bugün

peki, türkçe'deki belki de en ironi içeren cümlelerin başında geliyordur.
peki diyen bir insan bir çok şey demek istiyordur, asla tamam anlamında değil , başka anlamlarda kullanıyordur.

peki diyen bir kadının şerrinden allah'a sığınırım. cidden peki diyen özellikle bir kadın ise ne yapacağı belli olmaz.
aslında karşı tarafın dediklerini onaylamıyorum ama şartlar gereği onaylamak zorundayım gibi bir ifade.
"öff dediğin gibi olsun salak şey yeter ki siktir git başımdan da"

tabi böyle apaçık söylenirse birçok sorun ortaya çıkacaktır. o yüzden en güzeli peki diyip lafı kesmek. *
(bkz: seni bulucam olm görürsün)
(bkz: şimdilik susuyorum ama dönüşüm çok süper olacak)
anladım da hiç sikimde değil demektir.
(bkz: bi siktir git afedersin)
pekiden sonra hep bir ama vardır ama genelde çıkamaz.
acıkmıştır.

(bkz: peki kek)
(bkz: görürsün sen)
daha çok konuşmayı sonlandırmak için kullanılır. böyle mal gibi kalırsın o laf karşısında.
özellikle bihter'in peki deyişinden sonra her pekinin ardında bir olay örgüsü arar olduk.
sadece karşı tarafı çıldırtmak istiyodur.
şimdi uzatmak istemiyorum ama daha sonra ben sana gösteririm' in kısaltmasıdır.
peki tamam ama eğer olmazsa seni de sülaleni de yaparım haberin olsun.
" i " uzamışsa tehlike, yok kısa ise evet anlamınadır.
sen nasıl istersen.
bakarız, olabilir gibi kesin olmayan yargıları belirtmektir. hele bir kız söylüyorsa gerçekten korkulmalıdır çünkü aklında ne olduğuna dair hiçbir şey söyleyemeyiz.
ayrıca trip atılacak en güzel kelimedir peki .
"sadede gel." de olabilir. şöyle ki:

- hocam sizi gökte ararken yerde bulduk.
+ peki?
peki, diyordur sadece insanları susturmak için. insanlardan ve çenelerinden yorulmuştur. Peki deyip geçiyordur.
peki, tüm küfürlerin anasıdır.
bazen olmayan bir durumu kabullenmektir, hiç bir şey söylemek istemeyen kişinin cevabıdır.

(bkz: söyleyecek çok şeyi olduğu halde konuşmayan insan)
kendi kendine iç sesi;
görsel
(bkz: intikam soğuk yenen bir yemektir)
peki demek aslında bir çok söylenecek şey var da senin algı kapasiten yetmez yoruldum uğraşamam demenin kısaltmasıdır.