bugün

müslüman olmaya giden 1 ateistin gittiğinde caminin aşırı kalabalık olması adamın içinden vay be ne kadar güçlü 1 din demesi ancak arkadaşın sonradan anladığı ramazanın ilk günü olduğu için kalabalık olduğu ve kendisinin onlara ramazan müslümanları demesi.
dini bütün kişilerde anlayamadığım onca olay içerisindeki en absürd kısmı oluşturur bu elemanlar.

11 ayın sultanı gelene kadar am üstünde göt bırakmayan, kuru- sulu keyfine bakan, helal haram bilmeyen adamlar bir ay inzivaya çekiliyorlar ki nefislerine hakim olarak allahın istediğini yapmış olsunlar.

bazen inanmamamın sebeplerini sorguluyorum kendi kendime. ailemin eğitimli insanlar olması büyük bir etken tabii ki de. ama benim içimde de birşeyler olduğu kesin. turan dursun hoca'nın da katkısı olmuştur.

bütün bunları geçip kendimi müslüman hayal ettiğimde ise heralde tam bir müslüman olurdum diye düşünüyorum. yani allah, peygamber, kitap mantığıma uygun şeyler anlatsaydı sadece ramazanda değil hayatım boyunca koydukları kurala göre yaşardım.

örnek vereyim; ben galatasaray'a tapıyorum. ve galatasaraylı olmak için ne gerekiyorsa hepsini yapıyorum. orjinal forma alıyorum (zekat), ali sami yen'e gidiyorum (hac), tezahuratlarla sevgimi gösteriyorum (namaz), havaalanına futbolcu karşılamaya gidiyorum (umre), fenerbahçelileri ayar manyağı yapıyorum (şeytan taşlama) gibi. bunları sadece takımım uefa kupasını aldığında değil her sene yapıyorum.

ramazan müslümanı; iyi gün dostu, takımı uefa kazanırsa destekleyen adam gibi iki yüzlü.
ramazan dışındaki aylarda kendisi de dinden bi haber olsada, ramazan ayında oruç tutmayanları ve hatta daha ileri gidip inanmayanları yargılama hakkını kendinde gören sözüm ona müslümanlara verilen isim.
kurban etini rakıyla yiyen insanın bir değişik modeli .
Insanlar dini ya 100% ya da 0% yasadiklarini düsünüyorlar. bunun siyah beyazi yok, gri tonlari da var. sonuc olarak ramazanda bir ay az buz dogru bir seyler yapiyorsa bu kardir geri kalan 11 ay boyunca aktif bir seyler yapmasa bile hatta "günah" islese bile, aslinda biraz neresinden dönersem kardir hesabi var.
Ki neyin ne kadar sevap ya da günah oldugunu Allah'tan baska kimse de bilemez bu yüzden de cok büyük konusmamak lazim bu konularda, ama nedense sazan gibi atlamaya cok meyilliyiz bu konularda herseyi bilir anlarmis gibi.
(bkz: ramazanla birlikte hırtlaşan sözlük yazarları)
orucun başlayacağı günden önceki gün veda partisi düzenleyip içki içen, ramazan başlayınca 1 ay boyunca içki içmeyen fakat bayramın ilk günü rakı sofrası kuran; 11 ay boyunca kadın mevzularında en önde koşan fakat ramazan ayında günah olduğu için (!) tövbe edip 1 ay boyunca bu mevzularla ilgilenmeyen müslümandır. * takiyye yapmaktan cehenneme gitmesi gerekir.
oruç (genel anlamda) ramazan ayına özgü olduğu için sanki diğer zamanlar kefereymiş de ramazan'da imana gelmiş gibi algılanan kişilerdir. ulan adam oruç tutuyor ramazan'da başka ne zaman tutacak, gündüz oruç tutup gece alkol alamayacağına göre alkol kullanmıyor oluşu da gayet doğal. en fazla ibadetini tamamlamak için teravih'e gidiyordur, bazı zevzekler onu da çok görüyor.

insan müslümandır ya da değildir, ramazan müslümanı diye çevresindeki insanlara münafık muamelesi yapanlara da diğer tarafta* amel defterleri soldan kargo uçağıyla gelir herhalde, böyle devam etsinler...
klasik tanımı olarak: 11 ay boyunca her türlü günahı işleyen, fakat iş ramazana gelince bir anda dini bütün birine dönen müslümandır.

birde " oğlum zaten 11 ay günah işliyoruz, bari 1 ay duralım." savunmaları vardır bunların ki tadından yenmez. yani adam 11 ay günah işlediğinin farkında ama ramazanda birden bire damarları kabarıyor. ee ramazan bitiyor sonra? bayram. bayramdan sonra? gelsin rakılar, gitsin vodkalar.

tanrıyı kandırmaya çalışmaktır bu. onu kandırabileceğini zannetmektir. kendini ondan üstün zannetmektir. en büyük günahlardan biridir bu. babalara gelmiştir kısaca.
bir aylığına da olsa müslümanlığı tam anlamıyla yaşayan birisi ise o duyguyu tadabilmişse helal olsun. diğerleri gibi yılın 12 ayı karı kız peşinde olmak yerine bir ayını yaradanına şükran ederek geciren kul dur.
(bkz: tüm nt mağazalarında)
1 aylığına da olsa kendince müslümanlığını yaşayandır. Herkes kendi yaptıklarından sorumludur. *

--spoiler--
(bkz: ŞÛRÂ SÛRESi ÂYET 15)
Bizim işlediklerimiz bize sizin işledikleriniz size aittir. Bizimle sizin aranızda tartışılacak bir şey yoktur. Allah hepimizi bir araya toplar. Dönüş de ancak O`na dır.
--spoiler--
yılın 11 ayında yapmadığı dedikodu, zina kalmayan, içki içmekten bünyesi harap olmuş, namazla niyazla uzaktan yakından alakası olmayan ve sadece 1 ayda müslümanlık oynayan bünyelere yapılabilecek yakıştırma.

1 ay müslüman gibi takılırlar, 1 ay dolunca eşşeği saldım çayıra!

yine de allah bilir!
tanrı kompleksinin dışa vurumu.
dinle, diyanetle pek alakalı olmayan müslümanın, onbir ay bastırılmış konumda olan uluhi duygularını kalan bir ayda çılgınlarca yaşamaya çabasıdır..
gerçek olan şudur ki; çoğu topluma ayak uydurmak ve tüketmek için yığılırlar, kutsal mekanlara..
ramazanda içki içmeyen, oruç tutan, namaz kılan, dini gereklilikleri yerine getiren; kalan 11 ayda ise bunun tam tersi hayat yaşayan kimselere denir.
bana göre dünyanın en samimiyetsiz insanları bunlardır.
- akşam 6'ya kadar camış gibi uyur.
- geldiği yaşa kadar 5 vakit namaz hiç kılmamıştır.
- bayram namazları ve ilk teravi vazgeçilmezidir.
- olur da götünü kaldırıp dışarı çıkarsa su, sigara içene tip tip bakar.
- 30 gün boyunca 31 çekmez, içki içmez, karıya kıza bakmaz. sonraki 10 günde 3 4 defa sarhoş olup günde 2 3 defa 31 çeker.
- iftar sofrasında en az 5 çeşit yemeği hazırdır çünkü uyanık kaldığı 3 saatte fakirlerin halinden yeterince anlamıştır.
- ramazan boyunca insanlara fetva vermesi kaçınılmazdır.
- "niyetliyim, sağolun.." sözünü söyleyince 4 metre havaya uçtuğunu, etrafa beyaz nurlar saçtığını sanır.
içi boş söylem. hayır yani sanane isteyen istedi ayda müslüman olur ateist olur. siktirin gidin artık insanların vicdanından, inançlarından. şu memlekette herkes inancını -artık neye inanıyorsa- bırakın rahat yaşasın. üniversitede türban, sokakta daracık giyimli müslüman, ramazanda sigara içen ateist, cinsel tercihini yaşayamayan eşcinsel, ramazanda ibadet eden müslüman, bırakında bu insanlar hayatlarını yaşasın. zira onların böyle yaşayıp yaşamaması benim sikimde olmadığı gibi sizinde şeyinizde olmasın.
belki de hayatını müslümanlaştırmak için bir çok adım atacak müslümanlardır.
(bkz: namaza başlamak)
özde değil sözde müslümanlıktır.
Son derece hazin bir durumu canlandırır.
ülkemizde çok vardır ağzı kapalıyken bile gözleriyle ''lan ben daha abazayım he'' diyen insan çeşitleri.
balkonda bağıra bağıra iftar açarlar sohped etmezler bağırırlar.
(bkz: #8985155)
hicbirsey yapmayan cenabetlerden daha makbul müslümanlardir.