bugün

yayınladığı belgesellerle istemeyerek de olsa ateistlerin imana gelmesine neden olacak kanal.
''milli coğrafya kanalı'' ( iyi ki filmleri saçma sapan türkçeye çeviren abilerimiz bunu da türkçeye çevirmemişler...)
götlerinden çok da güzel ölçü birimi uydurmaktadırlar;
epeydir dikkatimi çekmiş ama uyanmadığım olay. bir arkadaşımın bahsetmesi ile her belgesel kanalında, programında bi sinirlenmeye başladığım olaydı. taa ki bu gün annem salondan;

- oğlum bak bak şu göktaşının açtığı yarık 4 futbol stadı boyundaymış.....

bi an zaman durdu. sessizdi her yer, ayaklarım yerden kesildi havalandım, hafif bir esintiyle uçtum gittim garip bi yere, burası neresi diyordum içimden bir baktım aşağıya göktaşının düştüğü yer, açtığı krater, adamın biri dev vinci ile içine stadyum yerleştiriyor... peki diyorum içimden bir stadyum kaç basket sahası boyutunda, bir basket sahası kaç olimpik havuz, bir olimpik havuz kaç otomobil boyunda, bir otomobil kaç motor boyunda, bir motor kaçtelevizyon boyunda, bir televizyon, kaç mutfak mikseri boyunda, bir mutfak mikseri kaç hesap makinası boyutunda, bir hesap makinası kaç bezelye, bir bezele kaç mikroçip.............. ulan allahsızlar metre diye bişi var metreeeeeeeeeeeeeee... hiç mi okula gitmediniz?

sen o krater 150 km boyunda desen anlamıycam mı ben? hiç mi şehirler arasında 150 kilometre gitmedim? ne olmuş 4 tane stad girerse oraya. hem üstelik hangi stad giriyo oraya? sen bütün statlara aynı mı diyorsun şimdi? sen kraterini anlat bırak ebatları yahu...
belgesel klişeleri yaratmış kanaldır. ayrıca doğada hayvan çeşidi sınırlı olduğundan kendini tekrar etme tehlikesiyle karşı karşıaydır.
o kadar ki, aslanların ve fillerin çoğunu tanıyorum. çakallarda bazen yanılsam da, hangi klana mensup olduklarını yüksek doğruluk payıyla tahmin ediyorum.
hakkında bu kadar az entry girildiğini görünce bir an hiç izlenmediğini düşündüğüm kanal. ayrıca daha iyisi için,
(bkz: national geographic wild)
sabah akşam, gece gündüz, öğle arası, haftasonu, 5 çayından sonra, yemekten önce, 5 vakit köpek balığı belgeseli veren tv kanalı.*
mega yapılar adlı harika bir programı bünyesinde barındıran kanaldır. sırf bu yüzden izlenmelidir.
izlemeyen türkün olmadığı kanal.
(bkz: uçak kazası raporu)
insanı bilgiden çatlatan kanaldır.
misal mahkumların * haberleşme için kullandıkları, ilginç metodlara kadar bilgi sahibi yapar insanı. idrarlarına batırdıkları bir tahta parçasıyla kağıda mesajı yazıp kuruttuklarında, yazılar siliniyor, alıcı kişi bunu alıp mum ışığının üstünde tutunca yazılar beliriyormuş. ilginç bilgiler kanalı yani.
ama aslanlı kaplanlı belgeselleri izlemek için doğru tercih değil, nat geo wild varken..
an itibariyle eski istanbul u kurtarmak isimli belgesel ile yazarı ekrana bağlamış olan belgesel kanalı
Müthiş belgesellere imza atmış, insanlığa ciddi hizmetleri dokunan bir kanaldır.
Bununla birlikte islamiyetle ilgili tavrının en ucuz tarafından müsteşrik edalarını aşamamakta olduğunu hatırda tutmakta fayda var.
uzunluk ve alan ölçüsü olarak futbol sahasını baz alan kanal. hacim ölçüsü olaraksa olimpik yüzme havuzu favorisidir. şöyle ki:
"piramidin tabanı tamı tamına 1000 futbol sahası genişliğinde, yüksekliği ise 2,5 futbol sahasının uzunluğuna eşit.
timsahın başından kuyruğuna uzunluğu tam tamına 00.2 futbol sahası uzunluğunda.
meksika körfezindeki bu kuyudan yılda küsür bin olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar petrol çıkarılmakta ve bu petrol bir milyon futbol sahası uzunluğundaki borular yoluyla, karadaki trilyon olimpik havuz hacmindeki tanklara aktarılmaktadır."
aynı şey discovery için de geçerli olmak üzere, burada yayınlanan belgesellerin hepsinde mutlaka bir sorun çıkıyor.

mesela köprü mü yapılacak, daha projenin sorunsuz bir şekilde uygulandığı bir bölüme rastlamadım. ya halatlardan biri kopar, ya bi'şey yanlış hesaplanmıştır, mutlaka bir terslik olur. ve hep gelir bir mike sorunu çözer, zaten o bu işlerin uzmanıdır.
(bkz: nat geo wild)
güzel programlar yayınlayan, izlediğim tek kanal.
tivibu üyeliği için tek başına yeterli sebeptir.
30 dakikalık belgeselin arasında 30 dakikalık reklam yayınlamayı başarabilen belgesel kanalı. tebrik ediyoruz bu bağlamda...
uçak kazası raporu adlı seri pek heyecanlıdır. daha dün mikro patlama yüzünden düşüverdi bir uçak.
izleyebilmek uğruna tivibu aboneliği aldığım kanal.
bu aralar kafayı köpeklerle bozmuş olan belgesel kanalı. ne zaman açsam köpekler, köpek sahipleri, bilmem ne.
sanırım, köpekler haftası gibi birşey ilan etmiş televizyon kanalı. 2 saattir köpeklerden bashediyorlar, yeter be. köpekten başka konu kalmadı mı koskoca belgesel kanalında.
köpeklere fısıldayan adam diye bir belgeseli vardır. o köpeklere fısıldayan adam köpeklere fısıldayacağı kadar bana fısıldasaydı şu an çok farklı yerlerdeydim hissi uyandırır.
taboo belgeseli ise mükemmel ötesidir.
Harika bir belgesel kanalı fakat çok sık reklam oluyor.
(bkz: mega yapılar)
çeşitli birçok belgesel barındıran artık klişeleşmiş bir belgesel kanalıdır.
(bkz: national geographic hd)
ve
(bkz: national geographic wild)
gibi çeşitleri bulunmaktadır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar