bir etmiş,20.000'den fazla eser sahibi müthiş yaratıcı ressam.
hayatının büyük bölümünü fransa'da yaşamıştır. ve 1973 yılında fransa Mougins'deki Notre Dame de Vie şehrinde ölmüştür.
gençlik zamanlarında kış aylarında üşüdüğü için tablolarını yakıp ısındığı bilinmektedir .
ayrıca (bkz: kübizm) akımının yaratıcısı ve ne oluyo lan burda hadisesinin tabloda baş göstermiş halidir .
meşhur sergiye gitmeden önce hakkında "amaaan yanağa bi göz çiz çeneye bi burun olsun sana pikasso" dediğim fakat henüz 14-15 yaşında yaptığı resimleri görünce beni hayrete düşüren, zamanla doğal yeteneğine tecrübenin de eklenmesiyle tuvalin sınırlarının çok ötesine geçerek şekil ve boyutla dalgasını geçmiş, e arada sanatçı ruhuyla da bir kaç hatun götürmüş; yaratıcı, karizmatik, Allah rahmet eylesin insan.
bir kova mavi,
bir fincan maviden daha mavidir ressamı..
Reina Sofia müzesindeki Guernica'nın karşısında durunca sanat,resim,kübizm,vs. hakkında bugüne kadar duyduğumuz,bildiğimiz,öğrendiğimiz ve atıp tuttuğumuz herşeyin bir anda sıfırlandığı,sersemleşerek bakakalmamızı sağlayan ressam.Türkiye'de bir sergide adının geçmesi bile bir lütuftur..
meşhur ispanyol ressam. kendisini 1950'li yıllarda tkp'lilere maddi sıkıntılar yaşamaları nedeniyle bir resmini vermiştir. anti-faşist, komünist ve çapkın bir kişiliktir.
çocuk gibi resim yapmayı öğrenmesinin yıllarını aldığını idda eden büyük sanatçı
yaptığı resimlerin en büyük ilham kaynağının birlikte olduğu kadınlar olduğunu söyleyen ressam.ispanya'dan avrupa'nın kültür merkezi paris'e geldiğinde sanat çevresinin çok dışında kalacaktır çünkü ispanya'da bile hor görülen bir yer olan malaga'dan çıkmıştır ve fransızca bilmemektedir.O dönem avrupa'da henri matisse rüzgarı esmektedir.Özellikle paristeki tüm sanat galerileri matisse'nin tablolarını sergilemek için birbiriyle yaşamaktadır.Tam bu dönemde ise picasso ve arkadaşı sefil günler yaşamaktadır.Picasso çok kıskanç bir adamdır ve matisse'nin bu başarısını çekememektir.En büyük ideali matisse'den daha ünlü ve zengin bir ressam olmaktır ki ilerleyen yıllarda bunu gerçekleştirecektir.Picasso başlarda kübizmden etkilenmiş ve kübizme yeni bir soluk getirmiştir.ilerleyen yıllarda ise avrupa'yı etkisi altına alan postmodernizm ve dadaizm akımlarından picasso'da etkilenecektir.Picassoyu resim sanatının merkezine yerleştiren şey resimde algıyı değiştirmesi,resme yeni boyutlar getirmesidir.
Picasso hayatı boyunca sürekli eşlerini aldatmıştır.Bir eşi picasso hakkında şöyle demiştir:"kadınlar picasso'nun sanatı için bir araç.Bizi kullanıp tüm ilhamını edindikten sonra daha fazla üreteceği birşey kalmayınca bizi atıyor."
(1881- ) xx. yy resminin en önemli temsilcilerindendir. ispanya' da yaptıgı resim calışmalarını paris'e getirmiş; öncü akımlarına katılmış; izlenimci akım sonrasının renk zevklerinden sembolizmin sorunlarına kadar çeşitli kaynaklardan gelen etkileri özgün bir üslup birliği içinde kaynaştırmıştır.
ilk çalışmalarını içine alan " mavi dönem " resimlerini, " pembe dönem " izlemiştir. 1. dünya savası' na kadar kübizme baglı kalmış; savaş sonrasında yaptıgı resimlerde ise anıtsal yapı ve plastik bir uyuma ulasmıştır.
çagdaş insanın toplumsal ve siyasi serüvenine yakından izlemiştir. ispanya iç savası yıllarında faşizme açıkça cephe almış ve faşizmin kaba kuvvetini, sanat tarihinin en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilen " guernica " adlı yaglıboya tablosunda canlandırmıştır.
picaaso' nun sanatı, II. dünya savasından sonra genç kusakları etkilemeye devam etmiş; sanatcı bu donemde yaptıgı " kore' de savaş " , " barış " , "savaş " başlıklı tablolarıyla toplumsal sorunları yakından izledigini gostermiştir.
hayatı boyunca çok az resim çektirmiştir ve bu resimleri çeken kişilerden birisi de üstad ara gülerdir.
güncel Önemli Başlıklar