bugün

lech poznan isimli kulüple tanınan tarihi bir polonya kenti.
Orta-batı Polonya'da bir şehir,Wielkopolskailinin merkezdir. Warta Nehrietrafına kurulmuş olması şehri önemli tarihsel, ticari, endüstriyel ve eğitim alanında önemli bir merkez yapmaktadır. Polanya'nın 5. en büyük kenti olan Poznan; aynı zamanda ülkenin en büyük 4. ekonomik merkezidir.
sbkp'nin 20. kongresinde alınan kararların sonucunda ayaklanma çıkan polonya şehridir.
haytımın 8 ayını gecirdiğim.polanyanın cok güzel bi şehridir.
kızlarıda cok güzeldir ayrıca...
berlin'e yakın olduğu için (250 km sanırım) sürekli almanya'ya alışveriş yapmaya giden sakinleri bulunan şehir. o kadar müthiş bir yapılanmaya sahiptir ki, şöyle baksanız; "la amma küçük şehirmiş" dersiniz, ama adamlar öyle yapmışlar ki 500.000 nüfuslu şehir olmasına rağmen alanya gibi küçük görünür ilk bakışta.

merkezindeki alışeriş merkezi müthiş ötesidir. old town hall'ın olduğu meydan da çok turistik biryerdir, görmeden geçmeyin.

kızları hakikaten güzeldir, çoğu polonyalı manken de poznanlıdır, fakat kızdan çok erkek vardır burada, yani kızların hepsi saplıdır (sapsız kızlar için bkz: finlandiya).

sokakta bakkal gibi sex shop bulabilirsiniz burada, ilginçtir.

avrupa'da nadir bulunan yapay kar ile yapılmış kayak merkezlerinden olan "malta ski"yi barındırır.

güzel şehir cidden. berlin'e gelirseniz buraya da gelin. ya da buraya gelirseniz berlin'e de gidin. ya da polonya'ya gelirseniz buraya gelin. mükemmel biryer.

ama yine de sağınız solunuz şaşırıyor baya yollarda, tabelalar lehçe, birşey anlaşılmıyor, kendinizi wroclaw'da bulabilirsiniz yanlış giderseniz.
döndüğüme bin pişman olduğum eşsiz, harikulade kent..
adım başı insanların ''sigara var mı?'' diye sorduğu şehir. Ulan 1 paket tekel 2000 dağıttım Old Town'da. Gizli saklı içiyorum artık.

not: buradaki kızları Allah taş yapmış.
Çokda güzel bi kent degil sıradan ancak yaşanılabilir bi kent. Bir buçuk yıl kaldım heryer kebabcı dolu, arımsagı çok severler bir de ögrencinin bol oldugu bi kent özellikle erasmusla türkiyeden gelenler türkleri poznanda çok yanlış tanıtırlar ve gitmek bilmezler.
Adam Mickewitcz adına bir üniversitesi bulunmasının yanında, yeni hukuk fakültesi binası ile sevilesi şehirdir. Türkiye ölçeklerinde orta büyüklükte bir şehir olmasının yanında Polonya'nın ilk başkentlerinden birisidir. Tarihi binalarının yanında ucube komünist binalarla karşılaşabilirsiniz. Güzelliği havanın durumuna bağlıdır. AB üyesi olduğu güneşli havalarda, komünist geçmişi de kapalı havalarda ayrı bir belli olur.
Fiyatlar Türkiye'ye yakındır ama yemek konusunda eğer alkol almıyorsanız ve helal yemek önemlidir diyorsanız işiniz biraz zor. Toplamda 10 günümü azınlık hakları çalışarak geçirdiğim üniversitede oldukça iyi insanlarla tanıştığım ve hep güzel hatırlayacağım güzel şehirdir.
berlin ' e yakın olarak sayılan, polonya ' nın büyük şehirlerinden birisidir. geceleri çılgınlar gibi eğlenebilir, unutulmayacak hatıralara sahip olabilirsiniz.

not: fakirler bilemez.
3 haftadır buradayım ve şimdiden nasıl buradan ayrılacağımı bilmiyorum. sevdim ben burayı. en son eski mahallemi bu kadar sevmiştim, sokaklarında çocukların koşuştuğu, sokaktan araba geçince oyuna ara verdiğimiz mahallemi. aslında adana'yı da sevdim ama böyle bi sasılık vardı sanki onda da. ama burası oldu be bana tam .
(bkz: lech poznan)
Döneli tam 7 ay oldu. Ama unutmak ne mümkün Poznan'ı. Hayatımın en rahat ve en güzel beş ayını geçirdim bu şehirde.
tarih müzesi, belediye binası gibi güzel yapılara ev sahipliği yapan polonya şehir.

eski şehrin biraz dışında kalan ve (bkz: lech poznan)'ın maçlarını oynadığı inea stadion da görülmeye değerdir. yanlış hatırlamıyorsam 8 numaralı tramvay ile direkt önünde inmek mümkündür.

konaklama tavsiyesi olarak da tam eski şehrin göbeğinde yer alan retro hostel güzel bir seçenek olacaktır.