bugün

uludağ üniversitesi tarih bölümü öğretim üyesidir. tarih felsefesi ve tarih kuramlarına yönelik doygun bir bilgisinin yanı sıra tarih in yorum dan ibaret olduğunun farkında olan az sayıdaki tarihçiden biridir, daha doğrusu tarihçi yerine sosyal bilimci ifadesi kendisi için daha doğru olur. ama ama çok çok kibirli olan küçük dağları ben yarattım modunda olan derslerde rekor sayıda öğrenci bırakan, verdiği araştırma ödevleri ile tarih bölümü öğrencilerinin korkulu rüyası.
yaklaşık 1 hafta önce profesör olmuş uludağ üniversitesi tarih bölümü öğretim üyesi. Yeni gelen 1. sınıflar Nurcan hocanın ilk dersine güle oynaya girip korku tünelinden çıkıyormuş gibi çıkıyorlar. Ancak onlarda alışıyor zamanla. Bütün tarih bölümünün korkulu rüyası olarak nam salmıştır. ibfye gidip abi okuma ve inceleme notları var mı dediğinizde Nurcan hoca dimi geçmiş olsun kardeşim diyaloğuyla karşılaşabilirsiniz normaldir şaşırmayınız. Ayrıca kendileri teknolojiyle fazlaca ilgili olup teknolojik faaliyetleri sürekli takip etmekte ve yeni bir gelişme olduğunda dersine girdiği sınıflarda anlatmaktadır. Kendisi hakkında sosyal paylaşım sitelerinde yapılan yorumları da sürekli takip etmektedir. Bu bilgi Nurcan hocayı anlatmak için değil,facebook veya twitter'da Nurcan hoca hakkında onun duymaması gereken şeyler yazan ve şu an bu entryi okuyan tarih bölümü arkadaşlarım içindi(sonra vay efendim çok iyi geçmişti ben niye kaldım falan demeyin). Dersleri zor falan da değildir ayrıca kendisinin de söylediği gibi çalışanlar geçiyor. Ama "annem babam istedi tarih yazdık işte bölümü bitirelim de allah kerim" düşüncesinde olanlar sürekli yakınmaktadırlar, çalışın efenim işiniz ne biz nasıl geçiyoruz. Gözünüzü korkutmak istemem ama şöyle de bir gerçek vardır; okuma ve inceleme dersini 7 kere alan insanlar da gördü bu gözler.
Tarih bölümünde derste azarlamasından dolayı dersine girmekten çekindiğim, devamsızlık hakkımı sonuna kadar kullandığım sınavlarında en çok terlediğim ama geçen yıllar içinde de en verimli bulduğum hocamdır.
son sınıflara büyük bir sürpriz yapan, şu an hakkında soruşturma açıldığı ileri sürülen benim çok sevdiğim ve saygı duyduğum hocamdır.

soruşturma açılmasının sebebi ise bu haberdir:
http://www.hurriyetkampus...saji#.UbsWVMgs3Hg.twitter

şimdi her şeyi, her görüşü sağlı sollu bir kenara bırakalım, eğri oturup doğru konuşalım. şimdi hocamız böyle bir şey yaptı diye kalkıp eleştirenler elbette ki olacaktır; fakat bunu saygı çerçevesinde yapılmasını öneriyorum. eleştirileriniz de kötü olabilir buna da bir şey demiyorum tek söylediğim saygı ulan! *
hocamız zaten öyle aşmış ki bu durumları, yani sizin yapacağınız tüm eleştirilere açık bir insan -ki dönemin son dersinde herkese boş bir kağıt dağıtır ve kendisi hakkında düşüncelerimizi ve eleştirilerimizi yazmamızı ister.

olay bu, dağılalım.
uludağ üniversitesi tarih bölümü'nün yüz akıdır. rahle-i tedrisinden geçmiş olduğum için kendimi şanslı saydığım kıymetli hocamdır. gurur duyulması gereken bir akademik kariyeri varken saçmasapan bir soruşturma haberiyle gündeme gelmesi beni kahretmektedir. okumayı, araştırmayı kendisine zûl görenlere, lisedeki gibi her bilgiyi papağan gibi ezberleyip ders geçenlere biraz olsun muhakeme yeteneği kazandırabilmek için çırpınıp durur yıllardır.

kendisini hiç tanımayanlar, şu duruma bakmanız bile bu adamın ne kadar değerli olduğunu anlamanız için yeterli: adı "okuma ve inceleme" olan bir ders için "çok kitap okutturuyor" diye kızanlar var. *
uludağ üniversitesinin gururudur. her zaman yanınızdayız hocam.
görsel
görsel
ilk senemde alttan 8 dersim olmasına rağmen dersinden geçtiğim, uludağ üniversitesinin en zorlu hocası.
Belki iyi biridir ama su verdigi odevlerle ogrencilerin en cok nefret ettigi hoca olabilir. Tanim: Uludag Universitesinde bir hocadir.
tarihte okuma ve inceleme dersinden kendi salaklığımla kaldığım profesör. klasik tarihçiden ötedir. iyi tespitleri vardır ve onu dinledikçe hakatten lan dersiniz anlattıklarına. kilo kilo sözlükleri yanımızda taşıtsa da asıl amacı türkçe kelime bilgimizi arttırmak da biz anlamak istemiyoruz. not kartı sıkıntı diyoruz ama tarihçi bunu çıkaramıyorsa ölsün gitsin zaten. iyi hoca iyi.
Uludağ Üniversitesi Tarih Bölümünde görevli Prof. olan bu hocamız entelektüel ve avrupai birisi gibi gelir bana hep, kendisi gayet efendi birisidir. Bununla birlikte Okuma ve inceleme dersinde her hafta koca sözlük taşıtarak öğrencileri isyan ettiren, sınavda ne soracağı hiiiiiiç belli olmayan, arada derste sınfın çoğunluğunu bırakmakla ilgili konuşmalar yapan, ve her sene kitapdan 40-60 sayfa arası yaptırdığı not kartlarıyla hayatdan bezdirebilen birisidir. Onu geçtim yapılan not kartlarınıda beğendiğine rastlamadım yani fazla ama suç kendisinde bizde değil, sanki bir tek okuma inceleme dersi alıyormuşuz gibi veriyo 60 sayfayı dıyo her paragraftan 1 not kartı cıkar * E iyi çıkarda 90-100 not kartı demek oluyo o dediği ve canımız cıkıyo onları bıtırene kadar, az sayfa versenız olmazmı yani maksat öğrenmek değilmi sonuçta nedir bu zalimlik anlamadım gitti. Millet yetiştiricem diye doğru düzgün yapamıyor napsın
Biraz olumlu konuşursak, derslerini iple çektiğim bir hocadırda aslında her dersinde yeni ve farklı şeyler öğrenirsiniz eğer dinlerseniz. Hele kelimeler hakkındaki konuşmaları dahada mühim ve dinlenilmesi gerekir bence. Seçmeli olan derslerini almadan mezun olursanız oturup ağlayın.
Bundan başka bölümde hakkında en çok rivayet gezen hocadır.