bugün

imam efendinin gamet getirildikten sonra ayağa kalkmasıyla ağzından bir huşu ile çıkarttığı sinir, korku ve heyecan belirten cümlelerdir. Cuma namazlarında daha sık tekrarlanır, yılda iki defa bayram namazlarında sıkça söylenir duruma gelmiştir.
camide kılınacak namazdan hemen önce hocanın sıklıkla tekrarladığı cümle...

hoca : alooo... cemaat !
cemaat: efendim hocam
hoca : saflari sik ve duzgun tutalim
cemaat: ok hoca.
hoca : orda bi kaç tane saf görüyorum
cemaat: var hocam arkada kalmış zavallı saflar,
hoca : çaarın onlarıda gelsinler şööle öne doğru, yüzlerini göriim bi.
cemaat: şiittt... saflar, gelin bööle bak hoca çaarıyo.
saflar : geliyoruz geliyoruz, ekikikikikiki...

(bkz: saf)
her namazda imamın tekrarladığı cemaatin bu sözü duymadan doldurmadığı boşluktur.
akabinde en bi geyik kişi, yanındaki arkadasını tutarak "eheheh safsın işte" diyerek ortamı şenlendirmeye çalışır, başaramaz.
"cemaat dışarda kaldı."
"araya şeytan girebilir." pek sık duyulan peşi sıra gelecek cümledir.
ön saflardaki sakallı amcanın arkasını dönerek olayı geriden geriye koordine etmeye calıstıgı durumdur.
-- safları sıklaştıralım
++ oldu!
yuzlerce kez bu lafı yemesine karsın hala harekete geçmek için sabırla beklediği cumledir.
özellikle cuma ve bayram namazlarinda imam tarafından sarfedilen uyarı cümlesi. zira bu namazlarda** camiler diger vakitlerde dolmadigi kadar dolar ve dişarida kalan insanlar namazlarını dişarda (yerde,taşta,toprakta,yere serdikleri montlarının üzerinde) kılmak zorunda kalırlar. gerçi hava güzelse pek sorun olmaz ama havanın yagmurlu ya da karli oldugu gunlerde dişarda namaz kılmak oldukça zordur. işte özellikle böyle günlerde dişarda kalan cemaatin içeri girebilmesi ve ibadetlerini rahatca yerine getirebilmesi için, mevcut olan butun boşlukların doldurulmasi gerekmektedir. bu zarurî durum imamın agzından dökülen bu cümleyle içerdeki cemaate bildirilir.
cemaatinin önemli bir bölümü sigir olan camilerde önündeki bosluga gecme geregi bile duymayan, sadece camiye saatler öncesinden gelip babasının malıymıs gibi parsellediği yerde namaz kılmak isteyip adamı hasta eden tipler nedeniyle imamların zorunlu olarak kullandıgı uyarı-ikaz cümlesi.
(bkz: fatih camii)
aralarda boşluk kalamsın, önde boş yerler var gibi devam eder.Artık sadece cumalarda ve camiilerde duydugumuz sözlerdir.
camilerde bol bol duyduğumuz bir cümledir. aslında oldukça mantıklı. insanlar namaz kılmak istiyorlar ama camide yer yok. içeridekilerin şartlar el verdiği ölçüde toparlanarak dışardaki insanlar için yer açması gerekir bu cümleden sonra. ancak ne var ki bizim camilerimiz de bu olay pek de böyle olmuyor, fazlasıyla abartılıyor.
saflar yeteri kadar sık ve düzgünken bir bilirkişi, bir kahraman çıkıyor ortaya 'yanaşın yanaşın' diyor. herkes kolkola giriyor ama amcanın içi rahat etmiyor 'yanaşın yanaşın' diyor 'abi' diyorum 'ben öne gidersem secde edemem ki adamın ayaklarına gelirim' 'olsun' diyor 'edebildiğin kadar yanaşın' ve yanaşıyoruz. önümdeki insanlara bakıyorum az önce kollarının birbirine değmesine 1 2 santim kalmış iki adamın arasına bir adam giriyor nasıl oluyor anlamıyorum ama giriyor. sonra başlıyor cuma namazı ve hep birlikte rukuya ve secdeye gidiliyor. hep birlikte derken hocanın tekbiriyle birlikte istem ile yapılan, yapılması gereken bir hep birliktelik değil bu. istem dışı oluyor bu olay zira o kadar sıkışık ki saflar; yandaki seni de kendisiyle beraber tutup rukuya oradan secdeye götürüyor. şimdi korkuyorum ulan acaba benim sevabı bu yandaki mi alıyor diye.
(bkz: safları sık ve düzgün tutalım)
teravi namazlarının vazgeçilmez repliği.teknoloji ilerleyince yanına "cep telefonlarımızı da kapayalım lütfen!" eklenmiştir.
kalbiniz huzurla dolsun bugün ki cuma sadakalarımız Bosna'da yapılmakta olan Kayseri cami için..

beyler 12 yıldır oraya gönderiyoruz bırak camiyi yeniden kayseri dikmeleri lazım demişti canım kıvırcık saçlı entel bir amca.
''arkaya doğru ilerleyelim'' türevi uyarı cümlesidir.
camide boşta kalmasın diye söylenen söz. duyduğuma göre arada boşluk kalmasın ki, aralardan şeytan geçmesin.*
"muhterem cemaat" şeklinde devam eden imam ricasıdır.
bir imam klişesi.
kabe imamlarının arapça olarak, inanılmaz bir karizma ile söyledikleri hadis.

http://www.youtube.com/watch?v=lCgkP1dn-No
(bkz: Safları düzeltin) imamın bu sözü makara konusu olduğu için uydurulmuş yeni bir kelime.

Doğrusu
(bkz: safları düzeltelim)
Safları düzeltmek için en ideal yerdesiniz.