bugün

üstte yatanın her daim memnun olacağı kıyaslama.
üstte yatanın türlü türlü manyaklık yapacağı kesindir.
altta yatanın Tavanı ayakları ile tekmeleyeceği, lakin üstekinin de buna karşı hiç bir cacık yapamayacağı kesindir.
hiç te sanıldığı gibi üstteki rahat ve şanslı değildir, niye?

bir kere üstteki okuldan ya da her nereden geldiğinde çok yorulmuşsa kendini yatağa atamaz.
alttaki ranzasının tavanına(üstün altı (bkz: swh)) bakarak rahat bir uyku çekerken;
üstteki eğer ışık açıksa bir de ışık gözüne gözüne vurmasıyla asla uyuyamaz.
her daim uyumalı yer alt ranzadır.
üst ranzadan muhabbete katılmak neredeyse imkansızdır oysaki alt ranza candır, her lafa atlayabilir.
altta yatanın yaptıklarına karşın üste yatan gecenin ilerleyen saatlerinde tepe üstü aşağıya sakarak intikam alabilir. * *
askerde altta yatacak olanın memnun olacağı kıyaslamadır.

* sabah ilk göze çarpan siz olmazsınız. hele ranza köşelerdeyse bu dahada fazla avantaj sağlar.

* etrafını havlularla kapatıp rahat rahat çekebilir, mesaj yazabilir, telefonla konuşabilirsiniz.

* üst tarafta yatana oranla kapının açılıp kapanmasından dolayı oluşa bilecek rüzgara daha az maruz kalırsınız.

* rahat rahat sigara içebilir nöbetçi subay geldiğinde söndürüp hiç bir şey olmamış gibi davranabilirsiniz. *
altta yatan keyif ehlidr üstte ytan ise maceraperest.
ranzası olmayanın kazanacağı karşılaşma..
alt kat daha izbe ve karanlık olur uyuması daha rahattır. üst katta biri ışığı yaktı mı kalakalırsın.
altta yatan aşırı titizlik takıntısı yoksa * açık ara farkla daha memnun kalacaktır. kıyafetler üst ranzaya atılır, alt ranza ışığa karşı korunaklıdır. üst ranzadan düşen yorgan yüzünden uyku berbat olur hatta daha kötüsü üst ranzadan bireyin bizzat kendisi düşebilir.**
üst ranzada yatanın ise en büyük avantajı yatağın bitişiğindeki kıyafet dolabının üstünü komidin olarak kullanmaktır.
altta yatan; yatılı okullarda yatağı vapur balkonu gibidir. gelen geçen oturur. hele bir de kalorifere bitişikse orada yatan adam uyku nedir bilmez. muhabbetler hep o yatakta döner. bu yüzden yatak çabuk pislenir. alışana kadar bir kaç kere ranzaya kafa çarpılır.

üstte yatan; yatağa inip çıkmak zahmetli olsa da tercih sebebidir. yatağına senden başka kimse oturmaz. yatağın daha temizdir. toplaması zordur. kolay kolay düşme olmaz ama ilk gecesinde üstten düşenler görülmüştür. daha sonra insan alışıyor ve vazgeçilmez oluyor. üstte yatanların gece tuvalete gitmesi pek tavsiye edilmez. üst kattan atla sonra geri tırman derken uyku falan kalmaz adamda. yorgana uygulanan yer çekimi fazla olduğundan üzerinin açılması an meselesidir. dikkat etmek lazım.
eskiden üstte yatmış biri olarak düşme ihtimalinin her zaman olduğu durumdur.
Alt kat karanlık olduğundan uyuması kolaydır.gece tuvalet için yukarıdan inmenize gerek yoktur.ve üst katın demirlerine ip vs bağlayıp tablet-telefonu tutturup keyfinize bakarsınız
üst katta yatın pişman olmazsınız.inmenize kıyamayan illa ki birileri olur.şunu uzatır mısın bunu verir misin diye diye tam 1 yıl yedim ahaha o değil de en son kalk kendin al diyen bile olmadı.
dön dön uyu bacakları tavana dikmenin rahatı başka nerde çıkar allasen.havalar sıcakken alt kat çekilmez bu da böyle biline.
altta yatanın alacağı versus. söylendiği gibi gece tuvalete vs gidilmesi gerektiğinde kolaylıkla gidilir, üst tarafı sürekli olarak gözleyebildiğiniz için osbir çekebilirsiniz, kolayca yatar kalkarsınız. osbir olayını daha denemedim. (bkz: ben değil bi arkadaş)
Fişin konumuna göre karar verecem.
(bkz: Kyk)
askerde kıdem göstergesi olan kıyastır.
çömez daima üstte yatar, ışık açılınca gözüne vurur, yorganı düşer iner yerden yorgan toplar, tuvaleti gelse inme çıkma belasından gitmeye üşenir.
kıdemli asker altta keyfine bakar, hele bir de alt en köşe ise yaslar ranzayı duvara, koğuşta krallığını ilan eder.
üstte yatmak iyidir
altta ayak kokusu mu çeksin.
üst taraf her daim çocukların kalbinde yatan yer olmuştur. biraz da cesaret meselesiydi bu. düşer miyim korkusu falan olurdu. ileriki yaşlarda hiçbir farkı olmadığını anlıyor insan. yatacak yer olsun da.. yurtlarda vs. ışık ciddi bir mesele olabileceğinden dolayı altı seçmek en mantıklısıdır. fakat üst taraftaki insanın pasaklılığına, dengesizliğine ya da saygısızlığına göre bu seçimin doğruluğu tartışılabilir. örneğin yatağına bir kıyafetini asıp sizin alanınıza sarkıtıyorsa hoş bir durum değildir. ya da siz tam uyuyacakken yatağı lambur lumbur sallayıp da yukarıya çıkıyorsa rahatsız edici olacaktır.
alt ranza yol geçen hanı gibidir ve sürekli toplu olmak zorunda o yüzden ben üst ranza diyorum.
Altta yatan zaati alim, çeyrek asır tertiplerin imzasını görecek, fosil olduğunu böylelikle her defasında anlayacaktır.
üstte yatan allah'a daha yakındır.
çocukken vardı bizim evde; ablam (aslan burcu olduğu için) üstte yatmak gibi bi ayrıcalığı olması gerektiğini iddia ediyordu. ikimizde çocuktuk tabii. ben yazık ezik gibi; "piki .s" deyip hep altta kalan oluyordum. "aslan burcu" olma bahanesini nasıl kabul ettim bilmiyorum.

evlatlık da olabilirim.

ama ranza çok güzel bi şey bence.
Sadece askerde değil, evde de kıdem göstergesidir.

Büyük çocuklar üstte, küçükler altta yatar ranzalı çocuk odalarında.

insan özlüyor ranzanın üst katını bile. Her yerine sticker yapıştırıp piç ettiğim çocukluk yatağım... ne huzurlu, ne mutluydum...
şu anda da alt ranzada olduğum için alt ranza diyorum.

ohh fiş bende güç bende.