bugün

mucize bir burun spreyidir,nezle ya da grip olunduğunda tıptıkanık burnu birer fısla açıverir,üzmez seni.5 günden fazla kullanılması doktorlar tarafından tavsiye edilmez ama alerjik bünyeli kişiler onları dinlemezler.ben kendimden biliyorum ki 1 ay sürekli kullanılır kutu kutu, bağışıklık da kazanılmıyor,her sıkışta oooh nefes alırsın.
(bkz: tikali burnun acilmasi)
bazı kulak burun boğaz doktorları tarafından kesinlikle önerilmeyen spreydir...
son 1 haftadır can yoldaşım olmuş olan doz ayarlı burun spreyi. kendisi 4.59 YTL gibi bir fiyata sahiptir; ki bu tekrar işlevsel hale gelen bir burun için ödenebiecek bir bedeldir.
--spoiler--
3 günden daha uzun kullanılması zararlıdır arkadaşlar
--spoiler--

uzun yazacağım okuyacak olan azınlık için
burun akıntısı burundaki damarların genişlemesi ve geçirgenliğinin artmasıyla olur.. otrivindeki etken madde de o damarlardaki reseptörlere bağlanır, damarlarda büzülme yaratır.. dolayısıyla oraya gelen kan ve geçirgenlik, dolayısıyla burun akıntısı azalır..
lakin uzun süre, yani 3-4 günden daha uzun kullanıldığında reseptörler duyarsız hale gelir ve burun damarları geri dönüşsüz olarak genişler.. dolayısıla uzun kullanıdığınız taktirde damalarınız maddeye cevap vermez ve burnunuz süekli akar..

el özet: dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemiyorsanız, azı karar çoğu zarar diyerek otrivini tavsiye etmiş olduğumuz süreden daha uzun kullanmayın.
eczane çırağı ile muhabbetimizden alıntıdır;

- yarın basketbol oynayacağım ama burnum tıkalı. bana verebileceğiniz en güçlü burun spreylerinden birini verebilir misiniz?
+ tabi abim al buyur. sana mentollüsünü veriyorum. burnunu açmazsa geri getir.
- adı ne bunun?
+ otrivine
+ iyi açıyor mu bari burnu
- ne demek abi, gavur amı gibi açar valla
tıkalı burna lavabo-aç biçimi müdahale eder de... lakin bir iki gün kullanımdan sonra burun ve solunum yolları da sahra çölü misali kurur...kurur...kurur burnunuz çatırdayıp kopacak sanırsınız.
sümük sökücü sprey.
burnumu sikip atmış ilaç. hayatımda ilk defa burnum tıkandı. ama sağlam tıkandı. dayanamayıp kullandım bundan. 15 gündür geçmiyor tıkanıklık. bu ilaca mahkum oldum. gece tıkanıklık içinde uyanıyorum bunu sıkıp rahatlıyorum. suçu da ilaca attım belki başka bir sorun vardır ama geçerdi eminim buna başvurmasam bi kaç güne tıkanıklık. doktora gideceğim herhalde.
1,5 yıldır delice kullandığım, hayatı bana zindan etmesine rağmen kendisinden vazgeçemediğim burun spreyi.
beyin hücresi itlafı yapsa da nefes almayı sağlayan burun spreyidir.
öylesine nefis bir burun açıcıdır ki bendeniz kronik nezle* bünyeler başucundan ayırmaz. sık iki fıs fıs burnuna çek mis gibi uykunu. 4 gün ard arda kullanılması burnu sikip atsa da vazgeçemiyorum kendisinden..
kesinlikle bağımlılık yapar ve çok kullanıldığında vücutta akla hayale gelmez problemler yaratabilir.
kurtulmak isteyenler için otrivine etkisi yapacak ama zararsız bir iksir önerebilirim.
yarım lt su, 2 çay kaşığı karbonat, 2 çay kaşığı tuz.
bu iksiri burnunuza çekin, burnu otrivine kadar olmasa da rahatlatır. göreceksiniz bağımlılığınız bir süre sonra yokolacak.
burun içindeki kütleyi çatır çatır söken,mucizevi ilaç.biraz fazla sıkıp boğazınıza da yollayabilirseniz öksürüğe de iyi geldiğine şahit oldum.
asrın ilacı. yanımdan ayırmadığım badim..
yeni bir altıncı nesil yazar. koştursun efenim sözlükte. *
tıkalı burunlara anında etki eden müthiş bir ilaçtır. Özellikle benim gibi her sabah burnu tıkalı uyanan bünyelere kızıl devrim yaşatmıştır.
dün gece nefes alamayacak şekilde burnumun tıkanmasıyla teyzemin önerdiği ilaç. sprey şeklindedir. burnunuza sıkıp kafanızı geriye doğru yaslayın iki dakika bekledikten sonra sümkürün o anda tesirini gösterip tıkalı burnu açar. en az 12 saat etkisini gösteriyor. eczacıbaşı'na ne kadar dua etsem azdır.
ciddi şekilde bağımlıları bulunan ilaç. insanlar bunun bir ilaç olduğunun farkında değil sanırsam. su niyetine burunlarına çekiyorlar. 1 haftadan fazla kullanılması solunum yollarında ciddi hasarlara yol açabiliyor.
kimyasal olduğu için burunu açmama gibi bir şansı olmayan mucizevi damla. etkisini merak edenlere şöyle örnekleyeyim;

mr muscle lavabonuza ne yapıyorsa otrivine bunu 2 dakikada yapıyor. ne kadar ağır olursa olsun tıkanıklığınız, eğer 4 dakikayı geçerse burnunuzu açması entry'mi boykot edin. o derece güçlü bir damla
darth vader'ın nefes alışına ebedi çözüm getirecek damla
kış aylarının sevgilisi, bağımlısı olunan yüce burun açtırgacı.
nezleden bir türlü kurtulamayanların yanından ayıramadığı damla. bu meret öyle illet bişeydir ki,damlası biten nezleliye gecenin ikisinde nöbetçi eczane aratır.
novartis consumer heath s.a isviçre ilaç firmasının "burun tıkanıklığını" gidermek için kullanılsın diye üretip, piyasa sunduğu ve eczacıbaşı sağlık ürünleri sanayi ve ticaret a.ş tarafından patenti alınarak lüleburgazda üretilip ülkemiz eczanelerinde bulmamızı sağladığı bir "burun spreyi" dir. an itibariyle kronik "bahar alerjim" nedeniyle tıkanan iki burun deliğime sıktığım ilaçtır da kendileri. işi yaradımı? henüz değil. yarayacakmı? inancım var. ihtiyaç halinde kullanmalımısınız? banane lan!
özellikle mevsimsel alerjisi olan kişilerin hayatını kurtaran burun spreyidir, nefes almanın imkansızlaştığı şiddetli tıkanmalarda neredeyse anında etki eder ve rahatlatır, ancak uzun süreli kullanımı sakıncalıdır, zaten ilacın pospektüsünde de belirtilmiştir bu durum. sadece semptomları giderdiği için tedaviye katkısı yoktur ancak rahat nefes alabilmenin nasıl güzel bir şey olduğunu yeniden hatırlatır insana.