bugün

genellikle edirne ve köylerinde yaşayan balkanlardan göçmüş pomakça adlı slav asıllı bir dili konuşan ayranıyla ünlü halk mensubu...
kenan evren de bir pomak tır
pomaklar, türktür. zira bulgarlar da türktür esasen. yok, ırkçı değilim; pomakım, ordan biliyorum. pek fazla da yoktur memlekette, pomak...
yıllar sonra gelen edit: pomaklar müslüman slav'dır.
balıkesir'de de vardır. hatta "biz pomağız, kız bizden bir kere çıkar, arkasını aramayız." söylemi yaygındır.**
alacahirka da bol bol vardır
eskişehir'de de vardır bol miktarda.
kendilerini balkanlara kırım üzerinden göç eden peçenek ve kıpçak türklerinin torunları olarak tanımlayan halk..
mübadele zamanında bulgaristan'dan göçen ve genelde batı kıyılara yerleşen halk. üstte söylenen yerlere ek olarak erdek ve çevresi de pomakların yerleştiği yerler arasındadır. bulgarca'ya çok benzeyen pomakça konuşulur aralarında. bir pomak torunu olarak bunları söyleyebilirim pomaklar hakkında.
Pomaklar, Balkanlar'da, Bulgaristan, Batı Trakya ve Doğu Makedonya'da yaşayan, Bulgarca'ya yakın bir dil konuşan ve islamiyet'i kabul eden bir halktır. Pomaklar, Anadoludan gelen Müslüman Türklere maddi ve manevi yardımlarda bulunmuşlar, öncü, ardcı ve ileri keşif kolu olarak aktif görevlerde bulunmuşlardır. Hristiyan slavlar Müslümanlarına Osmanlı imparatorluğu ordularına yardım ettikleri için yardımcı anlamına gelen pomagaç adını vermişler ve bu zamanlarda Pomak şeklini almıştır. Ancak bu kelime Osmanlı müelliflerinin eserlerinde geçmediği gibi, Pomak adına da hiçbir yerde rastlanmamaktadır. Bu tabir Türkçe eserlerde ancak 1877-1878 Türk-Rus Harbi'nden sonra Balkanlardan gelen muhaceretler dolayısıyla rastlanır.

-alıntıdır-
kökeni selanik olanları da bulunan halk.
eskiden balkanlar'da timras adında bir devlet kurmuş olan halk. bu devletin yönetim şekli cumhuriyetti. pomaklar türk olarak kabul ediliyorsa eğer türklerin kurduğu ilk cumhuriyet ile yönetilen devlet timras'tır diyebiliriz.
Bulgarlaşmış, yozlaşmış, devşirme Türklerin oluşturduğu topluluk.
Kökeni Selanik olan bir pomak ailesinin üçüncü çocuğu olan bir bünyeyim.Sanıldığı aksine pomaklar müslüman insanlar olup birçoğuda gayet iyidir.Her milletin iyisi de kötüsü de olabildiğine göre genelleme yapılması gereksizdir.Ayrıca konuştuğumuz dil ki ben bilmem, ingilizceden bozma gibidir.sister ingilizce kız kardeşken pomakça da sisra, erkek kardeş brada gibi gibidir.
bulgaristanın deli orman bölgesinden gelmiş olanları da çok sayıdadır.
(bkz: pomak tv)
türk olmadıkları hakkında tez çalışması yapan öğrencilere avrupa birliğinin tam gaz maddi manevi destek verdiği halk. avrupa birliğide gazı yunanistandan alıyor. isterse binlerce sayfalık tezler hazırlasınlar, pomaklar has be has türktür.
kovalak pomak şeklinde lakapları da vardır. tam bir karmaşa kökenli olan bende azıcık bundan da vardır..
müslümanlığı kabul edip türkleşmiş slav milletlerine verilen addır. atatürk'ün de dediği gibi, kendini türk hisseden herkes türktür.
has ve has türk olmadıkları gibi türklükle hiç bir alakaları yoktur.tıpkı boşnaklar gibi güney slav halklarındandır.hemen hepsi beyaz tenli sarışın mavi gözlüdür slav dili konuşurlar.ancak yunanistandaki pomaklar türkleşmiştir ve anadilleri türkçedir.(türkiyede anadili türkçe olan ve türkleşen kürtler,çerkezler,arnavutlar vb gibi)herkesi etnik türk yapmak için uğraşan güzel halkımın içini ferahlatacak bişey söyleyim de rahatlayın türkiyeyi ve türkleri kıbrıslı türklerden çok daha fazla severler.tıpkı boşnaklar gibi müslümanlığı türklerden öğrendikleri için dinleri sorulduğunda elemdurillah türküz derler.şaşırmayınız.
pomaklar türktür. yukarıda slav olduklarından dem vurulmuş, kısmen doğrudur. bende selanik göçmeni bir pomak ailenin çocuğuyum. osmanlı zamanında zorunlu göçe tabi tutulmuş, genellikle içanadolu bölgesinden gönderilmiş, yerli halkla karışmış ve karma bir dile sahip, fakat müslüman kalan türk topluluğudur. başka bir toplulukla karışmış olmasından dolayı türk olarak kabul etmeyeceksek o zaman osmanlı padişahlarında türk kalmamıştır. ayrıca kızları çok güzeldir.
genelde trakya bölgesinde yaşarlar. katır gibi inatçı olurlar. genelde sarışın ve renkli gözlüdürler. erkekleri boylu poslu, g.tlü göbekli olur genelde. göbek kısmı rakı imbiğinde doğmuş olmalarındandır. muhabbet adamıdırlar. dert ortağı da olurlar.
sözde türkçü sitelerde haklarında yazılan hakaret ve iftiraları haketmediklerini düşündüğüm halktır. osmanlı zamanında fetihlerle birlikte iskan politakasıyla Balkan ülkelerine yerleştirilmiş müslüman ve türk azınlıktır.

haklarında yapılan vay efendim paragöz olurlar, yok efendim satıcı olurlar, türklükle alakaları yoktur, karıştı onlar gibi hakaretleri yapan insanlara da Allah' tan düşünme gücü dilemekten başka çare bulamamaktayım. kafatasçılığın sınırlarını zorlamak da bu olsa gerek. kaynaklarım canlı örneklerdir bizzat tanıdıklarımdan aldığım bilgilerdir. kulaktan dolma bilgilerle, kafatasçılığın verdiği gazla da orda burda fikir beyan eden insanlar, pomaklar hakkında hiç bir fikri olmayan onlarca insanı yanıltmaktadır belki de.

şimdi iş saf türklüğe kaldıysa kimse de bunu garanti edemez. biz de vatanımızı, milletimizi seviyoruz ama kendi halkımızı inkar ederek başkalarının kabullenmesine göz yummak kafatasçılık kelimesinin altında bile barınamıyor.

satıcılık, paragözlük vs ise insanın kendi kişiliğidir. Türkiye' de yaşayan o saf ırk Türk arkadaşlarımızı hiçbiri paragöz, satıcı değil mi yani? altından kalkılamayacak genelleme yapmanın ne kadar kolay olduğunu, yapmak için düşünmeye gerek olmadığını da çok güzel bir şekilde anladık.

sıradan insanlardır onlar da bizim, sizin gibi hatta iskan politikasıyla güzel yurdumuzdan ayrılmışlardır fedakarlıktır bu farkedemeyenler için. sahip çıkmamız gereken bir halktır.
geneli beyaz tenli, renkli gözlü olan halktır. kızları güzel, erkekleri de yakışıklıdır.
ailevi olarak bir koldan bağlı olduğum topluluk.

--spoiler--
yavrum şimdiden öğren bu dili, sonra çok merak edeceksin, öğrenmen de zamanlarını alacak.
--spoiler--

diyen tatlı bir pomak babaannem olsaydı da öğrenseydim dediğim bir dili de mevcuttur. babaanne vardı da öğüt dinlemezdim ben. *
trakyada bolca bulunan, hatta koyleri olan bir topluluk. bulgarcaya cok yakin bir dil konusmaktadirlar. hatta bozulmus bulgarca desek yeri vardir. turkceyi, muhacirler gibi, pomakca mantigiyla konusurlar. telafuzlari da oldukca degisiktir. 'r' harfini cok belirgin bir sekilde soylerler. o yuzden zorlama bir kibarlik yapiyorlarmis gibi gorunur.