toplamda 312 entry arasında okunur mu bilmiyorum ama okunması dileği ile yazıyorum.

tanım; olayın gazı az'da olsa kaçtıktan sonra artık daha objektif yorum yapabileceğimiz sözlerdirin ayar olarak ntelendirilmesi durumu.

başbakan sert çıkışı ile bir ahmedinejad görüntüsü çizerek israil'e dolaylı olarak amerikadaki yahudi lobisine ve bunların aga babası olan amerika'ya gider yapmıştır. bunların farkında mı bilmiyorum? toplumsal açıdan türk milleti olarak hoşumuza gidecek bir hareket. ilk duyduğumda olayın gazı ile ben bile başbakanı sırtıma almak istedim ama gelin görün ki kaz'ın ayağı öyle değil a dostlar.

türkiye'ye yeni amerika başkanı obama'nın temsilcisi gelecekti, amerika ile yeni dönemde ilişkiler gözden geçirilecekti, iptal edildi. dahası obama sözde ermeni soykırımı yasa tasarısını daha adaylık sürecinde parlemento'dan geçirme sözü vermiş bir başkan ve bu güne kadar en büyük müşterisi olduğumuz israil'in amerika'daki lobisi olan ajc yani amerikan yahudi komitesi çok sert açıklamalar ile başbakan'ı eleştirdi. şimdi "eleştrirse ne olur?" demeyelim çünkü amerika'da ermeni lobisi karşısında sözde ermeni soykırımı ile ilgili en büyük destekçimiz ajc idi. artık bu konu ile ilgili tek bir adım atmayacak gibi gözüküyorlar. ayrıca hemen olay sonrası başbakan şimon peres'in kendisini arayarak özür dilediğini ve bunun kayıtları olduğunu söyledi. iyi güzel ama her şey bu kadar pat diye söylenmeseydi keşke, ki zaten israil devletinden bu konu ile ilgili yalanlama gecikmeden geldi. yani gerçekten böyle olmuş olabilir ama bu durum diplomatik ilişkileri daha da zora sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

başbakan kendisinin bir monşer ya da bir diplomat olmadığını siyasetten geldiğini söyledi. evet doğrudur ve hepimiz şehadet etmişizdir ki kendisi kasımpaşalıdır. hatta kasımpaşa stadının adı bile recep tayyip erdoğan stadı'dır. ancak bu durum başbakan'ın haklıda olsa bu kadar sert bir tavrının türkiye'yi diplomatik arena'da düşüreceği durumdan kurtarmaya yetmez. iki üç gün sonra israil'den uçak alımı gerçekleştirilecek ve israil hem tohum hem gübre hem'de silah sanayiinde türkiye'nin en büyük tedarikçisi. tüm bunlar göz önüne alındığında ciddi konularda ticaret yaptığınız ve can damarlarınızı kesebilecek bir ülke olan israil'e bu kadar büyük gider yapmak ne kadar doğru? işte bu sorunun cevabını düşünen, araştıran ve anlamak isteyen beyinlere bırakıyorum. Adamların genleri ile oynadığı domates'i yiyosun dostum ve senin tohumunu israil'den alıp isaril gübresi ile yetiştirdiğin domatesini rusya senden zehirli diye almıyor. Adamlar isteseler gıda zehirlenmesiyle 1 yılda kökünü kuruturlar. neyse.

filistin'de şu saatlerde başbakan'a destek yürüyüşü için ellerinde türk bayrakları ile binlerce kişi toplanmış. ne güzel. ama keşke türkiye israil'in sesini dünya'ya bu kadar duyurmaya çalışırken ve bunun için her türlü şeyi göze alırken arap'lar sus pus olmasaydı.

önümüzdeki günler amerika ve israil ile yeni ilişkilerin şekillenmesine gebe. bağımlı olduğumuz iki büyük güç ve bunlara kafa tutan mucahit bir koyun olarak türkiye.

haydi hayırlısı.
bu ayarla erdoğan atatürkü geçmiştir, en birinci olmuştur; erdoğan birinci,atatürk ikincidir. ve yüz sene sonraki muhtemel efsanelerden biri:

bir gün erdoğan, büyük devletlerin liderlerine kızarken şey demiş: ben bu millete her şeyi öğrettim, ayar almayı öğretemedim.

veyahut:

ben bu millete her şeyi öğrettim, seçim propagandasını öğretemedim.
olayin baslarinda peres'in rte'ye donup bagira cagira bombalar istanbul'a atilsaydi seklindeki konusmasi sonrasi rte bir sey demeden sakin sakin konussaydi simdi neler soylenecekti onu merak ediyorum sadece. illaki zararlari olacaktir bunun, ama iyi yapmistir bence. hosuma gitmeyen sey ise sanki olaganustu bir basariymis gibi havaalanina giden bilmem kac kisi. ne gazsiniz arkadas.
türkiye' ye çok fazla bir şey kaybettirmeyecek ayardır. türkiye' nin en büyük kaybı, israil' in çok önemli bir lobisinin varolduğu avrupa birliğine girememek olabilir ki, 1987' den beri avrupa' nın kapısında bekleyen türkiye' ye çok da koymayacak bir kayıptır. bu bağlamda edinilen ise dünya üzerinde bulunan 1.5 milyar müslümanın takdiridir. müslümanların takdirini kazanmak çok elzem bir şey olmasa da önemlidir.
israil başbakanı' na verilen ayar, gazze saldırısı' ndan sonra dünyada ne müslüman ne de hristiyan hiçbir liderin bugüne kadar beceremediği bir şeydir ve sonuçları dikkatle izlenmelidir.
ntv'den izlediğim ve içimin yağlarını eriten andır. ret doğruyu söylemiş ve israil'in katliamlarını yüzlerine vurmuştur. ancak ilerisi için endişeleniyorum. 1915 olaylarının soykırım olarak niteleyen karar tasarısının abd senatosundan geçip obama tarafından onaylanacağından, imf'in bize kredi vermeyeceğinden, sıcak paranın ülkeden kaçacağından * ve dolayısıyla ülkemizdeki krizin etkisinin 2001 krizini aratacağından endişe ediyorum. ayrıca abd ve ab'nin, akp'nin altını oyacağından ve akp'yi gözden düşürecek girişimlere başlayacağından emin olabilirsiniz.

rte'nin ayarı güzel de aynı ayarı hava sahamızı ihlal eden yunanistan'a, süleymaniye'de askerimize çuval geçiren abd, barzani ve talabani'ye; 1915 olayları yüzünden bizi soykırımla suçlayan, doğu anadolu üzerinde hak iddia eden ve dağlık karabağ ve laçin koridorunu işgal eden ermenistan'a ve kuzey kıbrıs'tan vazgeçmeyen rum kesimine vermesi gerekmez miydi ? umarım rte'nin kaderi; kırım savaşı'nda 1849'da macaristan'daki isyanı bastırmasına yardım eden rusların eflak ve boğdan'ı işgaline karşı çıkması ve osmanlı'nın müttefikleri ingiltere, fransa ve sardinya'yı yeterince desteklememesi yüzünden hem rusya'yı karşısına alan, hem alman birliğini kurmak isteyen prusya ve italyan birliğini kurmak isteyen sardinya'ya karşı yalnız kalan ve bu yüzden almanya'dan kovulan ve güney tirol * ve trieste hariç italya'daki topraklarını kaybeden avusturya-macaristan imparatoru franz joseph'e benzemez.
sağlam bir seçim kampanyasıdır.
agzi olanin konustugu ve yorum yaptigi mevzudur. e benim de agzim var ben de konusayim o halde.

aslinda bu mevzu uzerine yazmayi hic dusunmuyordum fakat turk halkinin balik hafizasi mi desem, yoksa yeni neslin eskilerden habersizligi mi desem beni bikac kelam etmeye itti.

sayin kardesim korkma! sonmez bu safaklarda yuzen al sancak (pardon ben de gaza geldim!) korkmana gerek yok zira devletlerarasi munasebetlerde artik iki tartisma yuzunden savas cikmasi, birinin oburunun karisini kacirmasi yuzunden iliskilerin bozulmasi ortacag ve daha eski donemlerde kaldi. 1900'lu yillarin basinda miyiz da sirp milliyetcisi avusturya-macaristan veliahtini oldurdu diye savas ciksin?. komik olmayalim lutfen. iliskiler akil adamlarca veya derin devletce veya her ne boksa kurulu duzen tarafindan uzun vadeli belirleniyor. kici kirik biri basbakan oldu diye onun dedigine gore is yapmazlar. (evet demokrasi felan hikayedir, diktanin sahikasi bu donemde hukum suruyor)

olaylar spontane gelismistir, bu oturumlarda olur boyle seyler. gun belir baba bush japonya'ya gider, ordaki yemekte bayilir japon basbakanin ayagina kusar, gun gelir boris yeltsin alman bakanlardan birini minciklar, gun gelir chavez condeleeza'ya "seni opuyorum kara derili" der.. olur da olur.. hic kimse de "ben bunun acisini ilerde kotu cikaririm demez cunku devlet yonetirsin. ekonomi bas aktordur artislik degil. yani erdogan "tum silah alimlarini durdurduk, sizden aldigimiz mallari artik hic almayacagiz, silah, gida ve textil ve bilumum ihrac kalemlerinize kota uyguluyoruz, borcumuzu da odemiyoruz" diye diklenseydi ve de irkci soslarla tatlandirsaydi konusmasini o zaman uzun vadeli bir krizden sozedilebilirdi.

halk oldugum icin mi ayak takimi oldugum icin mi nedir bence de gayet yerinde ve iyi olmustur. sanki avrupalilar turkleri ingiliz asilzadesi olarak goruyor da bizimkiler "ay diplomasi, amanin siyasal adab, nerde kaldi terbiye!" felan diye aglasiyorlar. sanirsin modern diplomasinin kitabini turkler yazdi.

bunlara macaristan'a kumar oynamaya gittiginde suratia yumruk yiyp gelen basbakan (mesut yilmaz), libya'ya gittigi zaman kaddafi'den azar yedigi halde sesini cikarmayan basbakan (erbakan), clinton karsisinda el pence divan duran basbakan (rahmetli ecevit) lazim. demirel icin ayni seyleri soylemeyecegim cunku uluslararasi arenada esamisi bile okunmazdi canisagolasicanin.

ama emine erdogan'a accaip gicik oldugumu belirtmeliyim. senin ne isin var orda? diyelim ki isin var "peres'in her soyledigi yalan" gibi absurd otesi bir aciklama yapmak ve de aglamak neyin nesi? erdogan "kabile lideri degilim tc basbakaniyim" demis ama masallah karisi sayesinde kabile lideri gibi gorundu orda. hanim hanimcik kargasadan cekil, kameralara fazla gorunme, kocani git otelde mi limuzin'de mi nerde bekliyorsan bekle, hatta kocanla fikir alisverisinde de bulun, ama ortalarda gereksiz gorunumlerden kacin be annem!

ezcumle erdogan'a helal olsun aslansin kaplansin demek yerine "onurlu adamlarin verecegi tepkiyi verdi" diyorum. bu isi muhakkak arka plani da vardir onu da gozardi etmemek lazim. bu ikili o kada rbaris gorusmesidne bulundu, o kadar platformda biraraya geldi, ilk defa gormediler ya birbirlerini!
tepki gösterilen konunun haklı ancak uslubun kesinlikle yanlış,mahalle ağzıyla ,diplomasiden ,zeki bir politik hareketten uzak deyim yerindeyse cahil cesareti ile kalkışılmış olduğu bir ayardır.ayar olduğu da bellirsiz.çünkü kimsenin takacağını da zannetmem..!daha da davos a gelmem' gibi komik ve uluslararası alanda geçersiz,kasımpaşa vari bir cümleyi ancak türk halkı anlayabilir diye düşünüyorum.ha bir de başbakan neyine güveniyor da bu kadar horozlanıyor diye de düşünmek lazım.önce kendi miletinin çıkarlarını gözetmesi gerekirken üstelik. oyle hort zort etmeyle olsa idi bu iş biz lozan ı dahi imzalayamazdık.biraz ders alması lazım başbakanın tarihten.ama oyle yetişmediği kesin. eğer bir şey soylenecekse sağduyulu hareket edilip kibar ama sivri bir dil ile rakibi alt etmek gerekir.uslup onemlidir.en onemlisi bir başkabana yakışmalıdır.çok şey var yazılıp çizilecek bu konuda.; ama sabır ve de sinir kalmamış bizlerde.
saçma. ben yapsam olur, komik de olur. ama sen nasıl yaparsın ya. haha. davos bitti benim için. yok ya. politikadan anlamadıklarını gösterir yani.
Sozlukteki Tayyip düşmanlarını, bu ayar sayesinde hop oturup hop kaldırtan ayardır.. oh ne guzel aman ne guzel ayardır. Çekemeyenlerin çatladığı ayardır. Bu olayla kendisine sempati duymamı sağlayan ayardır.
Çok mantıklı olduğu söylenemeyecek ama içten içten insanın hoşuna giden,içimizde israile karşı birikmiş sinirin boşalmasını kısmen temsil eden hareket.Sonuçları açısından çoğu insanın dediği "dengeler kaçarmı" gibi endişeler gerektirmeyen bilakis Türkiyenin dünya nazarındaki yerini iyice yükseltecek hareket.Gerçi Türkiye'ye tebriklerini sadece iran iletmiş ama tüm dünya içinden içinden takdir puanını verdi bence.
(bkz: yirmi dört ayar olsan beş para etmezsin)
"öfkeye yenik düşüp gerçekleri çatır çatır söylemek"ten ibaret olduğu her halinden belli olan ayar.

ama türk postalfili'leri algıda seçicilikten olsa gerek olayın seçimlere etkisi yönüne pek bir konsantre. ha elbette seçimlere de etkisi olacak bu işin. akp'ye oy vermeme eğiliminde olan insanlar bile başbakanın bu tavrına şükranlarını oy verirken sunacaklar.

şimdi bu duruma bir göz atmak için kameralarımızı davos mevzuunun hemen ardından chp'nin politikstar'ı, havası alınanların en havalısı, "çizmesiyle varoşta bekleyen kemal kılıçdaroğlu"na çeviriyoruz, söz sende kemal:

-"ııııı..** eeee..** çamır var yirde ama!!!"

kemal kılıçdaroğlu sandığın dibinden bildirdi..*
başbakanın baş kaldırışıdır. tabularını yıkışıdır. hiç kimse türkiye basbakanına saygısızlık yapamaz, çünkü hiç bi ülke türkiye ye saygısızlık yapamaz.
(bkz: tayyip düşmanı arkadaslar bile kutladı)
edit:bunun neyini eksiliyorlar anlamadım. türkiyede bahsediyoruz kendi ülkemizden.
(bkz: danısıklı dogus)
(bkz: yerelsecim yatırımı)
zevkten dört köşe olduğum olaydır.
bunu yapmayı değil becerebilen aklından bile geçiremeyen eski yöneticilerimize de kapaktır.
(bkz: ayar verilmez alınır)
duyduğumda hayrete düştüğüm ayrıntısını öğrendikten sonra bir an sevinip aklıma rte'nin bop eşbaşkanı olduğunu dile getirdiği videosu geldikten sonra da lan bu herif anlık sinirle yapmıştır bunu kesin özür diler şeklinde sevincimi kursağımda bırakan ayar. ki hemen ardından yaptığı açıklamada benim tepkim peres'e değil moderatöreydi diyerek beni haklı çıkarmıştır.
kırk yılda bir kedi olup bir fare tuttun onu da yut be birader. deki "peres'e sinirlendim moderatör de yanlıydı" de ama israil'e tepkini sürdür. deki katilsiniz. peres denen adamın şehrimiz günde on kez roketatarla saldırıya uğruyordu sizde olsa yapmaz mıydınız sorusuna bizde günde 20 kere oluyor o dediğiniz, ayda 1 şehit veriyoruz ama siz o şerefsizleri terör örgütü bile saymıyorsunuz demeliydi benim başbakanım. ki ne yazık ki rte öyle değil.

diplomatik değil meğil o konular hikaye. onlar işlerine geldiğinde diplomatik olmuyorlar. koskoca türkiye cumhuriyeti başbakanıyla bir memuru denk tutuyorlar o zaman böyle başa böyle yarak. ama bunu böyle değil düzenli yapmalı, döneklik göstermemeli.
ayarın allahıymış,seçim öncesi kahve kulturune hitap eden başkanımızın koz için yapabilceği en iyi hareketlerden biriydi , bide kafa atsa tam olcaktı diye düşünüyorum.bunların dile getirilmesi gereken yerin orası olmadıgını hepimiz çok iyi biliyoruz.
telefonda verdiği ayardır.
(bkz: #4614381)
(bkz: hafif ayar)
elden gel:
http://www.samanyoluhaber.../images/resim/lider_6.jpg

hatıralar, ah hatıralar..
Sözlükte ki israil destekli, ergenekon terör ve vahşet örgütü hayranlarına da verilmiş bir ayardır.
toplum muhendisligi'nin urunu.

bircok israil karsitinin havasi alinmistir.
tipki irak'taki savasa/bush'a karsi olanlarin havasinin bir ayakkabiyla alinmasi gibi.
ayarın detayına bakarsak, başbakan, sol işaret parmağı ile peres'i gösterirken, "bir katili alkışlıyorsunuz" diyerek, karşı tarafı psikolojik olarak yıkmayı bildiğini göstermiştir. o anda çaresizce önüne bakan ve kulaklığından çeviriyi dinleyen peresin bitmiş hali sadece psikoloji değil aynı zamanda siyaset dersidir.