bugün

boşa kürek sallamış dedelerinin olduğunu düşündürür necip fazılın ismi ve soyismidir.

edit: (bkz: ezik insanları anlama sanatı)
(bkz: nfb)
ex ayyaş.
kısakürek olduğu için suya değmemiş bu nedenle yol alınamamıştır bu nedenle de boşakürek denebilir.
neyle ve kimle dalga geçeceğini bilmeyen insanların beyinlerini oyalamak adına kullandıkları bir isim.
sığ insanların bir şaire laf atması. Bakın büyütmüyorum, üstad demiyorum şairi azam demiyorum. Lakin bahsettiğiniz önemli bir şair. Bu işin sağı solu yok. Necip fazıl'a da saygı duyarım nazım hikmet'e de... Bilmem anlatabildim mi?
(bkz: şimdi de duvara döndüm)
boşuna kürek sallamayın o yine üstad necip fazıldır.vesselam.
kürek fetişisti ibne yazarların göt kafalarında ki bit kadar beyinleriyle donunda ki bok kadar değeri dahi olamadıkları biriyle dalga geçme çabası.
aslı büyük üstad necip fazıl kısakürektir. karalamak adına çekilen tüm kürekleri boşa çıkarır. üstadı boşakürek gibi ucuz kelimelerle aşağılamaya çalışanlar, surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes, ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es beytindeki kahpe rüzgara savrulmuş toz zerrecikleridir.
büyük üstad ve fikir adamıdır.
Yetiştirdiği iki elemanların biri başbakan diğeri de cumhurbaşkanı olmuştur.
hee ne kadar faydalı bu iki zat tartışılır muhakkak.
Ne bir hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar...
Ne de şeytan bir günahı,
Seni beklediğim kadar!

Üstad boşa kürek çekmemiş, gönüllere dokunmuş.

Neyle dalga geçeceğinizi bi doğru düzgün seçin artık gençler, gülmek isterken gülünç duruma düşmekten sıkılmadınız mı artık?
" Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya; Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, sakarya!.. "
Dizelerini yazan biri boşa kürek çekmiş olamaz. bence sen bu başlığı açmakla boşa kürek çekmişsin..
farenin dağa laf sokma çabası.
23 yaşında kaldırımlar gibi bir harika şiiri yazabilmiş bir şaire boşakürek çekmiş demek, şüphesiz ki ahmaklığın önde gideni olmaktır. fikrine saygı duymuyorsan edebetiyata saygı duy derler adama.
islamcı, kumarbaz, yobaz bir şairdir.
bir aziz n-ass-in değildir.
bir recop tayyit değildir.
bir iki şiirini es geçersek, tam bir edebiyat troll'üdür.
edebi yönü gerçekten iyi şairdir. kişiliği hakkında aynı şeyleri söylemek mümkün değil. adnan menderes'ten aldığı paralar belgelerle ne yazıkki kalemini sattığının göstergesi. dini kullanmak derim ben buna. bir de isim benzeri vardır necip fazıl kısakürek aynı özellikleri taşımaktadır.
boşa boşakürek denmeyen adamdır. azıcık okuyundur, biatla bu memlekete sadece zararınız dokunurdur.

"TARiKAT-TiCARET-SiYASET "

Gelin bir de bu adamın ne mal olduğunu Uğur Mumcu'nun kaleminden anlayalım...

islamcı gençlik, acaba, Necip Fazıl’ın Demokrat Parti döneminde Başbakan Adnan Menderes’in emri ile örtülü ödenekten para aldığını bilir mi? Nereden bilecek? Bilmez.
Eski Başkanlardan Menderes, 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra istanbul’da Yassıada’da kurulan Yüksek Adalet Divanı’nda örtülü ödenek davası nedeniyle de yargılanmış ve mahkum olmuştu. Bu örtülü ödenek davası tutanaklarının 92’nci maddesini açıp, Necip Fazıl’ın örtülü ödenekten aldığı paraları kendi tanıklığı ile kanıtlayalım. Divan Başkanı Salim Başol sorar:
“Bu yazılardan dolayı birçok çek almışsınız. Yazı yazmak bu şekilde olmaz.”
Necip Fazıl:
“Benim sekiz seneyi bulan, devre devre aldığım paralar vardır. Bu, kemiyetten ziyade keyfiyet meselesidir. Bu yazıları niçin yazmış olduğumu söyleyeyim.
Adnan Menderes ile ilk temasım 1951 senesinde izmir’de oldu. izmir’de verdiği bir beyanat ile başlar. Çünkü ben o zaman muhliftim. Zatıaliniz bana dava dolayısıyla 15 dakikada beraat kararı verdiniz. Adaletin ulvi simasını ben o zaman sizde gördüm. Şimdi muayyen maksadı takip eden…”
Başol, yeniden sorar:
“Malum beyanından bahsettiniz. Bu ne idi?”
Necip Fazıl:
“Bu, izmir’de Müslümanlar’a karşı olan beyanı idi. O zaman ümidimizin mihrakı olarak gözümüze Adnan Menderes’i getirdik.”
Başol:
“Bundan da din istismarcılığı çıkıyor. Zaten hakkınızdaki iddialardan biri de o…”
Necip Fazıl:
“Samimi bir adam istismarcı olmaz. Samimi olan her şeye istismardır demek mümkündür. Malumualiniz, Adnan Bey o zaman kendisini bir ümit olarak gösterdi ve biz kendisinde böyle bir hedef gördük. Ilk temasım 1952 senesinde oldu Ankara’ya giderek evvela Tevfik ileri ile temas ettim. Tavassut eden, başta, ortada, sonra fikir arkadaşlığını kaybettiğim ve çok yakınlık hissettiğim Tevfik ileri’dir. Temas ettim ve 1952’de günlük Büyük Doğu’yu kurdum.
Bana edilen yardımlar üç safha arzeder. Biri 1952 başından sonuna kadar çıkan Büyük Doğu Gazetesi devresi, 1956’daki günlük gazete devresi ve ondan sonra da hiçbir organım olmadan bana peşin paralar halinde yardımlar…”

Necip Fazıl, iyi bir şair. Hiç şüphe yok. Necip Fazıl, bir Atatürk düşmanı. Buna da hiç şüphe yok. Necip Fazıl, örtülü ödenek kasasına bağlanmış bir islamcı şair. Bundan da hiç şüphe yok.
Yap dini yayın. Al paranı. Dünden bugüne değişen ne ki?

Uğur Mumcu – 12 Mayıs 1987

TARiKAT – SiYASET – TiCARET
Um:ag yayınları
Sayfa 86-87
hayatı boyunca boşa kürek çekmiştir. bu ülkede cumhuriyet de laiklik de yıkılmaz.
necip fazıl size taşaklarını o kadar güzel yedirmiş ki bu kadar acınız var amk . helal olsun reyize .
tarihteki bir çok şairi toplasan necip fazılın iki satırındaki anlamı ve derinliği bulamazsın.
Nazım Hikmet ve Necip Fazıl Ramazan ayında arabayla gidiyorlarmış. Tabi Necip Fazıl oruç ama Nazım Hikmet değil. Nazım Hikmet Necip Fazıl ile dalga geçmek için yolun kenarındaki zayıf bir ineği işaret ederek Necip Fazıl'a demiş ki:
-'Şunun haline bak,oruç tutmaktan ne hale gelmiş'
Tabi beriki altta kalır mı hemen cevabı yapıştırmış:
-'Aaa Nazım sen bilmiyor musun HayVanLar oruç tutmaz..