bugün

çayda çıra oynamayı bilen cizgi karakterdir.
Yildiray Ogur'a, "Pepee'ye Fidayda oynatıp 'milli kültür' aşılamaya çalıştığınız çocuğa, "500 altın yedirdim bi ayda" yı nasıl açıklıyorsunuz?" dedirten milli karakterimizdir.

https://twitter.com/yilda...status/307898705195974656
her bölümünü en az 15 kere izlediğim çizgifilm.
http://www.sketchtoy.com/22503346
çok üzülen, çişini kakasını tuvalete yapan ilginç bir organizma, Pocoyo'ya yapılan direniş, hırs, intikam!
halay çeken folklor oynayan bebe. pardon pepee ama bu veletin ismi mahmut olsaydı bir çocuk seyretmezdi yeminlen.
devamlı üzülen ve devamlı bir şeylere obsesif gibi kafayı takan karakter. oda arkadaşım yüzünden o iğrenç şarkısını duymak zorunda kalıyordum.
keşke düşmeden yavaşlasaydı.
keşke düşmeden yavaşlasaydı..
suan trt çocukda yegenle izlenen yaratik.
kendine sakso çeken adam gibi sesi olan ibne.
şuşu'nun gizli tokmakçısı.
Izlerken kufur ettigim seydir . Ailenin tum bebeleri bunu izliyor bitince kanal degistirdik zannedip agliyorlar .
kendimle çelişmemi sağlayan şeydir. arada sövülesi arada sevilesidir.
yeni bolumleri yayinlanmadigi icin tum replikleri yegen sayesindr ogrendim. --spoiler--iki defter aldim eve gidiyorum biri bana biri bebeye iki defter aldim--spoiler--
ağlayan çocuğu susturabilen karakter.
(bkz: trip atan erkek)
ne zaman sünnet olacak diye ailecek merak ediyoruz.
trt ile anlaşmazlıkları yüzünden kaldırılmıştır.
harbiden kaldırılmışsa trtye sempatim artar. aferin lan. *
izleyicinin -bebek bile olsa- zekasıyla resmen dalga geçen başka bir türk yapımı hede.
dün akşamki*makina kafa programında yaratıcısı ayşe şule bilgiç'in burak kut, hayko cepkin, geveze ile yaptıkları jenerik düetinden sonra öğrendiğim türk yapımı çizgi dizi.

--spoiler--
Pepee Pepee çok üzülüyor
Pepee Pepee çok üzülüyor
Önemli olan oyun oynamak
Önemli olan oyun oynamak
Kendini üzme eğlenmene bak
Kendini üzme eğlenmene bak
--spoiler--
çizgi filmlerle ilgili bir yetişkin olarak buna da bir bakayım dedim,bunda 2 yaşındaki kuzenimin 5 dakikadan fazla dikkatini verebildiği tek şey olması da büyük bir etkendi tabii.

şimdi ben için büyüklere yönelik kısmıyla ilgilendiğim için güldüm geçtim, ''iki votka aldım eve gidiyorum,biri büyük biri küçük iki votka aaaaldım'' diye makara yaptım falan.ancak bu kadar tutulan ilk türk yapımı çizgi film bu,bir şeylerin başlangıcı.bu yüzden biraz daha ciddi bakılması gerekiyor pepee'ye.biraz araştırdığımda şöyle şeyler söylenmiş genellikle:

-bir kere asıl amaç eğlendirmek değil öğretmek,bu yüzden çok kısıtlı bir yaş grubuna hitap ediyor.yeni neslin eskisi gibi saf olmadığını da katarsak 4 yaştan sonra kesinlikle sıkar,pepee'nin yaratıcısı ayşe şule bilgiç te yeni bir karakter yaratmış*,muhtemelen o da bu yüzden.

-öğretmek amaç demiştik di mi...anne bloglarını araştırdığımda şunu gördüm,hepsi pepee'nin bunu doğru biçimde yapmadığını düşünüyor.hitap ettiği yaş grubu henüz yanlıştan giderek doğruyu bulmayı anlayamıyor o yüzden direkt mızmızlığını alıyorlar pepee'nin,bölümün sonundaki akıllı uslu davranışlarını değil.

-üstelik bu tarz bir dizide bir pedagogdan yardım alınması gerekirken bir nörolog dizinin anne-babalar için öğretici kısımlarını tamamlıyor ki kendisi sabiha paktuna keskin gibi şaibeli bir isim.

-dizide kadınlar hep ikinci planda.ayşe şule bilgiç kızı için hazırlamış bu animasyonu,peki neden ana karakter kız değil? bence bir kızın kızın ana karakter olduğu bir animasyon çok daha popüler olabilirdi çünkü genel çizgi film dünyasında bu sorunsal var.

-dizinin türk yapımı olduğunu hissediyorsunuz,dizide gözleme,kuru fasulye,ayran gibi şeyleri görmek güzel ama halay çeken zürafalar tarzı şeylerle göze sokulmamalı bu.ayrıca dizide farklı bir etnik kökenden karakter yok,keza engelli,şişman v.b bir çocuk da yok? ha pardon bizde gençler henüz bullying'ten kendilerini öldürmüyor,ondan hala farkedemedik bu gerçeği çok basit yollarla engelleyebileceğimizi.

-dizi çok renkli bir ortamda geçiyor,bu çocukların dikkatini çekmek için iyi bir yöntem.seslendirmeler gerçekçi.ama animasyon tekniği için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

tl;dr,ben ebeveyn olsam izletmezdim.zaten bu dizinin hitap ettiği kitle tv izlememeli de türkiye'de çok zor bunu yapmak,ama ileride adventure time gibi bir animasyonumuz olursa bunu başlatan şey bu çizgi film olacak çünkü artık imkan sağlanıyor bu tür işlerde yer alanlara.
(bkz: bana beni sevdiğini söyle/#21988650)
izleyeni de izlettireni de dövsem doymam. o derece.