bugün

progressive rock / metal denince akla gelen isveçli grup
Daniel Gildenlöw gibi dünyanın en yaratıcı müzisyenlerinden birine sahip ve yine Daniel Gildenlöw gibi dünyanın en aşmış vokalistine sahip isveçli süper grup.Progressive rock/metaldir tarz.
bir "second love" adlı parçaları vardır ki,yer bitirir adamı..
progressive rock/metal icra eden isveçli grup.kadrosu soyledir:

daniel gildenlow, ana vokaller and gitar
johan hallgren, gitar and vokaller
johan langell, davul and vokaller
kristoffer gildenlow, bas and vokaller
fredrik hermansson, keyboards

ancak yakin zamanda bas gitarist ayrilan ve yeni bir bas gitarist arayan grup.Daniel Gildenlöw gibi muzik dünyasinin en guclu insanlarindan birini bunyesinde barindirir ki kendisi grubun beynidir.Cok iyi vokal yapabilmekte olup ses aralığı cok tiz seslerden cok pes seslere kadar değişir ve kendine has yumuşak bir sesi vardır.Ayrıca iyi gitar calar.Onun disinda cok iyi davul caldigi da rock the nations da gozlenmistir.Cok fazla okuyan,bilimsel ve siyasi konulara ilgili entelektuel,zengin birikime sahip akıllı bir insandır.Yaratilis uzerine bir felsefi makale denilebilecek kadar guclu son albumu be nin konsepti incelenerek bu yonu anlasilabilir.

Daniel Gildenlöw'ün kardeşi olan bas gitarist kristoffer gildenlöw'ün Hollanda'da yasamasi dolayısıyla,mesafe sorunu yuzunden grupla yolları ayrılmıstır.An itibariyle yeni aranan bas gitarist muzikal olarak,kulak,armoni ve bas gitar teknigi olarak yuksek yetilere sahip olması istenmektedir.
cok fazla deneysel grup.ya albumlerini ben anlayamiyorum ya da cok kotu muzik yapiyolar.
pilgrim gibi çok hoş bir parçayı yaratmış, isveçli grup.
canli performanslari iyi olan ve canli görülmesi tavsiye edilebilecek bir grup
kanımca şu an aktif progressive metal grupları içinde en iyi olanı;tabii queensryche ve fates warning i saymıyorum.kaliteli müzik yaparken duyguyu da iyi katmayı başarıyor.
daniel gildenlöw gibi dehset bir vokale, remedy lane ve be gibi harika albumlere sahip; yakında dream theater'ı sollayacagı soylenen leziz progressive grubu.
her albümlerinde tarzları değişen ama yine de kendilerine has bir şeyleri barındıran progressive metal grubu. en olgun ve karmaşık görünen albümleri aynı zamanda son albümleri de olan b.e. dir.
insan üstü üyelere sahip,olağan üstü progressive metal grubu!ayrıca; (bkz: faith no more)
(bkz: undertow)
(bkz: ashes)
müziğin ulaşabileceği estetik sınırları zorlamış bir gruptur.
2007'de resmen piyasaya sürülecek albümleri* internete sızdırılmış olan grup.

savaşlar, insanlığın durumu, tanrı, çevresel meseleler gibi konularda tavır almakta ve bu tavırlarını sert bir şekilde dillendirmekte ustadırlar. gitarları çok sağlamdır.

"kayboluşun kraliyeti", scarsick, 2007.
alınması gerek.
scarsick albümüyle ilk defa dinledigim gruptur. Albümü aldım icinden linkin parl, korn public enemy falan cıktı ; şaşırdım. bilemiyorum, heralde yanlış bir albümle başladım grubu dinlemeye, albümün tamamını bile dinleyemedim yahu.
masstival 2007 de alternatif sahnede yer alacak grup.
dryad of the woods adlı güzel bir enstrumental şarkıları vardır.
progressive metalin gelişiminde çok büyük katkısı olan bir gruptur.
scarsick albümünde nu metal'e kaçan bazı şarkıları nedeniyle fan kitlesini az da olsa hayalkırıklığına uğratan, bir aksilik çıkmazsa 2007 yılı içerisinde ülkemizde göreceğimiz, daniel gildenlöw gibi olağanüstü bir müzik adamı önderliğindeki progressive metal üstadları.
progressive metalin en iyi temsilcilerinden olup 14 temmuz da yeniden ulkemizde olacaktir.
yarın akşam 22:15-23:15 arası masstival 2007 kapsamında parkormanda sahne alacak olan grup.
iddialara göre konserden sonraki gün düzenlenecek olan "meet and greet"in iptal olma sebebi, grubun bu partiyi istememesidir. ancak bu olay grubun kalleşliğiyle falan ilişkilendirilmemelidir, sorun düpedüz organizasyonun ciddiyetsizliğidir.
masstival 2007 kapsamında verdikleri konserde izleyenleri kendinden geçirmiş, nasıl isveçli lan bunlar dedirten, yeri gelip oynatan, * yeri gelip ağlatan * sempatiklikleriyle hayran bırakan gruptur. iki has adamını kaybetse de kraldır.

(bkz: johan langell)
(bkz: kristoffer gildenlöw)
this heart of mine isimli, insanın kalbini ısıtan şarkının sahibi olan grup.
Ulan bütün isveçliler mi güzel müzik yapar dedirten kimi zaman hüngür hüngür ağlatan (bkz: undertow)kimi zaman yeri göğü inleten (bkz: flame to the moth)şarkılar yaratan sevilesi deil tapılası prog metal topluluğu.Bu sene masstival'e gelmiş olmaları güzel fakat benim gelememiş olmam üzücü bir durumdur. Yinede açığımı kapattığıma inanıyorum...Soulmate'e slmlar *
(bkz: 29 haziran 2007 dream theater istanbul konseri)
undertow gibi mükemmel parçaları vardır efendim. dinlemeye değerler kendileri.