bugün

tesadüf bu ya, kızla aynı yöne doğru gidiyorsunuz. o sağa dönüyor, siz de sağa; sola dönüyor, siz de sola...

benim başıma geldi bu olay (yok, olaydaki kız ben değilim). üniversitenin birinci senesi. okuldan çıktım, merkeze doğru yürüyorum. önümde de bizim sınıftan bi kız. daha okulun başları, tanışmamışız filan. ulan kızı geçecek oluyorum, nasıl hızlı yürüyorsa, geçemiyorum. caddenin karşısına geçiyorum, tesadüf bu da o tarafa geçmiş filan. epeyce bi gittikten sonra, adeta pis bi sapık gibi kıza yanaşıp 'takip ediyomuşum gibi oldu ehe ehe...' dedim. kız utanmadan 'evet, öyle oldu' demesin mi? büyük utanç yaşadım. beraber yürümeye başladık... kız sanırım okulun sonuna kadar ona açılacağım anı bekledi. nasıl bi izlenim yaratmışsam!

kız için olduğu kadar, arkasında yürüyen adam için de kötü bi durum bu. direkman sapık damgası yiyor adam:

- ulan şaka maka, takip ediyormuşuz gibi ouyor haa! ama başka yol da yok ki! yapacak bişey yok bacım, ben masum bi insanım...

adam bunları düşünürken, bir de kıza kulak verelim:

- ay pis sapık! saatlerdir peşimde (ne saatleri yaa, daha 5 dakka olmadı). ya beni sokağın sonunda kıstırırsa? ya paramı telefonumu filan çalarsa? ya bana tecavüz ederse? ya tam ben apartmana girip asansöre bindiğimde, asansörün kapısının araya ayağını sokup o da binerse? (bak hele bak, izlediği haberlerin, filmlerin etkisinde kalmış) offf! babamı mı arasam? gelip karşılasa beni... ay hala geliyo yaa, sapık!

yavrum bi dur bi sakin ol. yok takip ettiğimiz filan!
bazen sadece sanmakla kalmayan durumdur. rahatsız edicidir.
bilenler bilir bu bir şizofren başlangıcıdır efendim.
rezil bir durumdur, hele bide yüzüne tecavüzcüymüşsün gibi bakarsa iyice yerin dibine girmene sebep olan hareket.
(bkz: en güzel benim herkes bana bakıyo)
götünün kalkık olduğunun belirtisidir.
yaşanan olaylara baktığımızda normal gelecek davranıştır. izmir'deki seri katilin dün haberlerde yayınlanan görüntüsünde katil, kızı takip ediyor ve öldürüyor. yaşanan başka cinayet ve tecavüz olaylarına baktığımızda bu takip etme olayının revaçta olduğunu görüyoruz. kızın açısından bakarsak, normal bir davranıştır.

ama abartanlar da yok değildir tabii.
günümüz dünyasında normal bir sanıdır efendim. zira yolda yürüyen güzel bir kıza atılmayan laf kalmadıktan sonra kızın arkasından uzun süre yürüyen bir erkek kıza artık huzursuzluk vermeye başlamıştır.
şüphelinin hal ve tavırları,üstü başı durumu tetikleyebilir.