bugün

entry'ler (215)

kepler

Bir derste kendisiyle ilgili araştırma ödevim olduğundan fazlasıyla bilgi sahibi olduğum insan. Tycho Brahe adlı hocası ve kendi gözlemleriyle kendi adıyla anılan çekim yasalarını bulan alman astronom.

famine

'açlık' anlamına gelen, Kepler adlı alman astronomun da sesler senfonisine göre dünyanın hızına göre sesini 'fa-mi' olarak nitelendirdiği ve ikisini ilişkilendirdiği kelime.

evleneceklere tavsiyeler

tanım: mutlu olma amaçlı hayatlarını birleştirecek kişilere verilen öneriler.
iş ben olmaktan öte biz demeye gelmişse güven sorunu her şekilde halledilmiş, karşındaki kişiye duyduğun sevgi onunla bir yuva içinde bir olmayı gerektirmiş demektir. o halde başkaları ne der düşüncesiyle size uymayan davranışlar sergilemeyin, aşkın zaman sonra sevgiye döneceği bilinciyle mantığınızı yüksek raflara kaldırmayın ki her daim sizin yanınızda olup doğru tercih konusunda size yardımı olabilsin. mutlu olun yahu. Sevgi, sevilen insan, güven, huzur, sadakat zor bir şeyken bu fırsatı iyi değerlendirip ne varsa hayali kurulan gerçekleştirme amacında olun ve iyi günde kötü günde kavramını hayatınızın her anına yerleştirin, işleri zorlaştırmak yerine kolaylaştırın, karşılıklı anlayış ile. ailemden gördüğüm kadarıyla da 'bunlar benden olsun.'

eğitim fakültesi

Öğretmen yetiştirme amacında ama genellemelerin aksine her bölümün yata yata geçmediği, hocaların ödev, sunum, proje gibi bitmek bilmeyen istekleriyle öğrencilerin sürekli ders çalışma zorunluluğu olan, ders çalışmayanın bile mutlaka teslim öncesi günde sabahladığı, eğitim derslerinde bizim üniversitemizin, bilhassa bölümümüzün şanssızlığı yüzünden gelişim psikolojisi, öğrenme psikolojisi gibi dersleri alanı bu iş olan hocaların değil de, fizik, kimya hocalarının girdiği, dersleri de sunum yoluyla anlatarak öğrencilerden beklenilenden fazlasını isteyen, bundan sonraki yıllarda öğretmen olmak yolunda bu fakültelere girişin zorlaşmasını istediğim, puana bakarak değil de biraz da yapı meselesiyle alakalı durumunda dikkate alınması gerektiğini düşündüğüm öğrencisi ve yolun sonunda olduğum fakültedir.

tatlı ihtiyacına meyve getiren insan

sağlığını düşünen veya işin kalori boyutuna göre daha doğru olanı seçen insandır.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

ders çalışmaya, tüm haftanın yükünü biraz olsun azaltmaya hangi dersten başlamalı? buna karar verdiğimde eminim geri kalanını çok kolay halletmiş olacağım, of.

bursa ya veda etmek

sessiz sedasız, henüz kendim bile olayı tam olarak anlayamadığım, evin bomboş halini görene dek kendimi inandıramayacağım, çocukluğuma ve en güzel yaşlarıma bir şehirle veda etmektir tam anlamıyla. şu an akla geldiğinde gözleri dolduran, parçalı bulutlu ruh haline yağmurun karışması, içte bir yere çöken, sinen ağır bir hüzündür.

yazarların şu an dinlediği şarkılar

kıraç - senden başka.

sözlük yazarlarının takıntıları

tek sayı takıntısı. alarm kurulacaksa hiç tam bir saate kurulmadan, sonu tek sayı olan dakikaya ayarlarım.

çayımın şekeri

yaşamıma tat veren, hayatıma renk katan anlamında çok şirin, söylemesi de bir o kadar zevkli olan ayna şarkısıdır.

anneler sözlük yazarı olsa açacağı başlıklar

kumandanın annede kalması gerekliliği. olması muhtemeldir.

babadan duyulabilecek en iyi cümle

Ben sana güveniyorum ile başlayan cümledir, iyi ki varsın ile devam eder. Sen olmasaydın kim şenlerdi evimizi, kimi beklerdik her ay böyle şeklinde kişiyi kendine getiren, hayatta duyulabilecek en güzel cümlelerdir.

öğrenci evi

gayet düzenli, odaları birbirinden özenli, memlekette kendi evimiz neyse aynısını bu ortamda da bulmaya çalıştığımız kısacası şirin yuvamız dediğimiz evdir kendisi. birliğin ortaya çıktığı, bağların daha da kuvvetlendiği üniversite yaşamının en güzel anlarının yaşandığı yerdir ayrıca. tabi bu bizim için.

mutluluk

Ansızın denk gelen bir şarkı, sokakta önünüzden geçen bir çocuk, yolda karşılaşılan bir dost selamı, gökyüzünün iç açıcı ferahlığı, istenilen yerlere gidilen yollarda duyulan his, gözünüzün önüne birden gelen sevdiğiniz insanlar, geleceğe kurulan hayaller, geçmişle ilgili yapılan en büyük iyi ki'li cümleler gibi türlü sebeplerle beraberinde yüzde oluşan tebessümü de getiren ruh hali, his.

sınav dönemi replikleri

+ hocam test mi klasik mi?
(cevap yok)
+ ooo testmiş tamam, hallederiz.
- klasik.

fizik formülleri

ezberi zor, pratikle akılda kalacak olan formüllerdir. günlük hayatta hiçbir şekilde karşıma çıkmasa da okul dönemimde yakamı bırakmayanlardır.

gıcık olunan kelimeler

saçmalama.

üzülmek

hayatın olası durumları hep mutlu etmeyeceğinden zaman zaman durumu eşitlemek, zaman zaman ruh yükünün daha da ağırlaşmasıyla hayattan soyutlanılan, çikolataların bile mutlu etmediği bir dönemde duyguların en ağır basanı, dipte hissedilen zamanların sebebi.

unutkanlık

hayatı kolaylaştırma amaçlı her yapılması gerekenin hatırlatıcılara bağlandığı bir zamanda, insanı unutmaya sevk eden bu nedenlerin zamanla aldığı boyuttur unutkanlık. ne yapılacağı, nereye gidileceği, en son bir aletin nereye konduğu gibi şekillerle karşımıza çıkar.

modern fizik

üniversite 3. sınıfta gördüğüm ve hayatım boyunca en zevkli ders olarak hatırlayacağım, fizik derslerinin içinde en sevilenidir. Klasik fiziğin açıklayamadığı konularda, örneğin görelilik kavramını da temeline alan derstir.