bugün

(bkz: amerikan film kliseleri)
(bkz: çizgi film kliseleri)
asıl çocuğumuz hep yanlış kıza aşık olur, yanı başındaki kızı filmin sonuna kadar farketmez.
kadın erkek ili$kisi... olmazsa olmaz. *

not : bu entrynin realistliğini, yazarken bir kez daha anladım.
(bkz: bu hatırlamana yardımcı oldumu)
bir sonra ki sahnede vurulacak oyuncu mutlaka açık renk kıyafetler giyer.
herhangi içki içen bir kötü karakter sevdiği adam (işini) emrinde olduğunu ve ona görev verip vermeyeceğini sorduğunda kötü adam içki içer ve gelen adamına onun da isteyip istemediğini sorar adamı kullanmadığını söyler ve kötü adam bu hareketini takdir eder. temiz adamı severim!
bok yoluna sürükleyecek , çok konuşan bir kanka.
bütün filmlerin son yazarak bitmesi.

yabancı filmlerde de the end yazıyor.

en büyük klişe budur.
özellikle hollywood filmlerinde görülür:
"iyi" olan bir karakter vardır, kahramanımızdır o. buna yardım eden bir yan karakter(orta yaşı geçmiş olur bunlar genelde), "siz gidin ben onları oylarım" gibi çok klişe bir harekette bulunur. kesin... sonra zaten öldürülür kötü adamlarca... yapmayın abi artık şöle...
emekli olan başkahramanımızın tekrar işe çağrılmasını sağlayan bir olay gerçekleşir. Bu olayı ondan başka çözecek kimse yoktur.
x şahsın tam çıkacakken içerideki y şahsı sonsöz yapması olmassa olmaz. yani x şahsı hiçir zaman direk çıkmamalıdır.
herhangi bir sahnede görüntüye belirgin olarak bir akvaryum girmişse

ilerleyen sahnelerde onun mutlaka kırılması gerekir.
insanı deli eneden vurdumduymazlık derecesinde karakterin karşısındakine bildiğini alatmaması, tam filmin bel kemiğini oluşturan esrar bir diğerinin gördüğü bir olayla ilintili olduğu ortaya çıkar ve o gördüğü küçük şeyi önemseyip anlatsa olay çözülecektir ancak ya unutur ya da tam söyleyeceği sıra kapı çalınır, kuş uçar, yağmur yağar....fıtık olursunuz.
en can alıcı örneği lost dizisinde karşınıza çıkar ki herkesin birbiriyle ilintili birer anısı vardır ama kimse bunu önemsemez.

(bkz: hey dostum senin sorunun ne ha)
korku filmlerinde mavi gözlü öcü, duş alan kız bulunması.*
sportif filmlerde esas oğlan, en baba oyuncunun final maçında sakatlanmasıyla oyuna girer. maçın son saniyesinde ya gol atar, ya basket atar, ya beyzbol'da sayı yapar * ve takımına şampiyonluğu kazandırır.
ayrıldıktan sonra dönüp son bir kez sarılma veya öpüşme.

(bkz: ıssız adam)