(bkz: şizofreni)
(bkz: anti sosyal kişilik bozukluğu)
aslında olan ama senin var olduğundan bile haberi olmayan birini sevmek gibi bise olsa gerek.bok gibi bi durum malesef
(bkz: şizofrenik aşk yaşamak)
bazen insanın kendi kendine yapmak istediği şeydir. daha çok şizofrenler bu dünyada yaşarlar ancak normal insanlar da hayatında bir kez olsun mükemmel bir insanı hayalen zihninde tasvirleyip onu sever, kendisiyle onu bütünleştirir. her zaman sorunlu olmaktan kaynaklanmaz yani. doğru insana, dürüst birine rastlamazsanız bir nevi tedavi biçimidir hayali insanı sevmek.
olur ya böyle şeyler zaman zaman.kişi psikolojik olarak kendini yalnız hissettiği zaman, hayalindeki insanı bulamayacağını binbir denemenin ardından anladıktan sonra, artık yorulur ve kendi hayalinde ayak parmaklarından saç teline kadar, ruhu ve benliğiyle falan tam da aradığı bir kişi çizer kafasında ve sonra onu sevmeye başlar.psikolojik bir savunma mekanizmasıdır ve aşırıya kaçıp, olayı şizofrenliğe vardırmadıkça mevcut sıkıntılı durumunuzun iyileşmesine az buçuk katkıda da bulunur.daha bir basitlerştirirsek merakslısı için: "fırat'ın hayali arkadaşı" örnek verilebilir. *
(bkz: dünya ergenleri ve edvırt)
(bkz: hayali arkadasim)
hayallerde yaratılan ve şekil verilen insana vurulmaktır. her tanıştığınız kadında ondan bir parça ararsınız. bırakamazsınız bir türlü.
Sırf dış görünümünü beğendiği insanı kafasında aradığı insana benzetmeye kalkışan öyle olmasa da öyle olduğuna inanmaya çalışan kişiden daha samimi daha gerçek olandır.
(bkz: Bir kitap kahramanına aşık olmak)
(bkz: Çizgi film karakterine aşık olmak)
(bkz: geleceği belli olmayan Gelecekteki sevgili)

Kısaca; her insanda olan bir şeydir.
Böyle olmasaydı tutunacak bir dalımız olmazdı..

Hayal etmek, umudunu kaybetmemiş olmaktır.
Umut olmadan da yaşayamaz bir insan.
(bkz: rüyada görülen kıza aşık olmak)
olmayan birini özlemek kadar acı değildir. şarkılarda yaşatır insanı.
bir kadın çizeceksin,
onun gibi bırakıp gitmeyecek.

dizelerini hatırlatandır bana. aslında güzel bir şeydir. en azından sizi terkedip başkasının olmayacaktır. siz isterseniz olur hayallerinizde istemezsiniz olmaz. sadece size aittir her ne kadar gerçek olmasa da.
Hastalikli bir durumdur.
(bkz: godot yu beklerken)
ilginç geldi ilk defa duydum.
Seveceğin kadının hayalini kurmakla aynı mentalitedir.
ikiside bilinçaltı vasıtasıyla yapıldığı için ister olmayan biri de istersen hayalimde ki kadın. ama bir gün bu hayali herkes kurar onu seveceğine sahipleneceğine söz verir. Sonuç tabi ki yine mi bamya? Olayına bağlanır. Ama sonuçta hayaldir işte o gelir ota konar gerçek gelir boka...
olan birini sevdik de ne oldu efendiler.
allah'ı seviyordur.
Rüyalarda yaşayan insanlar için geçerlidir,herkes anlamaz,ben anlarım..
Doğal bir şeydir,insan illaki birşeye bağlanmak ister ve onu olmasa bile kafasında tasarlar.hemde tam istediği gibi hep onun olacak gibi belki hiç ulaşamıyacak ama o hep onundur.
Ben sevdim arkadaslar ben sevdim. Olmayan birini sevdim. Hayir sizofren degilim bakin oldugunu sandigim kisi degilmis yani benim sevdigim kisi yokmus aslinda. Bu onun hatasi kendini yanlis tanitiyo hayir ben neden inaniyosam o konuya girmiyorum bile hic. Neyseki olmayan kisiyi sevdigimizi fark ettigimiz an daha mantikli kararlar verebiliyoruz. Karar veriliyo da su kalp zimbirtisi biraz basina buyruk calisiyo o da zamanla duzeliyo mecburen cok uzmeyin kendinizi yeter kanserden olecegiz be.
Çok yaşadığımdır ve hala yaşıyorum.

nasıl birşey olduğunu merak edenler özelden sorabilir.
Ne kadınlar sevdim zaten yoktular der şair. Bizde sevdik şiirler yazdık ama sonu hüsran oldu çünkü olmayan bir kadını sevmiştim. Hiç gelmeyen birinin gitmişliği var üzerimizde.