bugün

millet olarak anlasilmaz bir polemik soz konusu olan bir cumledir. oruc musun yoksa oruclu musun cumlelerinden hangisi dogrudur bilinmez fakat ikiside kullanilmaktadir.
edit : uktedir.
(bkz: niyetli misin)
(bkz: oruclu musun)
oruçlu : Oruç tutan (kimse), niyetli.

http://www.tdk.gov.tr
(bkz: ramazan başlıkları)
kim tarafından ne akla hizmet oluşturulduğu belli olmayan anlamsız bir cümle bütünü. oruç bir sıfat değildir, dolayısıyla sonuna soru eki getirilerek nitelendirilemez.
oruçlu musun?
oruç ibadetin adı olduğuna göre ben de bir ibadet olmadığıma göre, doğrusu "oruçlu" musun olan cümledir. *
yanlış kurulan cümlelerden birisidir.oruçsa kişinin adı o ayrı tabi.
Ramazan Ayı'nda bir mekana gittiğinizde bir ikramda bulunacaklarında size yöneltilen soru (örneğin berbere gittiniz çay ikram etmeden önce sorulan soru)

-Oruç musun?
-yok bugün değilim...
-iyi (nesi iyiyse) bi çay ısmarliyim abi o zaman...
-ben orucum
-ağzına elzem lokma girermi?
-girer ama giremez
-kafana oturur ayaklarımı öperim
-...?
- oruç musun?
- auuvv yok kullanmıyorum.
- oruç nasıl kullanılır ki?! *
"oruç olunur mu tutulur kardeşim" diye haykırılası soru.
-oruc musun?
+daha cok insanım
-!?!???
(bkz: savm)
benim için bir ramazan işkencesidir.ya kardeşim deme bana ''oruçlu musun?''de.
"oruçlu musun?" demek yerine kullanılan daha kısa olduğuna inandığım, bünyesinde anlatım bozukluğu barındıran soru cümlesi.
+oruç musun?
- evet oruç. oruç aruoba.
+...
- de ki işte
saçma sapan bir soru. oruç olunmaz, oruç doğulur demişler bir kere...
(bkz: allah mısın lan sen)
+oruç musun?
-şey peki sen?
genellikle oruç tutan insanlardan duymak gelenekseldir.
tutmuyorsa sorulmaz olandır.
kimi zaman iyi niyetten, kimi zaman "ben tutuyom sen niye tutmuyorsun" gibilerinden sorulur. nihayetinde bir insan hasta veya özel bir durumda da olabilir. dolayısıyla oruç tutmuyordur, ya da herhangi bir mazareti olmaksızın da tutmuyor olabilir. kimsenin inancına karışacak halimiz yok. işte bundan dolayı bu soruyu sormak bazen gereklidir ona göre bir tutum sergilemek için. tutum derken tepki anlamında değil. kişi oruç tutmuyorsa/tutamıyorsa ona göre bir şeyler ikram edilebilir. bu bazen müşteri olur, bazen eş, dost, akraba.

bu yıl ramazan ekim ayına kadar. tutan tutar, tutmayan tutmaz. ben seni düşündüğüm için soruyorum. yoksa tutarsan ekim'e kadar, tutmazsan da s.kime kadar.
yanlış bir kullanımdır. özellikler prezentablbir insandan yani böyle takım elbiseli falan duyulunca yardırıcı etkiye sahip olan söz öbeğidir.
cevabı evet ya da hayır olabilecek sorudur.
(bkz: anlatım bozukluğu)
(bkz: oruç gibisin seni tutmak istiyorum)