bugün

irlandalı abimizin tüm insanlığa verdiği derstir. hayat felsefesi çok güzel. herkes tüketeceği şeyi üretirse üreteceği malın kötü olmasını engelleyecek. yani herkes içeceği suyu temizlerse kimse o suyun daha fazla kirlenmesini istemeyecek. destekliyorum.

http://dunyalilar.org/man-lives-without-money.html
şehirde mümkün değildir, kırsalda belki..
parasız yaşamak. günümüz şartlarında imkansız görünüyor.

tamda düşündüğüm istediğim yaşam tarzı diyebilirim.
ancak her ay düzenli olarak yapmamız gereken harcamalar, zorunlu giderler varken bu hayattan, yaşam stilimizden elimizi çekip başka yeni bir hayata başlama şansımız yok malesef.

ayrıca karavanda yaşamak istesek gece gelip birilerimi saldırır, karavanımı soyarlar yada konaklayacağımız yerdenmi kovuluruz bilinmez ama en azından türkiyede böyle birşey pek mümkün görünmüyor.
(bkz: kumbarayı bozdurmak)
Eğer ulaşım, yemek vs ihtiyaçlarınız karşılanıyorsa ve tek kişi yaşıyorsanız kafanızı bu kadar rahat ettirecek başka bir şey yoktur.

Hani traş olduktan sonra kafanız hafifler ya işte böyle paranız yokkende kafanız rahattır.
en azından, şerefsiz yaşamaktan yeğdir
günümüzde pek de mümkün olmayan bir durumdur.
herşey paraynan la.
paranın çokluğun ne bok yiyeceğini bilmeyen bir gavurun şeysi.
parasız olmak tüpsüz dalış yapmak gibi. gerçekçi olun.
mümkündür diyen ağır yalancıdır. para mı aşk mı sorusuna para diyen insan samimiyeti der susarım.
"mark boyle tarafından yazılmış olan the moneyless man: a year of freeconomic living parasız yaşamla ilgili yapılmış ilk belgedir. bu konuyla ilgili tecrübelerin anlatıldığı ve insanların tecrübelerini paylaştığı yerlerden faydalanın.,the moneyless manifesto adında bir kitap yayınlanan bir başka kitap ve streetbank adında düşük harcamalı yaşamı anlatan web sitesi, mark sundeen’in hazırladığı the man who quit money, 14 yıl parasız yaşamış olan daniel suelo’nun biyografisi, size rehber olabilecek kaynaklar arasındadır."

https://neyinasilyapmali....ra/parasiz-nasil-yasanir/
herkes yeni şeyler alırken kendi eşyalarına ekleme yapamamak, idareli kullanmak denebilir. her şeye rağmen kahvesiz gün geçirmiyorum mutlaka içmeye çıkıyorum tabiii. ev arkadaşımla market alışverişlerimiz de bankkart kullandığımız için sürekli kampanyalarından da yararlanıyoruz 150 tl bankkart veriyor alışverişin yarısı ücret ödememiş gibi oluyor