bugün

ing. akademik hirsizlik
bati akademiyasina ait bir kavramdir. bilimin asil filizlendigi dogu dnyasinda boyle bir kavram yoktur. cunku ilim, hakikat, marifet gibi metalar birisinin sahiplenecegi seyler degildir. ama bati'da boyle bir anlayis olmadigi icin alinti yaptigini belirtmeden yapilan alintiyi hirsizlik sayarlar. osmanlicasi icin, (bkz: intihal).
bunu bati dunyasinda ilk baslatan kisilerden biri olarak galileo galilei'yi sayabiliriz. bir de ibn-i heysem'in optik kitabini aynen tercume edip basina adini yazan bi arkadas vardi, roger miydi neydi adi... neyse hatirlayamadim simdi, guzel bi sey degil ama yapmayin.
bilkent üniversitesinde bunun cezası bir dönem uzaklaştırma almak yada o dersten direk kalma olarak gerçekleşmektedir. bizzat şahit olunmuştur
(bkz: plagiarismin hastasıyım copy pastenin ustasıyım)
necla arat'ın da suçlandığı, sahibi olanı sahipli olduğunu bile bile sahiplenme şekli.
internet dünyasında korsan film ve müzik'ten daha yaygın olan suçtur.
kıçınızı yırtıp bulup buluşturuduğunuz, yabancı metinlerden çevirdiğiniz bir yazıyı ibnenin birinin hiç bir kaynak göstermeden, sağda solda yayınlamasıdır.

(bkz: hırsızlık)
ing. aşırmacılık, aşırma; eser hırsızlığı; telif hakkı ihlali.
üniversite hocaları turnitin yardımı kendisi ile savaşır.
Yurtdışında insanların birbirinden para koparabilmek için suistimal ettikleri kavram.

Sabah erken kalkan mahkemeye koşar, o benim kitabımı çaldı, bu benim şarkımı yürüttü, ben yazdım o sattı diye. Suçlanılan kişi de başlar artık uğraşmaya, aksini kanıtlamak için çırpınmaya. Genelde çaldı etti iddiasında bulunan kişi beş parasız olduğu için davayı kaybetse dahi tazminatı zaten ödeyemeyecektir, hapis yatıp çıkacaktır, o yüzden tutturursam diye uğraşır durur.

O yüzden hapis cezalarının çok ağırlaştırılması öngörülüyordu yakın zamanda.
bir başkasına ait olan düşünce ve görüşleri kaynak belirtmeden kendi eseri ve düşüncesi olarak göstermektir.
Universite hazirlik sınıfında bir hoca icin yazdigim essay de hoca benim plagiarism yaptigimi söylemişti. Halbuki hicbir cumleyi hicbir yerden almamistim. Bu suclamayla karsilasinca cok sasirdim ve bunun boyle olmadigini izah etmeye calistim. Hoca da bana "bir a2 ogrencisi bu cumleleri yazamaz, bunu yazan bir upper-intermediate ogrencisi olmalidir" dedi.

Sonuc olarak bunun plagiarismle alakasi olmamasina ragmen plagiarism diye sucladim hem de plagiarism yapmadigim halde.

Avrupada universiteden atilma sebebidir.
Uludağ yazarlarının Ekşi'den bol bol yaptığı.
Türkiye'de en büyük örneği odtü fizik bölümünde yaşanmıştır. 2007 yılı kasim ayinda 2 odtü doktora öğrencisinin doktora jurileri sirasinda, oldukca basit, temel fizik sorularini bile yanitlayamamalarindan ve lise düzeyinde bile ingilizceleri olmamasından suphelenen, odtu fizik bölümü ögretim görevlilerinden özgür sarioglu'nun, onlarca makaleleri bulunan bu ögrencileri arastirmaya baslamasi ve yazdiklari makalelerin kismen ya da tamamen calinti oldugunu anlayip durumu yetkililere bildirmesiyle ortaya çikmıştır. daha sonra bu olayın içinde odtü dışında 18 mart üniversitesi, mersin üniversitesi ve dicle üniversitesinin de olduğu ortaya çıkmıştır. aralarında profesör ve doçentlerin de olduğu 14 kisinin 65 makalesi, intihal yani bilimsel calinti/asirma gerekcesiyle, fizikteki en büyük makale sunucusu olan arxiv 'den silinmistir.

(bkz: intihal)
(bkz: turnitin) geliştirdiği yazılımla bulunan, akademik hırsızlık anlamına gelen ingilizce sözcüktür. ancak, böyle bir hırsızlık olmasa bile bazen 15%'e kadar benzerlik bulduğu oluyor. doğru çalışıp çalışmadığından emin olmadığım bir durum.