bugün

belki bir hastalığı vardır, belki bir derdi vardır. gitmeyin üstüne.
belki de yolcudur.
nedenini de "ramazan müslümanları"na anlattığınızda "minareyi çalan kılıfını hazırlar" ile karşılaşacağınız oruç tutamama olayı.
keyfi istemiyordur insanın tutmaz, ayrıca bu olayı takım tutar gibi lanse etmek abes kaçar biraz!
sıcak yaz aylarında insanın kendini aç bırakarak terbiye etmesi mazoşizm'dir ve islamiyete göre insanın kendine işkence yapması affedilmeyen günahlar arasında yer alır.
velhasıl bu işkenceyi allahın verdiği bünyeye uygulayan her müslüman günahkardır.
benim yatığım eylem ya da yapmadığım eylem. sizin de çocukluktan beri böbreklerinizde sorun varsa ve yaz-kış fark etmeden günde galon galon su içmek zorunda iseniz siz de yaparsınız ya da yapmazsınız.
ankilozan spondilit hastası olabilir.
dayanamıyordur gitmeyin üzerine.
Bir hastalık veya yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü oruç tutamamaktır. Ben bugünden itibaren tutmama kararı aldım günahı benim boynumadır. Bahane üretip ve bahanelerimi yazarak savunma mekanizmamı harekete geçirmek ve beynimin zihinsel buhranını engel etmek amacı ile oruç tutmama sebebimi aşağıya yazmış bulunacağım.

Yalnız başına yaşayan ve ayakta çalışan bir insanım kendi başıma yemek yapma konusunda aşırı iyi değilim özellikle sahurda iyi bir beslenme yapamıyorum , birden çok kez başım dönüyor , gözüm kararıyor ve bu iş performansımı etkiliyor. Yine işim gereği insanlarla da beraber olmam gerekiyor fakat ejderha gibi kükreyen bir mide ile insanları etkilemek bir yana insanları kaçırıyorum. Tüm Bu iş yorgunluğuyla Eve geldiğimde temizlik vs gibi şeyleri yapamıyorum , hala ayakta olacak halim kaldıysa bile kendi yemeğimi yapmaya uğraşırken o son enerjimi de harcıyorum ve açlıktan gebersem bile iftar vakti hiç birşey yiyemiyorum. O kadar dayanıklı ve nefsine hakim bir insan değilmişim demekki.
hastalık sebebiyle olsa dahi vicdanı son derece rahatsız eden durumdur.

şeker hastalığı veya kalp, böbrek ve karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar kişilerin oruç tutmalarını sakıncalı hale getirir.

--spoiler--
ben, kronik böbrek rahatsızlığım bulunduğu için yalnızca kendimi gerçekten iyi hissettiğim günlerde oruç tutabiliyorum.
aksi takdirde şiddetli karın ağrısı ve tansiyonumun fazla yükselmesi gibi problemler yaşıyorum.
--spoiler--
insanı derinden üzeceğini düşündüğüm hadise. tutabilecekken, sağlığınız el verirken tutunuz efendim. gönülden isteyip tutamayanlara allah tutmuş gibi sevap verir umarım. herkese hayırlı ramazanlar...
Uzman mütehassıs ve sağduyu sahibi bir doktorun izin vermediği kimseler oruç tutamazlar. Bunun yerine güne gün fidye (sadaka) verirler ve savabından mahrum kalmazlar. Tutamayacak derecede hasta olanlar mazurdurlar. O yüzden kimseyi kınamamak gerekir. Kimin niye tutmadığını bilemeyiz.
Sağlığın kıymetini daha iyi anlatır insana. Tutabilen yazarlarımız, öncelikle Allah kabul etsin. tutabildiğiniz için de şükredin. insan özlüyor.