bugün

Paralı üniversitelerde okuyanlar devlet üniversitesinde okuyanlara karşı duyduğu eziklik . Devlette okuyan öğrencilerin neler çektiğini bilse hiç duymayacağı bir kompleks çeşidi.
abercrombie üstü, diesel altıyla, ayağında tiger ı, altında A4 ü ile duyulan büyük ezikliktir.
daha kotusu var.

(bkz: vakıf üniversitesinde okuyanların duyduğu eziklik)
paralı üniversitede burslu okuyanları hesaba katılmadan, varolduğu düşünülen ezikliktir. ki burssuzlar arasında da öyle insanlar vardır ki hem iq konusunda bin basarlar hem de maddi sorunlar konusunda devlet üniversitesindeki bazı insanlardan daha çok ezilmiştir.*
(bkz: parasıyla rezil olmak)
(bkz: odtü kkk)
puanlarının düşüklüğünden kaynaklanan ezikliktir. paraları olduğu için devlet üniversitelerindeki öğrencilerin puanının yarısı kadar puanla bile üniversiteye alınmışlardır ve bunun dile getirilmesinden pek hoşlanmazlar.
zaten hepsi ya sınavda hastadır yada kaydırmışlardır birşekilde sizi ezecektir hem parası var hemde aslında kafası çalışyordur sadece sınav anında birşeyler olmuştur her türlü sizden üstündür gerek yok hiç tartışmaya.
ne burslular duyar bu ezikliği ne de babadan burslular.
(bkz: devlet ve özel üniversite arasındaki farklar)
babaya karşı duyulan ezikliktir. bu yaşa gelmesine rağmen hâlâ baba parasıyla okuması, çocuğa koyar. hemen okulunu bitirip iş hayatına atılmak ve kendi parasını kazanmak ister. ayrıca, eğer baba, "ben seni okutuyorum. bana muhtaçsın" gibi laflar söylerse eziklik derecesi artacaktır.
anlayamadığım, bir ezikliğin nasıl bir aşağılık kompleksi yarattığıdır.

parası olanı utandırmaya çalışan ve onu ezik diye nitelendiren ki bu durumda cool insan olduğunu düşünenlerin neden bu duruma bu kadar taktığını da anlamak mümkün değildir ayrıca.
(bkz: zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış)
öğretmanlerin onlara malmış gibi davranmalarından duyduğu ezikliktir.
vakıf üniversitesinde 'burslu' okuyanların duymadığı eziklik. yarramm koç'a girmek için kaç puan yapmak gerekiyor biliyor musun? sıs ezik.
devlet üniversitesini bitiripte aç köpek gibi dolaşanlara iş verebilmenin hazzıyla vicdanında en ufak bir kibrit yanmayacak güzel insan modeli.

siz bu ve bunun gibi cümleleri öğelerine ayırmaya öğrenirken onlar da it gibi çalışıyorlardı, para kazanıyorlardı.

o yüzden siz bu cümlenin öğelerini ayırmaya devam edin, onlar da para kazanmaya devam etsinler.

hayat bir sene çalışmakla kurtulur zannediyor herkes işte de kazın ayağı öyle değil işte.

edit: özelliyim, clio'm var, gururluyum.
paralı okuldan paralı okula değişebilecek genellemedir,her genelleme gibi biraz yanlıştır, biraz doğrudur.
''nasıl yüksek puan alamadım da dünya kadar para bayılıyorum'' diyenler ve ''koy götüne rahvan gitsin para zaten bok'' diyenler olarak ikiye ayrılır özelde okuyanlar. 1. düşünce içerisinde olanların durumu diğerine göre daha kötüdür. fazlaca zengin değillerdir.

2. seçenekte olan ise zaten hiçbir şeyi sikine takmaz. bazıları onları bu tip sanal ortamlarda takar.
porsche ye binen ezik öğrenci. nerede kalmıştık halaya teyyyy teyy.
üç ihtimal var...
1. si ; idealist olup aldıkları puanla devlet üniversitelerinde gidebilecekleri bölümleri beğenmeyip hayallerindekine yakın bölümlerine girebilecekleri kaliteli üniversitelerde -örn sabancı, koç gibi- paraları ile okuyanlar.çok aşikardır ki bu öğrencilerin eziklik duyacakları bi durumları yoktur.
2.si çalışıp da yapamayan ögrencilerin puanları düşük olduğundan özel ünv tercih etmesidir. bu kişiler eziklik duyarlar ki aslında ellerinden geleni yapmışlardır ezilmelerine hiç gerek yoktur.
3. sü ise hayatta hiçbir amacı olmayan ,hiçbir işte sebatkar davranamayan sabırsız, şımarık, havalanmış, herşeyi karşıdan bekleyen aklı fikri okul ,ders dışındaki herşeyde olan ( nedense aklıma burda behlül geldi)tiplerdir ki bunlardandan da eziklik beklenmemelidir. çünkü bu tiplerin böyle derin mevzularda kafa yoracak kadar gelişmişlikleri yoktur. Hatta ünviversitenin adını söylemeden sadece okuduğu bölümü söylediklerinde karşılarındakinin yüzünde beliriveren manalı gülümsemeyi bile anlayamazlar.
duyduğuma göre bir özel ünv de her sabah okumaya değil de düğüne gider gibi giyinip gelen kızlar ve küçük dağları yaratan erkekler ögrenci temsilcisine ve de dekanlarına gidip ' biz falanca ve falanca hocanın (liste hazırlamışlar) dersini anlamıyoruz, dersi iyi anlatamıyor bu hocaları istemiyoruz, değiştirin ' diyebilme zavallılığını gösterebiliyorlarmış..acınası bi durum ... gerçekten..
(bkz: ben duymuyorum noldu senin tespit)
devlet olsun da kaldırım mühendisliği de olsa okuyalım mantığına kapılmamış, düzgün bir bölümde okumak için paraya kıymaya karar vermiş insanların duymadığı ezikliktir.
parasız universitede okuyamayanların duyduğu rezillikten pekala daha iyidir.
otoparkta yer bulamayınca, bulduğu en ufak boşluğa arabayı sığdırmaya çalışırken arabanın yan tarafında bir eziklik meydana gelebilir tabi.
babasının aldığı otomobilin, parkederken tamponlarında oluşan çiziklerle aynıdır.
süreceği araba el arabası olmalıdır.