bugün

Oruç tutmak istemeyen veya tutamayacaklara verilecek tavsiyelerdir. Tutamayacaklara tavsiyem fitir sadakasi verin. Keyfi tutamayacakları ise dine bekliyoruz.
zekat verin, fitre verin, maddi durumu iyi olmayan ve oruç tutmayan ailelere yardım da bulunun.
bilin ki ömür boyu tutsanız da o ramazan gününün bir günlük orucunu eda etmiş olmayacaksınız ve dahi sevabını bile alamayacaksınız o ramazan ayıdır ki onda tutulan oruçlar kurtuluştur.ve o oruçlunun ağzının kokusu terinin kokusu mekkede tavaf yapanların kokusu gibidir.gök yüzünde semaya çıkan en güzel kokulardan biridir.
Eğer muhafazakâr bir ilimizde yaşıyorsanız; sokakta, oruç tutmayı sadece yemek yememek sanan ama adam dövüp bıçaklamaya çekinmeyen şahıslara karşı çok dikkatli olun.

Kimseye oruç tutmadığınızı söylemeyin. Götten Küçük çocuklar bile sizi cehennemle tehtit eder.

(bkz: yanacaksın)

Son olarak oruç tutanlara saygı gösterin. Oruçla dalga geçmeyin. Oruç tutan herkes böyle değil sonuçta.
herkesin tuttuğu kendine diyip olaydan sıyrılmak.
evet bir dini söyleşimize daha hoşgeldiniz mübarekler. bugünkü konumuz oruç. nedir nasıl tutulur , tutulmaz ise ne gibi sonuclar doğurur bunları konuşucaz.
tavsiyem içinizden gelmiyorsa zaten hiçbir şey yapmayın.
Tutun. Sevaptır sevap. Müslüman değilseniz de öyle dışarıda hunharca yiyip içmeyin. Bak rica ediyorum Adamı delirtmeyin. Oruçluyken sinirleniyorum şimdiden Söyleyeyim dedim.
Tutsanız daha iyi olur ama sizin tercihiniz sonuÇta. OruÇ tutanlara saygı duyun.
eger ki oruc tutmama eyleminizi kayseride gerceklestirecekseniz korkmaniza gerek yok. son zamanlarda kayseride bi hastalik furyasi cikti. herkesin bobregi midesi kalbi orasi burasi hastalikli. oruc tutamiyolar (!) yani ay saklaniyim ay muhafazakar sehir demenize gerek yok rahatiniza bakiniz. party hard in ramadan even at kayseri.
Lütfen sağda solda yemek yemek yerine bir köşeye çekilip kimsenin sizi göremeyeceği bir köşede yemek yiyiniz.

(bkz: yazıktır günahtır)
Eğer tutabilecek durumdaysaniz tutun lütfen.
oruç tutmanın nefse hakim olmak, nefsi terbiye etmek anlamına geldiğini bilmeyenlere kulak asmayın. sen oruç tutuyorsun diye ben de kapalı alan mı arayacağım kendime, yeyip içmek için? siz bir yiyen içen gördüğünüzde nefsinizi kontrol edemiyorsanız tuttuğunuz oruç da zaten sıkıntıya giriyor demektir. ayrıca oruç sabrı da öğretir. en çok da oruç tutan insanın sabırlı olması gerekir, sinirlerine hakim olması gerekir. *
Bol bol su için.
Fitre verin.
oruç tutanlara verilse daha hayırlı olur.
oruç tutun.
Güneş kremi sürün, yanacaksınız

Denize giricem diye arap olacaksınız hemde.
Eğer imkanınız varsa rıza kazanmak için tutun orucunuzu. Çok uzun süre yaa falan demeyin. Gücünü veriyor yaratan.
Oruç tutan insanların yanında yemek yemeyin, su içmeyin. Saygı denen unsuru unutmayın.
Eğer gizli olarak tutmayacaksanız; dolaptaki yiyeceklere ve içeceklere ilişmeyin, ev ahalisi farkedebilir. Özellikle içecekler. Azalmış bir kola çok daha fazla göze batar.
mümkünse sokakta bir şey yiyip içmeyin.
oruç tutan insanların yanında yiyip içme özelikle su içme.
istediğiniz kadar eksileyin ama siz cennette yer kasacaksınız, oruç tutacaksınız diye ben suyumu içmemezlik, yemeğimi yememezlik yapamam, alışkanlıklarımı da değiştiremem. Çok nefsini tutamayan insansan, rahatsız oluyorsan tutma oruç falan zaten.

Onu yeme, bunu içme diyenlere aldırmayın derdim de dayak yesin istemiyorum kimse. Saygı lafını ağzından düşürmeyenler saygının sadece kendilerine duyulması gerektiğini sananlar oluyorlar çünkü, burada yemek yemeyin, su içmeyin yolda diyenlerin şiddetine maruz kalmanız olası.
arkadaşım doğru düzgün müslüman değilsen diğer insanlara acı lan biraz... oruçlu insanlardan dayak yeme onlara da yazık sana da yazık sonuçta...
oruç tutmayacaklara tavsiyem; oruç tutmalarıdır.