bugün

ülkemiz baz alındığında dünyanın en iyi resim çizen insanlarından biri olmasına rağmen kimsenin siklemediğini farkeden kişinin, kendi içinde cevabını bulmaya çalıştığı sorunsaldır.
karı kız yapmaya yarar.

resim öğretmenliği bile iş yapıyor formasyon aldığı, yarı memur formatı taşıdığı halde. hem de nası.
cin ali çizmeyi yetenek sanan yazarın sorunsalı.
eğer üniversite yıllarındaysan, içten içe göz öldürdüğün bi kızın kara kalem resmini yaparsan, buna asla dayanamaz verme ihtimali yükselir. benden söylemesi...
resmetmeye.
Mutlulugun resmini cizemedikten sonra.
Her sanat dalının bir işe yaraması gerekmez.resim yapan insan sadece resim yapmış olmaz duygularınıda işlemiş olur.tıpkı bir yazar gibi.
bir karakalemci olarak üni yıllarında antalyada sokak ressamlığı yaparak turistlerden iyi para kazanmıştım. ne işe yarar diye soran taş olur valla, çok işime yaramıştı o yıllarda. *
komşunun 3. sınıfa giden çocuğuna resim dersi ödevi için manzara çizersin.

ayrıca; ''şuraya da bi ağaç koyalım, anladın dimi lan uzakta olduğu için uzak o ağaç, öğretmenin sorarsa öyle diceksin. hadi boyamasını da sen yap aq.'' gibi diyaloglar yaşanır.
(bkz: resim çizme yeteneği)
manti yapmaya yarar anasini satayim, gauss yasasi'ni kanitlamaya yarar, ozel goreliligi zihinlere yerlestirmeye yarar resim yapmak, binicilikte atla butunlesmenizi saglarken eskrim sporunda da bircok faydalari gorulmustur. neye yarar acaba resim yapmak, hmm...
potansiyelini ortaya koymak için çabalamayan dümbüklerin yeaa ne işe yarıyo yeteneğim pfff dedikleridir.
Kız tavlamaya %70 yarar. Estetik zevkiniz varsa para da kazanabilirsiniz.hiç olmadı küçük bir çizim defteri alın çizdikçr insanlara gösterin, farkı siz görün.
rahatlarsın, entelektüel yönelim sağlar. en önemlisi, kızları etkilersin. işi ilerletip paranın am.na da koyabilirsin. baya baya yararlıdır yani.
ortaokul ve lisede alt sınıflar gelip sizden resim çizmenizi isteyebilirler.
anne babanız da hayatta başka bir halta yaramayan çocuklarının bu yetenekleriyle övünebilirler.
resim malzemesine verdiğiniz paranın ziyan olduğunu düşünen annelerinizle yeni bir kavganın temellerini atabilirsiniz.
evin her yerini boya yapıp, evden atılma tehlikesi geçirebilirsiniz.
bir de olur da bir yerde konusu açılırsa, resim yaptığınızı söyleyip bir iki dakika ilgi odağı olabilirsiniz ama onun dışında ben hiçbir yararını görmedim. zaten yaptığım resimler de çok güzel gerçekten. neyse.
gunumuz oportunist insaninin bakis acisindan kurtulmani saglar bir kere. ic dunyani yansitmanin ve bir seyler yaratmanin tadina vardikca, yaninda dogal olarak gelecek olan kazanimlarini umursamazsin. dusunsene, diger insanlar kendi duygularini eserlerle yansitamayip senin yaptiklarinda buluyolar kendilerini, bundan daha fazla kazanilabilecek bir yarar olabilir mi? kariymis, kizmis, paraymis, gececeksin bunlari. ben sana yaratmaktan bahsediyorum. insanlar islerine gidip kucuk dunyalarinda yasarken sen kendine dunyalar yaratacaksin, hatta o kucuk dunyalarinda sikisip kalanlar senin dunyalarina siginacaklar ara sira. daha ne diyeyim? sanat yarar icin yapilmaz, insanin icindeki guzellikten gelir bu durtu, hepimizde bir tutam bulunan tanri kompleksinden gelir. yaratmaktan bahsediyorum, iyice bellensin.
stephen king'in duma adası kitabının konusudur. okuyun, okutun.
kafayı boşlaltmaya ve duvarlara baktığınızda kendi resimlerinizi görmeye yarar.

(bkz: kendimden biliyorum)
daha bi boka yaramayan ama onerilerden sonra işe yarayacak yetenektir, rastgele
Bu cumleyi soyleyebilen birisi icin bir boka yaramaz. Sanat, sanat icindir, para için değil.
baklava yapmaya elbette.
yazı yetisiyle sıçanlar varken.
Yeteneğin hiç bir türlüsü bi işe yaramaz önemli olan onu kullanabilmektir. Nice ressamlar kilise duvarı boyamaktan heder olmuş. aşk bu. Yapan adam yapıyor. Yapmayan da uzaktan içine sıçmaya çalışıyor.
Bu arada heder olmak derken adamın mecrası oymuş icra etmiş sanatını. Harikalar da yaratmış icabında. Sen bir de resim öğretmenliğine gidip de beden çalışmam, desen çalışmam diyene bir bak. Artık nasıl bir kafaysa gidebildiğin yerden saldır demişler buna öğretmenliğe.
lise de tavlamak istediğim bir kızın resmini arkadaşa yaptırıp kıza yollamıştım.Çok beğenmişti ki 3 yıl çıktık *
bence yetenek demek sadece beceri demek değil.. çünkü çalışıp iyi çizim yapabilirsiniz. yetenek görmekle, hissetmekle, özgünlükle, onunla var olmakla alakalı. matematik öğrenmek gibi resim çizmeyi de öğrenebilirsiniz ama gördüğünüz öğrendiklerinizle sınırlı kalır o saydıklarım hep öğretilenle sınırlı kalır doğuştan var olmadığı için başkalarının öğretileri ile var olur. konu yetenek ne işe yarardı dimi işte yetenekli olsaydın kendi kendine anlardın , sormazdın.
görsel
Şöyle şeyler ortaya çıkarabilmenize olanak tanır.