bugün

necip fazıl kısakürek'in esrarkeş olmasıdır. doğruluğundan tam emin değilim ama sağlam kaynaklar öyle diyor. sağlam kaynak dediysem çok güvendiğim bir abim. hatta bu adamı kumar baskınında falan da yakalamışlar. dindarların peşinden gittiği adam için ilginç bir anekdot bence.
(bkz: özel hayat)

doğruysa bile bizi bağlamaması gereken bir iddiadır. neticede bir yazarın öncelikle eserleriyle değerlendirilmesi gerekir.

(bkz: necip fazıl kısakürek)
"ben geçmişimi buruşturup çöpe attım çöpü ancak köpekler ve kediler kurcalar". Ayrıca hiç bir zaman uyuşturucu kullanmamıştır ama önceden içki içtiği bilinir.
esrar çekmiş insan iddiası...

(bkz: esrar içip entry girmek)
tam bir "dediğimi yapın yaptığımı yapmayın" durumudur.
din kitlelerin afyonudur önermesini benimsemiş bir insanevladının buna göre çıkarımda bulunmasıyla ortaya koyduğu bir sonuç olması da muhtemeldir.
(bkz: sen anlamazsın bu başka hesap)
şairin de dediği gibi:
(bkz: special life)
onu bunu bilmiyorum ancak... tıpkı başlık sahibi şahıs gibi birkaç delidolu genç, verdiği bir konferans sonrası üstadın yanına gider:
- sizi bu anlattığınız güzel yaşam içerisinde görmek isteriz. derler... üstadın cevabıysa ibretlik olur:
- ben bu filizlenen islâm çiçeğinin, sadece gübresiyim.
çilekeş bir şairin esrarkeş olabilme ihtimalinin sevilmesidir.

ancak şiirlerine bakıldığında aklı, zihni ve zekası yerindedir ki, bu tartışılmaz bir edebilik sunar.
bohem bir hayattan vazgeçip tövbe etmiş, imana gelmiştir.

(bkz: nazım olsaydı böyle yapmazdınız)*
hakkında absürd bir takım iddialar olan bir şahsiyettir necip fazıl. esrarkeşlik meselesi kendisinin abdulhakim arvasi hazretleriyle tanışmasından öncedir ki beğenilen ve takip edilen tüm eserleri o malum tanışmadan sonra gerçekleşmiştir. bunu kendisi de defaatle söylemektedir zaten. ancak arvasi hazretleriyle tanışması ve kendisinden ilim almasından sonra bir tek at yarışı alışkanlığı kalmıştır. ayrıca yaşadığı yıllarda kumar oynamak da yasak değildir. hangi kumar baskınından ötürü yakalanmış anlayamadım.
son olarak. esrarkeşse kendisi adına üzülürüm, ancak doğruyu söyleyenin kim olduğundan ziyade ne söylediğiyle ilgilenen bir yapım olduğundan bu konulara çok da takılmam.
keyfini bilen adammış. türkiyede esrar amerikanın baskısı ile yasaklandı diye duymuştum bilmiyorum ne kadar doğru. içki içilmeyen islam bölgesinde otla kafa yapmak yaygınmış. hatta hollandada 'yeşil türk' adında haşhaş türü satılır. Ayık kafayla çekilmiyor bazen bu dünya. 'gençler uzak durmalı ve kanunlara uymalı' uyarısını akla getiren hadise.
yaşamının ilk yarısını fransa'da bohemliğin bokunu çıkartarak geçirmiş kişiyle ilgili, pek de şaşırtıcı olmayan iddia.

iddia diyorum çünkü karşılıklı sarıp çevirmediğiniz sürece "budur" diyemezsiniz.
onu bunu bilmem ama necip fazıl, atatürk'ün fikir babam dediği ziya gökalp'i allah'a küfür etmekle suçladı. işin ilginç yanı ise, iddiasında aynen bu başlık gibi kanıt göstermiyor. yalnız olayı kendisine yabancı bir hatunun anlattığını, gökalpin hastane'de allah'a küfür ede ede öldüğünü anlattığını iddia ediyor. buna ilahi adalet diyelim.
(bkz: şakirdler içiyor diyorum kimse inanmıyor)
"haramsa yakıyorum, değilse içiyorum" sözünü söylemişliği vardır sigara için. lakin esrarkeşlik iddiası, kemalistlerin; "en çok alkol konya'da tüketiliyor yeaa..." sıçmığı gibi bir şeydir.
bir kaynak olarak götün güvenilir bir abiye değiştirilmiş versiyonudur. güvenilir bir abimden aldığım bir duyuma göre de necip fazıl kısakürek'in 5 tane gözü varmış. tüm fotoğraf ve videolarda diğer üçünü kapatıyormuş görünmüyormuş. bir gün abim ona şaka yapmış ve gözlerini fal taşı gibi açınca görmüş.. duyunca çok şaşırdım.. zaten bekliyordum böyle bir şey..
(bkz: folloş kaynakların iddiası)

lan kargalar güler buna. gidin başka şeyle oynayın...
psychedelic müzik yapanların kafalarının güzel olması kadar normaldir.

(bkz: içiyorsam sebebi var)
doğrudur efendim. ama daha sonraları tövbe etmiştir.
- Hocam bugün bir rüya gördüm bütün bitkiler Allah'a secde ediyordu, bir tek tütün etmiyordu...
Üstadın cevabı:
Getirin o kafiri yakalım...
Aslnda bundan ilerisi yoktur, uydurmadır.
necip fazıl yapınca prestij kaybı olur che guevara yapınca prestij kazancı.
Aaaa necip fazıl da insanmış dedirten başlık. necip fazılın esrarı bilmem kimin içkisi bilmem kimin eşinin çirkinliği yok şunun osuruğu bunun boku yanlış sularda yüzüyoruz hemde çok yanlış.
ÖNCELiKLE BU KiŞiNiN ÖZEL HAYATıDıR SAYGı DUYMASAK BiLE SAYGı GÖSTERMELiYiZ.

SONRASıNA GELECEK OLURSAK BU BiLGiLERiN KAYNAKLARıNıN DOĞRULUĞUNUN ARAŞTıRıLMASıNA GEREK YOKTUR.

MERHUM MUHTEREM YANıLMıYORSAM 1939 ÇıKARMIŞ OLDUĞU (bkz: babıali) ESERiNDE YAŞADıĞı PiŞMANLıK DOLU GENÇLiK YıLLARINıKALEME ALMıŞTıR.

3 SENE ÖNCE OKUMUŞTUM HATıRLADIĞıM KADARıYLA ESRAR MEVZUSUNUN VUKU BULDUĞUNU SANMıYORUM AMA SON DERECE KUMAR MÜPTELASI OLDUĞUNU VE SıK SıK ALKOL KULLANDIĞıNı ZATEN KENDi DE KiTABıNDA BEYAN ETMiŞTiR.

SONRASINDA KESKiN BiR DÖNÜŞ YAPARAK TAMAMEN iSLAMA UYGUN YAŞAMAYA ÇALıŞMıŞTıR.

GENÇLiĞiNDEKi YAŞANTIıSıNıN VE SONRAKi DEĞiŞiMiNiN ARASıNDAKi FARKıHAZMEDEMEYEN VE KENDiSiNE (TABiRi CAiZ iSE) DÖNEK DiYENLERE ŞÖYLE CEVAP VERMiŞTiR.

"BENiM GEÇMiŞiM BiR ÇÖPLÜKTÜR.
ÇÖPLÜKLERi YALNıZCA KEDi VE KÖPEKLER KARıŞTıRıR"