bugün

yazarlar tarafindan kiskanilan ezikliktir. birçogu halen kyk kredisini nasil kapayacagini dusunenler burada ozel uni okuyanlara maval okumasin pls.
yıl 2011 hala devlet üniversitelerinde ve vakıf üniversitelerinde okuyan tipleri ayıranlar var. arkadaşım ben bu konuyu kimselere anlatamıyorum sıkıldım artık. bazı bölümler vardır ki o bölümler belirli bir vakıf üniversitesinde daha iyi eğitim şartlarında okunur. bazı bölümler vardır onlar da devlette daha iyi okunur. ya da bazı vakıf üniversiteleri vardır devletten daha iyi şartlarda okutur. kısacası bunlar biraz çocuk işi gibi.
ekonomik nedenlerle en kalifiye hocaların tercih ettiği üniversitede okuyanların duyduğu ezikliktir. sanırım hocaya karşı duyuluyor bu eziklik. düşünsene dersine ülkenin alanında en başarılı hocaları giriyor. başka kime karşı eziklik duyabilirsin ki?
arkadaşlar yukarılarda bir yerlerde demişler ki özel üniversitede okumak şöyle zordur böyle zordur. arkadaşım özelde okumak zor değil sana zor gelmiş. sen zor nedir bilir misin ki zor diyebilesin. ben azim ettim zor nedir öğrenicem dersen gel buyur karadeniz teknik üniversitesindeki senin seçtiğin herhangi bir mühendislikte çok değil bir dönem oku bakalım. oku ve o dönem 8 dersten sadece 3'ünü geçebil. ben de buradan iddia ediorum ki sen 8de 3 yap. ben de senin 4 yıllık özel okul paranı tak diye sayıcam eline. hadi bakalım, hodri meydan.
genelde özel okulda okuyanların mantık problemleri olmasından mütevellik küçümsenecek durum.
biz bilkentte bu tarz eziklikler duymuyoruz efendim.
üniversiteye girişte zekasını değil de parasını kullandığını insanlar bilirler. ve özel ünv.de okuduğunu söyleyen herkese aynı tepk verilir nedense:
- hangi ünviversitede okuyorsun?
+ .... üniversitesi.
- haa, tamam, şeyden dolayı. anladım. iyiymiş yine de ya
(içses: puanı yetmemiş parayla girmiş salak)
(bkz: ben hiç devlet üniversitesi görmedim abi)
burslu okumak daha zordur. otobüsle gelmek, ya da arabayı tepelere park etmek.. kötü bir durum..
esasen, kendini "ezik" hisseden, kendisinden daha gönenç ve geniş yaşayan zümreyi kıskanan, "kompleksel" mizaca haiz genç(bilhassa devlet okullu)lerimizin, baştan aşağı kıskançlık kokan, mesnetsiz deyişi.

kendi iktisadi reformunu gerçekleştirmiş, hayatını rölanti altında tutup; eğlence ve sosyallik anlayışını benimseyen bu gençler, adam olmak için tek çaresi okumak; didinmek olan, anadolu gençlerimizce akılalmaz derecede kıskanılıyor. zira, bu maddi olanakları yetersiz olan gençlerimizizn kullandıkları lüks arabası; yanlarında görsellik alanında, etkileyici boyutta hanımefendiler yok!!

hali ile, jilıs gençler bunlara sahip olan gençleri "zayıflık", "basitlik" ve "seviyesizlik" ile suçlayarak, içte besledikleri "kendilerinin bile kabul etmek istemedikleri" duyguları, dizginleme yolunu seçmişlerdir.
ne ezikliği arkadaş. (bkz: para var huzur var)
genelde işi hazırdır böylelerinin babasının holdinginde işe başlarlar ezik değil rahattırlar. Gerçek hayatla asla yüzleşmezler.
a3'ten inip a6'ya binememenin ezikliğidir olsa olsa. böyle demek istemezdim ama derdiniz ne özel üniversitede okuyanlarla. zamanında ailesi çalışmış çabalamış oğlunu, kızını göndermiş ki aldığı puanla okuyacağı bölümden daha iyi bir bölüm okusun. sende okuyorsun ki para kazanasın mevki kazanasın. kazanmış olanı küçük düşürmek gibi bir niyet içinde olupta gelecekte çok paran olursa nasıl bir ruh haline gireceksiniz merak ediyorum. tabi vakıf üniversite öğrencilerini küçük düşürmek isteyenler için söylüyorum. saygılar.
aa öyle bir şey mi varmış, durun size bilmediğiniz, farkında olmadığınız bi'şey söyleyeyim, pis zenginler demenin, pis fakirler demekten hiçbir farkı yoktur. evet hayat adil değil, kaldı ki allahın da böyle bir iddiası yok zaten, çok net söylemiş imtihan yeri burası kimi zengin kimi fakir, kimi kıçını yırtmak zorunda kimi istemese de önünde zaten. fakat tabii insan kıskanç ve hazımsız bir varlık olduğu için hayatı kolay yaşayan insandan nefret eder, oysa o seçmemiştir yaşadığı hayatı ve elbette ona göre yaşayacaktır.

vakıf üniversitesinde okuyan insanların hepsini aynı kefeye koymak, hepsine beyinsiz demek diyenin zeka seviyesini gösterdiği gibi, aynı fırsatlar ve yaşam standartı kendi elinde olsa hiç şikayet etmeyeceğini bilmenin garip hüznü de eklenince eöö nasıl denir çalışın sizin de olur, yani umarım, inşallah.*
üniversite okuduğu süre içinde eğitimi için harcadığı para miktarını mezun olduktan sonra okuduğu yıl kadar süre içinde kazanamayacaksa duyması gereken ezikliktir. zira bir memur emeklisi kadar olup eşek yüküyle paradır.
celal bayar - süleyman demirel vs tarzı 3. sınıf üniversitelerde okuyanlar kadar olan bir eziklik değildir . şu bi gerçektir ki bugun türkiye genelinde özel üniversiteler ve %80e yakın devlet üniversiteleri arasında ezici bir kalite farkı vardır . almasını bilirsen özel üniversite sana gerekli olabilecek tüm bilgilerle seni donatır.farkındaysanız özelleri genelliyorum ayrım yapma ihtiyacına bile gerek duymuyorum bu tarz ezik devlet üniversiteleri karşısında . eh işte devlet üniversitelerinde de derslere asistanlar vs girer öyle takılırsın . haşa sözüm boğaziçi odtü vs dışında tutula , bir diğer olayda insanların ''özelde okuyor, baba parasıyla okuyor ben olsam bende okurum parayla '' tarzı mallıkları , bu durumda da şöyle bir olay söz konusu ''özele girmek kolaydır ama çıkmak bir hayli zordur cümlesi akla getirilmeli , ey baba parasıyla bende okurum diyen orospu çocuğu gelsen okusanda görsek bizde demek geçiyor insanın içinden. marjinal fayda yasasıyla bakmadıktan sonra özelde adam gibi okumaktan bir zarar gelmez.
maddi durumu hakkında bilgi vermek aklının ucundan bile geçmeyeceği kişilere elinde olmadan okunulan okul sorulduğunda deşifre edilen maddi durum eşliğinde öyle olmadığı halde geçmişte baba parasına güvenmişlik ya da az buçuk kafası basmamışlık önyargılarını varsayarak oluşan ezikliktir.
gereksiz bir ezikliktir.
beyinsiz olup kazanamayan gençlerin duyduğu ezikliktir. hem ailene yük ol hemde beyninde saman taşı, eh zor.
Bu kafayla isterse boğaz içinde okusun bi sikim manığı olmayan beyinsiz beyinli öğrenciler.
bu ezikliği bir vakıf üniversitesinde yaşıyorsa şayet erdemindendir, keşke daha çok çalışsaydım da aileme para ödetmeseydim dendir.
olmayan ezikliktir,aksine millet özelde okuyorum diye hava atmaktadadır.
bilkent te mühendislik okuyan bireyin duymacağı ezikliktir.
aöf okuyanlar bile kendilerini ezik hissetmezken bunlar hiç ezilmezler.
söylenin ezikliğidir. genelleme yapılmamalıdır. devlet üniversitelerin istediğiniz kadar kalın. özel üniversitelerin dersleri zordur. 1 hafta gitme zart diye bırakırlar. bilmeden konuşmamak gerekir... hee var amı andaval adamlar evet var. herkes maal etmemek lazım.
Özel üniversiteye gidip okul çıkışında belediye otobüsüne binilerek duyulan ezikliktir.
(bkz: Böyle bir arkadaşım var idi)
Yada şöyle birşey olabilir. Sınav vakti o kadar parası olmasına rağmen ders notu için burslulara yavşayan insanın sahip olduğu ezikliktir.