ülkeyi bölmek, dinsizleştirmek, ayrıca güneydoğu anadoluda bir türlü çıkaramadığımız petrolü amerikalılara peşkeş çekmek, bir kürt, bir laz, üç çerkez, bir buçuk arnavut devleti kurmak gibi amaçları vardır, ayrıca kıbrısın tümünü rumlara vermeyi de amaçlamaktadır. bunların yanında, kendisini izleyen insanlara, bakın ben ramazanda sokakta sigara içiyorum ama allah beni çarpmıyor demek ki allah yoktur fikrini aşılamaktır. görüldüğü yerde hemen dövülmelidir.
nikotin ihtiyacı hissettiğindendir.

ayrıca okuduklarımdan hoşgörüsü eksilerde dolaşan bir toplum olduğumuzu anladım.

ve hemen konuya dahil olmak istedim.

bakım sevgili arkadaşlarım herkesin hayatına kimse karışamaz.yok bu olmadı.*
bir kere sen niyetliysen o niyet seni bağlar millet isterse önünde sevişsin kafanı çevir devam et bu kadar basit.

kendimden örnek vereyim benim en yakın arkadaşlarım ben niyetliyken önümde yemek yer,içki içer hatta arabayla ben götürürüm yiyecekleri yere. ha derseniz ki onlar nasıl arkadaş öyle işte amk sığ düşünmeyin din kişi ile allah arasındadır sne ne karışırsın ki yaprağım?!!

fakat şöyle bir durum var ki onlarda benim orucuma namazıma laf etmez saygıyla karşılarlar.

anlayacağınız karşılıklı saygıyla her sorun hallolur.

siz çevrenizdekilere lafla dini öğreteceğinize davranışlarınızla örnek olun.

misal:

camiye gideriz adam der ben kılmayacağım bir iki ısrar ederim baktım adamın içinde yok eyvallah der devam ederim ama bunu sürekli yaparım dur iki dakika namazı kılayım vs adam,*bir gelmez iki gelmez üçüncüde gelir ama kendi istediği için gelir anladınız mı güzel din kardeşlerim kimseyi zorlamayınız içlerinde varsa yaparlar siz kendi işinize bakın.

özetle,

insanın içinden gelecek.. ya gün geliyor annem hadi oğlum orucu tuttun namazını kıl cevabım canım istemiyor !! gün geliyor annem namazını kıl diyor ben diyorum ki karışma anacığım içimden gelince kılarım sen kendi namazına bak görevini yaptın beni uyardın ..

kendi görüşüm herkesler benim gibi düşünse ortada bir sorun olmaz lakin öyle bir şey yoktur hadi bana eyvallah..
canı isteyen içer, niyetli olan iftarı bekler. her koyun kendi bacağından asılır gereksiz reklam icap etmez.
özgür bir ülkede yaşadığını sanması...
götün önde gideni olduğu için yaptığı da bildiğin götlüktür.
hinduların ayinlerini icra ettiği sırada hemencecik orada bir inek kesip mangal yapan kişinin amacıyla aynı olan durumdur. ya da kemalist birisinin 9u 5 geçe ki saygı duruşu sırasında halay çeeken birisinin durumundan garip olmayan bir durumdur. peder pazar ayinininin en huşusunu icra ederken oracıkta avaz avaz ezan okuma durumuyla aynı akla hizmet eden bir durumdur. işte hal ve ahval budur.
çok basittir, allahtan korkmayan kuldan utanmaz.
karşılıklı hoşgörüsüzlüğün tavan yaptığı konudur. sigara kullanan kişi "ramazan ayındayız millet rahatsız olmasın şöyle köşede içeyim en azından" demelidir. Ha bunun karşılığında oruç tutan kişi de "dumanı ağzıma girmediği sürece içsin ne olacak hem daha güzel bir sınav olur benim için" demelidir. ağza girme konusu hoş değildir.normalde bile sigarayı insan içerisinde içerken milletin ağzına doldurmamak lazım ki ramazanda daha önemli normalde sigara içen var içmeyen var ikisi için de daha rahatsızlık verici.

Oruç tutan veya tutmayan ne dememelidir?

Oruç tutan " RAmazanda sigara mı içilir lan sokakta herkes oruçlu! burası bilmem nere" dememelidir.

Oruç tutmayansa "sikerim bana ne özgür adamım lan ben millet rahatsız olacak diye ben sigara mı içmeyecem" dememelidir.

Lakin hoşgörüsüzlük galip gelir. Ramazan geldiğinde güya barış huzur ayı olması gereken ay sinir stres ayı tutanla tutmayanın bölündüğü toplumsal bir bölücülük ayı haline getirilir hem güya dindar hem de güya özgürlükçü insanlar tarafından.

Oysa herkes karşısındakini düşünüp ona göre hareket etse.

"bak oruç tutmuyor ama tutanları düşünüyor"

" bak dindar adamlar ne güzel tüm gün boyunca aç gezmesine rağmen susuz sigarasız gezmesine rağmen insanların özgürlüklerine karışmıyor"

düşünceleri oluşur ve karşılıklı çekim olur.
kapalı ortamlarda sigara içmenin yasak olması nedeniyle kendini sokağa atıp sigara içmektir.
pek bir amaç taşımaz, sıradan bir eylemdir. zihniyet derseniz o da sıradandır ne yani ramazan diye, insanlar oruç tutuyorlar diye bakkallarda ekmek de satılmasın madem. insanlar ellerinde su da taşımasın, sıcaktan bunalan ama işi olan teyzem elindeki şişeden bir yudum su içmesin fenalık geçirsin madem. bunlara takılmadan geçirilen bir ramazan göremeden öleceğim sanırım sözlük. tutan tutar orucunu zaten sokak ortasında sigara içen onu ırgalamaz.
chantal zakari'nin amacı ile aynıdır.
bariz bir amaç yoktur. yakında girebileceği bir yer, tanıdığı bildiği bir ev yoksa sokakta içecektir. hatta varsa bile sokakta içecektir. sana ne, kime ne? sen zaten orucunu nefsini köreltmek için tutmuyor musun? televizyonda gördüğün kola reklamından ötürü de kanal mı basacaksın? ahlak polisi misin islam polisi misin kardeşim? kime neyi nerede yasaklıyorsun? biz bu ülkede aklıselim bireyler artacak diye beklerken aklısikim bireyler artıyor ya, ona üzülüyorum.
bunu yapan şahsiyet kendisine dayak atacak birilerini aramaktadır, küfür yemekten hoşlanmaktadır (yaptığı bu hareketle kendisi günaha girdiği gibi başkalarını da günaha sokar)...
ipnenin tekidir. üstüne kendileri zeytin yağı gibidirler her daim üste çıkmaya çalışırlar. (bkz: #12689948)
başlık kesin yargılı açıldığı için sınav sorusu olmuş,o zaman şöyle yapıcaz;

a-provakasyon (!) yapıyor. ( kıllık olsun diye sadece ramazan ayında sigara içiyor...)
b-müslümanların (!) sabrını ölçüyor.(hemde '' sokak ortasında'' )
c-nikotin bağımlısı. ( boynunda yazısı olsa, para bile verirlerdi ama şimdi hakkı aşağılanma)
d-kendini demokratik bir ülkede sanıyor.( neydi? hah... %99 müslüman bir ülkede. eee hani 2 kişiden biri oy vermişti?)
c-oruç tutanların orucun anlamını(her zaman istinalar vardır )bildiklerini sanıyor.
d-oruç tutanların ''lan, ben oruçluyum, tutmayanlar tutmadıklarını belli etmesinler mına koyyum,'' fikrine saygı duymuyor, (pis laik, adi Kemalist vs.vs.)
e-Annesine küfür edlmesi hoşuna gdiyordur.( küfür oruç bozmuyor sanırım çünkü kızınca acayip sektiriyorlar)
f-Sürekli cnbc-e seyrettiği için ramazan ayını bile bilmiyordur.
g-hiç biri.
h-hep biri.

Bu ''oruçluyum ulan saygı gösterin,anlayışlı olun (sigarsızlık başına vuruyor ya)diyenler acaba kapalı alanda (vapurda,duraklarda,kahvede,evlerinde )sigara içme yasaklarına uyuyorlar mı?
Sigara kullanmayan insaların yanında (özelikle çocukların) sigara içerken onları rahatsız ettiklerini düşünüyorlar mı?

Aslında bilerek, isteyerek (allaha inanmak bilmektir) değil zorunlu olarak (korkudan) oruç tuttukları için (istinlar vardır demiştim) tutmayanlara kızıyorlar hem de nasıl kızmak.Başlarına bir şey gelmeyeceğini bilseler insanı kazığa oturturlar,kadınları (onlara göre açık saçık giyinenleri, aslında tahrik edenleri) taşlarlar, aslında önce yatmak isterler fakat şundan korkarlar ''bu kadın benimle ilgilenmez'' öyleyse ölsün.
Nasıl bir canlı kendisiyle hiç bir bağı olmayan bir insanı taşlayarak öldüreblir. Orta çağda kilisenin baskı ve korkusuyla insanları büyücü veya cadı diye yakanlardan ne farkımız kalır.

Son olarak şunu belirtmek isterim ; RAMAZANDA SOKAK ORTASINDA SiGARA iÇMENiN HiÇ BiR ÖZEL AMACI YOKTUR.

FAKAT BU BAŞLIĞIN iNSANLARI ;
ORUÇ TUTAN ,TUTMAYAN DiYE AYIRMAK.
TUTMAYANLARA VEYA TUTAMAYANLARA GiZLEMESiNi (YOKSA BAŞINA HERŞEY GELEBiLiR) ÖĞÜTLEMEK.

GiBi ULVi,DERiN,FELSEFi BiLiMSEL,FAŞiZAN AMAÇLARI VAR.
insanların kafaya taktıkça daha bir sinir olduğu amaçtır.
Bende oruçluyum su içende görsem, sigara içende görsem, vardır bi problemi tutamuyodur yahut tutmak istemiyodur diyorum niye böyle abartılıyo anlamıyorum ki.
Tutun işte orucunuzu, bakmayıverin, adam içiyo olabilir kime ne amacından?
Amaç nefsi köreltmek değil mi zaten? Gözünün önünden yiyeceği kaldır, içeceği kaldır, işe gitme yat. Böyle nefs mi körelir?
gerizekalıların gelip saçma sapan başlık açmasını sağlamaktır.
Diğer Aylarda sigara icmede ki amacı neyse aynı amaç.
canı çekmiştir.
oruç tutanların iradelerini sınamak olabilir.

(bkz: orucu açlıktan ibaret sanmak)
amacı dayak yemektir muhtemelen.
yakında kalpten gidecek olan amca.
izmirde gayet normaldir.
aynı zamanda sokak ortasında küfür yemeye alışmış kişidir.