bugün

pomaklar türk değildir, müslüman slav bir halktır.. sanırım bulgaristan türkleri ile pomaklar aynı sanılıyor, bu yanlış çünkü bulgaristandaki türkler anadolu kökenlidir ve anadilleri türkçedir, pomakların anadilleri ise bulgarcadır.
kendini evropalı olarak lanse etmeye çalışan sahte sarışın kızların ünvanı.
müslümanlaşmış bulgar oldukları söylenir. bir kısım da türk asıllı olduklarını, sırf ayrım olsun diye bulgar kökenli olduklarının söylendiğini söyler. hangisi doğru bilinmez ama onlar kendilerini ne olarak görüyorsa odurlar. ben şuyum diyene hayır sen busun demenin anlamı yok.
biga ve civarında bolca vardır pomak köyleri. pomakça öğrendiğin taktirde bulgarca ve rusçayı çok rahat öğrenirsin. geneli sarışın mavi gözlüdür.
may kata pukke (ananı sikeyim).

edit: ayrıca bizim bulunduğumuz ilçede pomaklar eşek siken olarak da anılır.
doktor hikmet kıvılcımlı' da pomaktır.

merak edenler için link: http://tr.wikipedia.org/w...B1v%C4%B1lc%C4%B1ml%C4%B1
pomaklar türk değildirler, müslüman olmuş bir balkan halkıdırlar. antik trak kavminin slavlarla karışmasıyla oluştukları en güçlü savdır. bulgaristan'ın güneybatısında ve yunanistan'nın kuzeyinde yaşarlar. bulgaristan ve yunanistan'daki türk azınlıkla din hariç hemen hemen hiçbir ortak noktaları yoktur. yurdum insanının bir kısmı tüm bulgaristan göçmenlerine pomak der, ancak bulgaristan'dan gelenlerin en fazla %10'u pomaktır. bulgaristan'da türkler ve pomaklar iki müslüman halktır ancak birbirleriyle ilgileri yoktur. ülkemizde en çok trakya'da bulunurlar, türk-rum nüfus mübadelesi yunanistan'ın hileleriyle müslüman-hristiyan mübadelesine dönüşünce, yunanistan pomaklarının önemli bir bölümü türkler'le birlikte türkiye'ye gelmişlerdir.
iki yıl öncesine kadar bilmediğim tanıyınca da pek sevilesi bulduğum halk.
(bkz: şöyle de bir anim var anlatmadan geçemiycem).Edirnede calismaya basladigim ilk gunlerde ogrencilerle hoş beş ederken aman hocam boş verin pomak o diyerek arkadaşına takılan bir ogrenciye aaa ne kadar ayip nasil hitap ediyorsun arkadasina diye çıkışarak öğrencileri uzun süre pomak in ne anlama geldiğini anlatmak zorunda bırakmıştim.
izmit'te de bulunur pomaklardan. hatta dede tarafımdan bizde de var pomaklık. bulgar asıllı olduğumuzu şimdi sözlükten öğrendim, doğru değildir be. doğru mudur yoksa, eyvah eyvah.
bir kız aşırı beyaz tenliyse büyük ihtimalle pomaktır. genelde sarışın ve mavi gözlüdürler. arada beni ihmal etmişler kahverengi gözlü olmuşum. pomakça öğrendiğin taktirde rusçayı ve bulgarcayı çok rahat sökersin ve iletişim kurarsın kelimelerde bir kaç harf değişikliği vardır genelde. birde pomakçayla büyüyüp sonra türkçe öğrenenler çok tatlı konuşurlar. öyle ki babaannemi ısırasım gelir. türk mü değil mi tartışılır. beyaz ten ve mavi gözüyle slav ırkına çok benzer ancak kısa boylarıyla benzemezler. bir diğre özellik çoğunun sesleri güzeldir. akrabalarımın arasında sesi çirkin olan sanırım bir veya iki kişidir. kızlarının güzelliği ortalamanın üstündedir ama dediğim gibi kısadırlar. pis derler haklarında ama pis değillerdir aralarından her ırkta olduğu gibi piside vardır tabi.
tanıdığım en komik insanlardır.
çok pis bir halktır. trakyada bir çok pomak köyü vardır.

şaşırıp bu köylerden birinde bir düğüne falan giderseniz akıllı olun. tek yanlışınızda bir kamyon dayak yersiniz.
(bkz: hakkında hiç iyi bir şey duymadım)
tarlaya kabak eve pomak sokmayacaksın sözünden de anlaşıldığı üzere pek alıngan ve de saldırgan insanlar.
Malum zat tarafından hep varlıklarından bahsedilen fakat bugüne kadar hiç denk gelmediğim insan çeşidi.
şahsımın etnik kimliğini tanımlayan ifade. türk değilmişiz falan, ne mutlu türküm diyerek noktayı koyuyorum.
türk olmak bir bilinçtir. ve pomaklar bu bilince sahip olmanın güzel örneklerinden biridir.
pomaklara bulgar diyen cahilleri gösteren kimlik. he koçuma...
pomaklar hakkında kısıtlı bilgi sahibi olan bulgaristan türkü olduğunu iddia eden ırkçıların karalamaya çalıştığı halktır.
pomaklar genetik olarak slavdırlar. bilinç olarak türktürler. iyi oku yazdığımı genç.
istisna olaylarla genelleme yanlışlığına düşen bünyelerin beğenmediği halktır.

pomak tarihini iyi oku derim.
Bulgar türkleridir. Bulgar hükümetince asimile edilmeye çalışılmış mücadele vermiş topluluktur.
ne çok uzman varmış!
ben bur çok kitap okudum hatta trakya Üniversitesi tezlerini ve yayınlarını inceledim ama sizin kadar profesör olamadım!
bilinen en kesin durumlar pomaklar hakkında; küçük istisnalar hariç hemen hepsinin islam dinine inandıkları ve balkan vatanlı oldukları.
köken olarak bir ırk kesinleşmiş değil ancak 2 ihtimalin üzerinde en çok durulur;
türk kökenli olup dillerini coğrafya nedeniyle kaybettikleri,
islam dinine inanan slav kökene sahip oldukları.
pomakça denilen türkçe kelimeler içeren ve bulgarca temelli bir dil konuşurlar ama kimileri gibi olmayıp türkçeyi de çok çok iyi konuşurlar! zaten balkan türklerinin birçoğu türkçeyi çok iyi konuşur ki bulgarca bilmeyenleri çoktur!
özelikle ülkemizde doğu trakya ve güney marmara bölgesinde ekseriyetle yaşarlar.

pomak kızdı mı korkacaksın, kadını bile tava ile saldırır derler! inatları da meşhurdur!

(bkz: pomak inadı)
Genelde çingene gibi yaşarlar ve suç işleme oranları yüksektir.
haklarında gram bilgi sahibi olmadığım hede. türk ise türk değilse değil. neden sözlüğün gündemine oturdu bilmiyorum.
Türkleşmiş bulgar veya müslüman bulgar.
görüp görebileceğiniz en inat insanlardır.