bugün

yapılan bir davranıştan ötürü üzüntü duyma,hayıflanma eylemi..

(bkz: hayatta hicbir seyden pişman olmayacaksın)
ıcın ıcın kemıren bır duygudur. kısı hatasının farkındadır ancak vakıt artık cok gectır. gıden gıtmıs, duzeltılecek sey, soylenecek soz kalmamıstır. pısmanlıktan nefes alınamaz bazen. hatta kısı kendıne oyle bır soylenır kı, bugune kadar kımse ona bu sekılde yaklasmamıstır. pısman olan kısı, kendıne en buyuk acıyı yasatır.
hayatin altinda ezilinen andir. sikca sorulan "neden"lere cevap bulunmuyorsa ya da her "neden" sorusunun cevabi ayniysa daha bir agirla$ir bu duygu. hayatta pismanlik duyacagim bir $ey olmadi diyende duyanin en ot insanidir. insani insan yapan duygulardan biridir, tadilmasi gerekendir. lakin tadi biraz aci oldugundan her bunyeye tavsiye edilmez, doktor denetimi $arttir.
toplum içindeyken inkar edilen durum.

başka insanların önünde- pişman değilim. bile bile yaptım.
arkadaşlar önünde- belkide yapmasam iyi olurdu.
yalnız kalınca- tanrım ben ne yaptım? böhüüe
fayda etmeyen olgu. ünlülerin genelde televizyonlarda "hayatım boyunca pişman olacağım bir şey yapmadım" şeklindeki komik yalanları gelir akla.
ki$iliği en iyi $ekilde eğiten duygudur. her pi$manlık, o yanılgıya tekrar dü$meyi imkansızla$tırır. ama pi$manlıklarla dolu bir hayatta da mutluluk imkansızdır. bundan kurtulmanın en iyi yolu; duygu, dü$ünce ve eylemleri tartarak gerçekle$tirmektir.
ing. regret
çoğu kez yaptıklarımın mı yoksa yapmadıklarımın mı sonucu olması gerektiğine karar veremediğim his. her durumda zevksiz.
pişman olmak kaybetmektir göz göre göre, ömür boyu sürecek iç sızısıdır,'keşke'dir..
akıllanmaktır, eskisi gibi olmamaktır..
aynı hatayı tekrarlamamaktır belki, ama her tekrarlamayışında onu hatırlamaktır, bir insanın kendine çektirebileceği en büyük azaptır..
keşke yapsaydım.
keşke yapmasaydım.
keşke sussaydım.
keşke konuşsaydım.
keşke ağzını burnunu kırsaydım.
keske tartışmasaydım.
keşke gitseydim.
keşke gitmeseydim.
keşkeler toplamı..
bir rivayete göre sonuncusu bir işe yaramıyormuş.
bir atasözü de diyorki zararın neresinden dönersen kardır.
eee... ne bu şimdi?
(bkz: gecti bor un pazari sur essegi nigde ye)
(bkz: pişman olacağına pismaniye ol)
(bkz: millete faydan dokunsun)
(bkz: hayır köstebekim)
insana çok kötü duygular yaşatan, eşşeklik ettiğini kabul etme durumu. yaptığınız bir şeyden pişman olduysanız, bu rahatsız edici duygunun karşılığını almışsınızdır. bir daha yapmamak gibi bir akıllanma hasıl olmuştur. acı ekip, huzur biçmektir bazen.
"keske ... yapmasaydim, keske ... etmesedim, keske ... demeseydim, ........ " demeye baslamaktir. "o an icin oyle dusunuyordum ve oyle davrandim, pisman degilim" diye kendini kandirsa da insan, bal gibi de pismandir. zaman geri sarsin, duzeltsin ister herseyi, almasin o kararlari ister ama oyle bir sans asla verilmez. sonra da lanet eder oturur yerine.
tüh ya!
geri dönüp düzeltilmesi mümkün olmayandir.
insanın bir bok yediğini anlaması.
(bkz: pismanlik duymak)
yaşanabilecek en kötü duygulardan biridir.
insan bir bok yer de, bunu devamlı tekrarlamaz ki. insan beyni acaba kendi içinde bir reset tuşuna mı sahip? her yaşananda biraz daha mahvetmek ve hep pişman olmak, pişman olmak.* *** * **
(bkz: sözlük yazarlarının itirafları)

ayrıca kendime bu entryi salık veriyorum.#1046997

edit: kafam güzelmiş hakkaten. ne kullanıyorduysam o dönem artık.
can yücel ' in anladım şiirinde ele aldığı söz.

özür dilemek değil
''affet beni'' diye haykırmak istemekmiş pişman olmak
gerçekten pişman olduğumda anladım.
aşk da basitmiş, pişmanlık da, hayat hoyrat bu zamanda
şahin kuşa, kuzgun leşe, ben değil bu dünya fahişe

Satırlarını Akla getiren Cumle

Teoman- Fahişe
pişman olduğun zaman
zevke doyduğun zaman
huzur bulduğu zaman,dönebilirsin...

dizeleri geçer aklımdan. (bkz: sezen aksu)
-çok pişmanım hakim bey.
+tamam beraatine karar verdim.
-gerçekten mi?
+ yok lan şaka 24 yıl gömdüm.
-^+%^+%%&
tecrübe edindiren his.
her yaptığımız hatadan pişmanlık duysak belki birdaha aynı hataları yapmayız. bu hatalarımızdan öğrenebilmek için varolan his.

bence bir şeyi yaptığımız için pişmanlık duymamalıyız-yapmadığımız için pişmanlık duyalım.

(bkz: carpe diem)