coca cola'nın yeni * reklamındaki sloganı. slogana takılma, görüntüyü yakala!

bu kadar güzel reklam filmlerini görünce insanın aklına gelen şey her zaman markanın ününden, görüntüsünden falan filan farklı oluyor. yaratıcılıkla birleşmiş görsellik size çok farklı şeyler düşündürebiliyor. mesela bir banka reklamı vardı yakın zamanda ki ilgili başlık şudur;

(bkz: iş bankası nın maximiles kredi kartı reklamı)

belki de şimdiye kadar çekilmiş en iyi reklam filmiydi. herkesi şöyle bir duvara çarptırma yetisine sahip başka bir reklam filmi hatırlamıyorum.

--zihnini farklı reklam filmi bulmakla meşgul etme, yazıyı oku. mutlaka vardır, ama dedim ya ben hatırlamıyorum.--

aslında sanat bu işte. size bunu hissettirebiliyorsa, farklı düşünmenizi sağlıyorsa amacına ulaşmış demek de aynı zamanda. coca cola reklamına gelirsek, yine enfes düşünülmüş. coca cola'nın hitap ettiği genel kesimin genç kuşak olduğunu düşünürsek ondan tabii ki maximiles ağırlığında bir şey beklemek saçmalık olur. hem verdiği mesaj, hem görsellik çok iyi oysa. eğlence yeni neslin en gözde ulaşma çabası. güzel yakalamış bunu reklam. ama yine de;

başıma bir iş gelmeyecekse coca cola'yı sevmiyorum.
reklamını izlediğimden hayatımın değerini sorguladığım, mutlu mesut takıldığım coca cola kampanyası.
coca-cola'nın reklam konusunda herkesten açık ara önde olduğunun göstergesidir. özellikle kütüphanede kızla erkeğin kolları ile birbirlerine coca-cola ikram ettikleri son reklam filmi, dünyanın en çok bilinen markasının ne kadar çok satış yaparsa yapsın gevşemeyip üst düzey çizgisini koruduğunu gösterir ki hem "nasıl olsa çok satıyorum, artık reklama ihtiyacım yok, bu kadar reklam beni senelerce götürür" yanlışını yapmıyor hem de çizgi dışı ve son derece kreatif reklamları ile hayalgücünün sınırlarını zorluyor, olmuş diyoruz.
(bkz: musluğa kapat aç)
coca-cola'nın reklam konusunda herkesten önde olduğunun göstergesidir, evet, ancak bu söylem sadece yabancı reklamları için geçerlidir. yerli reklamları maalesef hüsrandır zira reklamların coca-cola ile ilgisi alakası yoktur, sadece sloganı anlatırlar, hatta muadili olan 102 yaşındaki adam ve torunu temalı reklama fazlasıyla benzemektedirler, olmamış diyoruz ve coca-cola'nın yabancı menşeli reklamlarını seyretmeye devam ediyoruz.
(bkz: bu da mutluluğa kapak olsun)
yine ülkemizde ters tepecek bir reklma sloganıdır. bilindiği gibi eskiden "tekrar deneyin" yazan kapaklardan ötürü coca cola'yı bir vatandaşımız mahkemeye vermiştir. çünkü vatandaşımız her seferinde kapağı şişeye kapatıp açıyorum "tekrar deneyiniz" yazıyor hiç bir hediye çıkmıyor coca cola beni aldatıyor demiştir. şu anda ki kriz ortamını ve halkımzın mutsuzluğunu göz önüne alırsak . açılan her kapakta çıkamayacak olan mutluluk cola'ya zarar yazacaktır.
Bir sürü reklam çıktı bu sloganla. Daha sonra da hayata artı vakfı diye çevre dostu bir vakıf ile reklamını yapmayı sürdürdü coca cola. Mutluluğa kapak aç diye bir site de kurulmuştu vakti zamanıyla. Ben o siteye katılıp istediğim bir dileği yazmıştım. O dilek henüz olmadı ama bir gün bir eposta aldım. Coca coladan tshirt kazandınız adres bilgilerinizi yollayın tshirtünüzü ulaştıralım. Yolladım 3 hafta geçtim ses yok. Dedim dalga geçildi benle herhalde. Bir baktım kapı çaldı. Kim o? Kurye ve tshirt elimde idi. Her ne kadar cola tüketmesem de bu tshirt olayı biraz da gülümsetti beni. Ama hala mutluluk için açtığım tek şişe kapağı su şisesininki...
uludağ üniversitesi mühendislik mimarlık kantini hakan cafenin duvarında elinde coca cola tutan çirkin kızlan rock'n cokecu abinin cola içtiği resmin altında yazar.*