bugün

saygılar..

tanımımızı yapalım ki mod arkadaşlarla aramız bozulmasın..

otobüste kitap okuyan kişinin bu eylemi gercekleştirme amacı..

evet şimdiden yıgınla homurdanma kulaklarıma geliyor. irkiliyorum, duyuyorum ki küfrediyorlar. ama niye küfrediyorlar? bir insan kişisi nicin otobüste kitap okumaya calısır? kitap bildigim kadarıyla dingin, sakin huzurlu mekanlarda okunsa daha cok keyif verir ya da ne bileyim akılda kalır. ulan sen şimdi tam da iş çıkışı olan bir saatte, otobüsün hınca hınç dolu oldugu bi esnada o kitabı çıkarırsan, ayakta duran insanlara nispet yaparmışcasına okumaya çabalarsan, hiç yakışı kalır mı? tamam anladık entellektüelliğin dibine demir atmış karakterin, çok zekisin çok akıllısın peki. ama nicin bunu ayan beyan bir şekilde insanlara sunma gereksinimi hissediyorsun? git al kahveni, portakal suyunu uzat ayaklarını oku yatagında. otobüste onca gürültünün icinde, onca sallanmanın icinde okudugun cümleyi bir diger cümle ile nasıl bagdaştırabiliyorsun azizim? ben miyim yanlış düşünen şimdi? pek tabi ben haklıyım. neyse siktirip gidelim burdan.
kitap okumaktır amacı.

entelektüel falan olmanıza gerek yok, otobüsün boş ya da dolu olmasına da gerek yok.

otobüs doluyken yanınızdaki arkadaşınızla sohbet etmiyor musunuz? o kadar karmaşada arkadaşlarının cümleleri arasında nasıl bağlantı kuruyorsun? ha aynı şekilde biz de otobüste kitap okurken cümleler arasında o şekilde bağlantı kuruyoruz.

ya da sen okuma hacı boşver.

ya bir de hava atmak olayını anlamadım. belki bir daha hiç görmeyeceğim, hayatımda konuşmayacağım bir insan grubuna neden hava atayım la ben?
yalnız yolculuk yapan, kitap okumayı seven kişilerin yaptığı eylemdir. Bir amaç aramayınız efenim. Adam kitap okumayı seviyorsa her yerde okur. Kınamak değil, tebrik etmek gerekir.* *
eğer gerçekten anlayarak okuyorsa bu hava atmak için bile olsa -ki sanmıyorum- takdir etmek gerekir.
asıl sorunun ne olduğunu anlamamıza yarayan muhteşem ötesi tespit. adam kitabı sadece entellektüellerin, çok zekilerin okuyabildiğini sanıyor.

(bkz: tehlikenin farkında mısınız)
entellektüel ayağına yatmaktır.
amacı nedir bilinemez.
gel gelelim otobüste (şehiriçi) okunan kitaptanda pek birşey anlaşılacağını da sanmıyorum.
otobüste kitap okuyan kişinin asıl amacı ; kitap okumak.
Mesela bende okurum ve amacım zaman geçirmek.
asıl amacı kitap okumaktır ama kitap okuyunca kültürlüyüm havalarına giriyor.
Eğer hergün 1.5 saat yol gidiyorsanız amacınız klasikleri hatmetmek olabilir.
sesli yerde kitap okuyamayan insanların bok attığı kişi.

bi kendi sınırlarınızın dışına çıkıp öyle düşünün arkadaşlar, sen dingin yerde kitap okumak istiyorsun diye herkes öyle değil. sen okumazsın, okuyamazsın olur biter. okuyabileni kakanlama çabası neden bunu anlamlandıramıyorum ben.
herkes aynı zaten, kimsenin işi, gücü, derdi, tasası yok anca sana hava atayım diye uğraşıyor di mi.
bulunduğum yurtta üç güvenlik değişimi oluyor bir günde. birini ne zaman görsem kitap okur gece nöbetinde de okur. birinin elinde sürekli telefon vardır, gece nöbetindeyse uyur.. biri de hiçbir şey yapmaz, gece uyur. bildiğin hiçbir şey yapmıyor. üçü de rastlaşmış işte. onlara sorsanız okumaya zamanım yok derler belki.
işte, zamanı pek olmayan insanlardır belki otobüste kitap okuyanlar. ya da gerçekten seven insanlardır. belki de odaklanmaları kolay bozulmuyor.
genelleme yaparak asıl amaç yazamayız ama gruplandırarak yazmak mümkün.
1.yaşlılara kalkıp yer vermemek,
2.vaktini boşa geçirmemek,
3.uzun bir yolculukta sıkıntıyı gidermek şeklinde kişiye göre değişecek asıl amaçlardır.
zaman geçirmek. mal mal e 5 i izlememek.
Kitap okumayı dikkat çekme aracı sanan embesillerin dikkatini çekmek içindir.
Yoksa başka ne amacı olabilir istanbul trafiğinde 45 dk boyunca pencereden çarpık kentleşme manzarasını seyretmektense kitap okuyan kişinin.
--spoiler--
bu zihniyet yüzünden şehirler arası yolculukta dahi kitap okuma şevki kalmıyor insanda.
--spoiler--
ülkemizde bir zulüm olan toplu ulaşımlarda saçma olaylardan uzak durmak istiyorum şahsen ben. kavgası gürültüsü eksik olmuyor kalabalık maksimumun üstünde şoförler zaten tam allahlık. çileyi azaltmanın ender yollarından biridir abi tak kulaklığı oku kitabını.
Bunda bir önyargı olmamalı. Normal uygun bir şekilde kitap okuyor adam. Artık ne kadar da uygun olacaksa
boş insanların anlayamayacağı amaçtır.
yapamadıgım sey yolları izliyesim geliyor boşluga bak.
eve gidene kadar sıkılmamak.
yetiştirilmesi gereken ödev, vakti en güzel değerlendirme yöntemi ve alışkanlıksa eğer yer/zaman gibi faktörlerin önemsiz olduğu amaçları barındırır.
kitap okuyanı ezelim de çok farklı gözükelim hüloooğğ diye piyasada dolaşan ezik yavşakların götünü sikmek.
Havalı gözükmektir pek çoğunun. Zaten otobüs gibi sarsıntılı ve genellikle gürültülü bir ortamda okumak çok iyi bir fikir değil gibime geliyor.
Entel gözükmek, diyenlere gelsin: kim ne denli böyle bi amaç için kitap okur ki. bana sorarsanız orda öne çıkan, birçok kişi içinde hiç kitap okumayan grup arasında bir kişinin kitap okuduğudur. bu yüzden kitap okumayan daha doğrusu hiç okumayan tiplere garip geldiği için otobüste kitap okuyan dışlanır. avrupada da aksi mevcuttur. kitap okumayan dışlanmaz fakat toplum sizi orda bir şeyler okumaya iter.
Kulaklıkla muzik dinleyince beş günde sıkıldığımdan tek çare kitap okumak.
güncel Önemli Başlıklar