bugün

sözlükte benzerleri olan adam. tek farkı noam chomsky'yi milyonlarca kişi okuyor, benzerlerini biz okuyoruz.

ben de ne diyorsa kelimesi kelimesine katılıyorum sayın chomsky'ye. gelsin bizi de kendi gibi noam chomsky yapsın, yetiştirsin bizi.

severim kendisini zaten. hep onun gibi düşünürüm.

mesela sabah kahvaltı ederken mursi'nin ne kadar ulvi ve feyizli bir abimiz olduğunu düşündüm, öğlen otobüse bindim sisi'ye laflar hazırladım.. aşağılık adam. akşama doğru bir anda türkiye'nin mısır'a yarın sabah çöküp oraya yeniden kavalalı mehmet ali paşa'yı dikebileceği ve eski şaşaalı günlerimize dönebileceğimiz fikri geldi. cidden inandım buna.

hemen noam chomsky'yi aramak aklımdan geçti, ama numarasını bulamadım. sonra yine aklıma mursi geldi...

kahvaltıda o vardı, esra erol'da o vardı, telegol'de bile o vardı... onu seviyordum.

uyumuşum...

rüyamda beşer esad'ın taksim meydanında çırılçıplak toma kullandığını, insanımıza kahkahalarla kimyasal su sıktığını gördüm.

sonra birden mursi ve choamsky el ele gelip bu gafil adamı sırayla pataklamaya başladılar.

kefere layığını bulmuştu... mısır'a hareket ediyorduk ki ağlayarak uyandım... ustam dedim, ustam...

evladı osmanlı seninle ustam diye bağırdım!

babamın malibu tuvalet terliğiyle ağzıma vurması, inanır mısınız, yarım dakikayı almadı sanki...
“Şunu akılda tutmak önemli: Seçim kampanyalarını hazırlayanlar, diş macunu ve araba reklamlarını hazırlayanlarla aynı kişilerdir.”
— Noam Chomsky
"alışılmış zihinsel düzenler değiştiğinde devrim patlak verir. "
*
--spoiler--
Her türlü otorite ve hiyerarşi sorgulanmalı ve bunların meşruiyeti ispatlanmalıdır.. Meşruiyetini ispatlayamayan her türlü otorite gayrimeşrudur ve devrilmelidir.
--spoiler--
Türkiye nin 90 larda kürtlere karşı etnik bir temizlik uyguladığını iddia eden şahsiyet. En önemli argümanı da artık nereden okuduysa 2 3 milyonluk göç ve 3500 köyün yakılması istatistiğidir.
Dünyanın en iyi aydınlarından biri de olsa olaya istatistiklerden bakmak insanı yanlış fikirlere sürükleyebilir. Türkiye asla sütten çıkmış ak kaşık değildir kürtlere karşı asla nazik olmamıştır ancak olanları "etnik temizlik" olarak nitelemek o çok eleştirdiği hakim medyanın doğruyu çarpıtmasının sadece bir başka versiyonudur.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25528343/

Israil ve filistin hakkında yaptığı açıklamayla tarafini belli edip gerekli merciilere ayar vermiştir.
nabza göre şerbet veren düşünür. biz de yedik chom ağızlı.
siyonizmin kukla karşıt cephe yaratma oyununun figüranlarından biridir sadece. Karl marx gibi, stalin gibi...
bir röportajı vardı onu okudum. Değişik bir adam postmarksist düşüncelerini tartışmak lazım.
görsel
fililoji ve dil bilimi okuyanların çokça duyacağı isim.
dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazar.

http://www.chomsky.info/

http://en.wikipedia.org/wiki/Noam_Chomsky

http://tr.wikipedia.org/wiki/Noam_Chomsky

Norman Finkelstein'ı da etkilemiştir. türkiye'deki terör meselesine bakışını yüzeysel buluyorum.

s.444
http://keimena11.files.wo..._democratic_societies.pdf

yine de birikiminden faydalanmak gerek.
Filolog kişiliği ile ömrümüzü yemiş şahıstır.
kimi çevreler tarafından aristo ile eşdeğer olarak görülen, ancak bir taraftan da yoğun eleştiriler alan dilcidir. eleştirilmesinde baş etken, kuramını hemen hemen 10 yılda bir gelen eleştiriler doğrultusunda yeniden şekillendirmesi, ekleme ve çıkarmalar yapmasıdır.
profesör unvanına sahip dilbilimci ve filozof.

1 kasım dünya kobane günü için destek vermiş ve çağrı yapanlar arasında yer almıştır. sağ olsun var olsun. okumuş adamın hali başka.
Son ropörtajında "Avrupa ırkçıdır, Türklerle aynı sokakta yürümek istemez" demiş abimizdir.
yine bombalamış. ab ile ilgili tespitleri çok doğru. hele hele abd ile ilgili söylediği "önce ülkeleri işgal edip insanları mülteci konumuna düşürüyor, sonra da onları ülkesine almıyor" tespiti süperdir.
"Basit gerçekler, entelektüeller, hükümet temsilcileri ve medya işbirliğiyle 'ayak takımını' uzak tutmak için anlaşılmaz bir dilin gerisinde gizlenmektedir." Bu sözü hep hatrınızda olsun. Medya maymunlarına inanmaktan vazgeçip daha gerçek pencerelerden bakın hayata. Devletin dayattiği tüm değer yargılarını bir kenara bırakın o zaman tüm doğrular bir tokat gibi çarpacak yüzünüze. Dilerim ki o zaman çok fazla insanı kırmış olmazsınız. Geri dönüşü yok bazı şeylerin.
ingilizce öğretmenliği okuyan herkesin kulağına adı en az 50 kere çalınan kişi.

Yine ingilizce öabt çalışan herkesin teorisini adı gibi bildiği dilbilimci.

Evet, 2016 adayıyım.
görsel
Ülkedeki sorunlarla hepimizden fazla alâkadar olan chomsky'den haklı açıklama.* Her kötü olaydan sonra chomsky açıklama yapmazsa yadırgıyorum artık agsh.
ilk kez üniversite yıllarında kitaplarıyla tanışmıştım. itiraf etmem gerekirse her daim amerikadaki muhalif entelektüel çevrelere mesafeli yaklaşmışımdır. bir ön yargı mıdır bilinmez eleştiri çizgilerini yetersiz görmekteydim. fakat noam chomsky'nin düşünce dünyası bana farklı bir yön kazandırdı. amerikanın vahşi kapitalizmi içerisinde humanizmaya inanan ve enternasyonalist bir dünya görüşüne sahip kişilerin de var olduğunu keşfettim. her ne kadar orta doğu tespitleri haliyle amerikan kıtasından yansıyanlarla sınırlı kalmasına rağmen chomsky'nin iyi niyeti hiç kuşkusuz iç dengelerde önemli yer elde etmektedir. amerikadaki muhalif kanadı anlama adına iyi bir geçiş süreci sayılabilir chomsky kitapları...
Yabancı dil eğitiminin doğuştan gelindiğine inanan şahsiyet.
''toplumun çoğunluğunun neler döndüğünden haberi yoktur. hatta neler döndüğünden haberinin olmadığından bile haberi yoktur'' der chomsky. sanırım türkiye bu sözün ne kadar doğru olduğunun en büyük kanıtlarından bir tanesi.
It's just chomsky being Chomsky.
ince ince bizim gözden kaçırdığımız detayları yakalamış yine.
http://www.truth-out.org/...terview-with-noam-chomsky
dünyadaki nadir akıllı adamlardan birisidir bu herif- kendisinin kitaplarını çok severek okurum.

allah ona uzun ömürler versin- hatta benden alsın, ona versin.