bugün

kıllanıyorum raflarda pazarlarda eskisi kadar pekmez bolluğu görememekten. bir ferro sanol duodenaldir bir feramattır bir santafer dir bir olup türkiye'deki pekmez üretimini dinamitleyip yerle bir mi ettiler ki hanımlarımızın çoğu kan ilacına döküyor paraları. eskiden vitamin mi vardı arkadaşım üşenmeyip iki pekmez kaynatsanız n'olur? delirtmeyin adamı. pekmezi bilmeyen nesil tahini nerden bilecek. ikisini bilmeyen nesil üçer beşer çocuk nasıl yapacak? kombiye paraları gaza elektriğie basıyoruz, iki pekmez kaynasa da kışın üşümesek n'olur. buradan devlet yetkililerine sesleniyorum : bizi pekmezsiz bırakmayın, pekmezsiz bir gelecek isetmiyoru...
besin değerinin baldan daha fazla olduğu iddia edilen besin maddesi. şeker oranının baldan fazla olduğu kesindir. üzüm, dut keçi boynuzu, kayısı, pancar, kuşburnu gibi meyvelerin suyunun kaynatılması ile elde edilir.* kalp krizi sonrası kalp hastalıklarına iyi geldiği de annem tarafından tescillenmiştir. gerekçe basittir kalp krizinin sebebi kansızlıkmış... taburcu olduğumun sabahı bardağı dayamıştı. mübarek her derde deva.
üzümden yapılır.
kokusu insana kafayı buldurur.
çok yararlı olduğu söylenir.
iştah açar.
karabiber ile karıştırılıp ilaç gibi içilirse öksürüğe de iyi geliyor, denedi, onaylandı.
Héé tahin pekmez karışımı da çok lezetlidir hani, tok da tutar.
hanelerdeki emlakçının afrodizyakı.
pekmez birçok meyveden yapılmaktadır. üzüm/karadut/keçi boynuzu ve aklınıza gelenlerden.
tam bir şifa kaynağı olan pekmezi içmek kansızlık sorunu giderir, doğal ilaç gibidir. çok fazla tüketilmesi bıkkınlık verir ve korkulu rüya haline gelir. * * *
kan yaptığını söyleyip içirmeye çalışırlardı eskiden. ama tadını bile bilmem ben.
antalya akseki ilçesinde meşhurdur. kar ile karıştırılıp mutlaka tadına bakılması gerekir.
tahine anlam katar.
üzümden elde edilen dogal bir besin maddesi olmakla beraber, kansızlığa da iyi gelen tatlı boza kıvamında madde.
aşırısı sol frame i müstehcenlik çöplüğüne dönüştürebilecek enerji kaynağı.
yöresel olrak farklı meyvelerden elde edile bilen yoğunlaştırılmış bitki karamelidir.
örneğin: üzüm pekmezi ege bölgesinde daha çok tüketilirken doğuanadoluda dut pekmezi yapılmaktadır.
duttan yapılanı da tavsiye edilir.
her türlü tedbire rağmen kaşıktan akma, damlama yeteneği sonsuz olan, tatlı yaramaz.
üzümden doğal olarak yapılanını için. hastaydım annem zorla içirdi, ne üşüme kaldı ne öksürme. çok faydalı.
(bkz: annelerin süte karıştırdıkları şeyler)
hastalıklara şifa getirsin diye içilse de kimi insanlar bunu tahin yanında yerler. tahin ile karıştırarak güzel olduğunu söylerler. tahinden ziyade ekmek üstüne sürülmüş olan tereyağı ile de güzel olduğu bilim adamlarınca ispat edilmiştir.
üzüm şırasının, temız toprakla karıştırılıp kaynatılmasıyla ve sonrasında damıtılmasıyla oluşan yoğun sıvı.
genelde soğuk aylarda üşümemek için tüketilen bir kahvaltılıktı benim için.
simitlerin kızarmasını sağlayan sıvı.
anneler zorla yedirir.
bu yaşımda annemin şu an ekmeğe bandırıp ağzıma zorla tıkıştırdığı kan yapıcı(ymış) böyle işte şekerli reçel gibi ne biliyim şurup gibi .sıvı demişler de adı yok galiba neyse işte .

içemiyom diye ekmekle yedittiriyo .tadı güzel aslında*
eski dönemlerde, yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılan besin maddesi.
bol şekerli, tahinin can yoldaşı lezzetli gıda maddesi.
canan karatay'ın düşmanı olduğu canım gıda. şuan kepek ekmeği ile birlikte bandıra bandıra götürüyorum. yanına da 5 tane yumurta kırdım mis. 150 g'da yulaf ve sütü de yedim mi tamamdır.
çok zor yapılan yiyecek kahvaltılık tatlı!
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar